GeoZoo » Zoologia » Opieka nad kotem błotnym
Opieka nad kotem błotnym

Opieka nad kotem błotnym

Opieka nad kotem błotnym dotyczy kotów dzikich i żyjących w niewoli. Zwierzę te są łatwe do oswojenia. Ojczyzną kota błotnego w Afryce jest Egipt. W Azji zasięg występowania tych ssaków obejmuje wiele krajów. Część kotów błotnych żyje w parkach narodowych i ogrodach zoologicznych, gdzie mają specjalistyczną opiekę.

Opieka nad kotem błotnym dotyczy zwierząt z rodziny kotowatych. Na wolności żyją one na rozległym terenie i w różnych środowiskach. Ssaki te są wspaniałymi łowcami, ale chore czy okaleczone będą miały problem z przetrwaniem. W takiej sytuacji potrzebne będzie ludzkie wsparcie. Osierocone kociaki również bez pomocy człowieka raczej nie przeżyją.

Kota błotnego można spotkać w Parku Narodowym Yedigöller, który znany jest też jako Park Narodowy Siedmiu Jezior. Usytuowany jest w północnej części miasta Bolu w Turcji. Został założony w 1965 roku. Park znany jest nie tylko z siedmiu jezior, ale także z bogatego drzewostanu i interesujących zwierząt. Tam kot błotny może bytować zgodnie ze swoją kocią naturą.

Opieka nad kotami błotnymi w ZOO

Opieka nad kotem błotnym w ogrodzie zoologicznym przedłuża mu życie, o co najmniej 5 lat. Przy odpowiedniej opiece mogą dożyć w ZOO sędziwego wieku, nawet 20 lat. Ma tam podawany o tej samej porze pokarm i nie zagrażają mu żadne drapieżniki. W ZOO posiada także profesjonalną opiekę.

Pracownicy ogrodów zoologicznych są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i specjalizację w zakresie stylu życia zwierząt egzotycznych. W  ZOO zwierzęta oprócz pełnowartościowej diety i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania.

Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje potrzebne szczepienia. Koty błotne nie są trudne do oswojenia, czego nie praktykują  pracownicy ZOO. Opiekunowie zajmują się nimi na dystans.  W ogrodach zoologicznych jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko kotów błotnych i innych zwierząt tam mieszkających.

Niejednokrotnie budowana jest duża otwarta  przestrzeń o tropikalnym klimacie. Takie rozwiązanie podoba się zwierzętom i zwiedzającym. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ogrodów zoologicznych, do których zaliczane są koty błotne.

Kota błotnego możemy zobaczyć w krakowskim ZOO, które może poszczycić się bogatą kocią kolekcją. Koty mogą tam spacerować na wybiegach, które specjalnie zaprojektowane są dla nich. Ogrody zoologiczne pełnią wiele funkcji. Do najważniejszych należy ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem.

Opieka nad kotem błotnym

Proces rozmnażania

Opieka nad kotem błotnym przekłada się na jego rozmnażanie i stan zdrowia potomstwa. Zwierzę rozpłodowe płci męskiej w okresie rozrodczym wydaje charakterystyczne i głośne dźwięki, przypominające szczekanie psa. Samica chodzi w ciąży około 65 dni.

Po tym okresie na świat przychodzi 3-5 kociąt, których waga dochodzi do 55 g. Maluchy otwierają oczy po około 11 dniu życia. Samiec często opiekuje się potomstwem. Wspaniale wygląda kocia rodzina z potomstwem, co u kotów jest rzadkością. Okres ssania mleka matki trwa około 3,5 miesiąca

Następnie młode przechodzą na pokarm stały. Polować zaczynają po pół roku od urodzenia. Usamodzielniają się w wieku około 8,5 miesiąca. Koty błotne dojrzałość płciową osiągają po 1,5 roku do 2 lat. Zwierzęta te nie boją się ludzi, dlatego trzymają się blisko ich domostw.

Opieka nad kotem błotnym nie jest trudna, jeżeli poznamy jego styl życia. W niektórych krajach dozwolone jest polowanie na kota błotnego ze względu na jego piękne futro. W Polsce można podziwiać tego pięknego i dostojnego kota w ogrodach zoologicznych. Na wolności zdrowe koty błotne są samodzielne, potrafią zadbać o siebie i swoje potomstwo.

Scroll to Top