GeoZoo » Zoologia » 5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym
5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym

5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym

5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym przybliży życie tego często hodowanego zajęczaka w Polsce. Gatunek ten należy do rodziny zającowatych i grupy królika europejskiego. W dzisiejszych czasach jest on bardzo popularnym zwierzęciem domowym w wielu krajach świata.

5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym przedstawi jego interesujące umiejętności i potrzeby. Istnieją organizacje, które zrzeszają hodowców i miłośników królików miniaturowych. Na podstawie ras, które oficjalnie posiadają swoje rodowody można określić pochodzenie króliczka. Odmian i ras miniaturek jest już ponad 80 i liczba ich nieustannie rośnie.

Wybrane ciekawostki o króliczku miniaturowym

5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym jest przeznaczonych przede wszystkim dla miłośników zajęczaków. Zwierzęta te dostępne są w sklepach zoologicznych. Długość ciała dorosłego osobnika nie powinna przekroczyć 40 cm. Natomiast masa ciała króliczków w zależności od rasy nie może wynosić powyżej 2,5 kg. Nierasowe mogą ważyć nawet 3,5 kg.

Króliczek hodowlany objęty fachową opieką może dożyć do około 10 lat. Zwierzęta te są bardzo sympatyczne i ciche, ale wykazują tendencję do gryzienia różnych przedmiotów. Dzikie króliczki są zwierzętami społecznymi, które żyją w koloniach. Młode osobniki można łatwo oswoić. Zwierzęta te są zwinne, radosne i ciekawe świata.

5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym pomoże nam podjąć decyzję w wyborze tego zwierzęcia na domowego pupila. Linieje on przeważnie dwa razy w roku, zmieniając okrywę włosową. Zwierzęta te nie mogą wymiotować i oddychają wyłącznie przez nos. Królik miniaturowy ma gęste i pluszowe futerko i występuje w całej palecie barw.

Do wybranych pięciu ciekawostek o króliczku miniaturowym należą:

  1. Uszy rasowych miniaturek nie mogą przekraczać 5,5 cm. Posiadają one 28 zębów z długimi koronami i nierównomiernie rozłożonym szkliwem. Zwierzęta te nie posiadają gruczołów potowych. Obniżenie temperatury ciała następuje przez przyspieszenie oddychania i kontakt z zimnym podłożem.
  2. Zdrowe króliczki miniaturowe mogą żyć długo. Jednak nawet przy fachowej opiece nasz podopieczny może zachorować. Najczęstszymi schorzeniami tych zwierząt są:
    • pastereloza,
    • choroby skóry, takie jak grzybica czy chejletieloza,
    • biegunka,
    • świerzb uszny,
    • kręcz szyi tła urazowego albo zakaźnego,
    • enteropatia śluzowata,
    • ropienie,
    • wady zgryzu.
  3. Mocz królika może mieć różny kolor w zależności od otrzymanego pokarmu oraz zawartości porfiryny i urobiliny. Mocz może przybierać kolor od żółtego, poprzez brunatny do czerwonego. U króliczków miniaturowych jest to naturalne zjawisko fizjologiczne. Po wyschniętym moczu pozostaje tylko charakterystyczny osad o specyficznym zapachu.
  4. Króliczek oswojony hodowany w warunkach domowych nadaje się do odpowiedniego wyszkolenia. Można nauczyć go:
    • reagowania na głos,
    • wyprowadzania na spacery w szelkach i na smyczy,
    • uczestnictwa we wspólnych zabawach z opiekunem, np. w gonitwach,
    • oddawania moczu do kuwety,
    • oddawania kału do kuwety, co nie jest łatwe i udaje się rzadziej niż z moczem.
  5. U króliczków trawienie pokarmu ma osobliwy charakter i jest dwuetapowe. Żołądek jego zbudowany jest z jednej komory, a odczyn jego treści jest bardzo kwaśny w granicach pH: 1-2. Pokarm, który jest bogaty w błonnik i niskokaloryczny znajduje się w żołądku przez cały czas. Zapobiega to owrzodzeniu błony śluzowej. Po około 4 godzinach od zjedzenia karmy wydalony jest kał dzienny czyli twardy. Natomiast w nocy następuje wydalenie kału miękkiego czyli nocnego. Ma on formę miękkich, nadtrawionych, śluzowych bobków. Kał ten spożywany jest przez króliczka. Dopiero po powtórnym przejściu przez jelito ślepe wydalone bobki są suche i bez włókna.

5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym pozwala lepiej poznać jego wymagania i charakter. Jest to niezbędna wiedza w hodowli tych zwierząt. Pomaga dostosować dietę i warunki życia do wymagań króliczka. Warto jest poznać umiejętności tych zwierząt. W Polsce króliczek miniaturowy posiada grono swoich zwolenników.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]