GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad bobrem kanadyjskim
Opieka nad bobrem kanadyjskim

Opieka nad bobrem kanadyjskim

Opieka nad bobrem kanadyjskim wpływa na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Zwierzęta te w środowisku naturalnym zamieszkują tereny Ameryki Północnej. Jak nazwa wskazuje jego ojczyzną jest Kanada. Bobra kanadyjskiego można podziwiać w ogrodach zoologicznych. Zwierzęta te łatwo można oswoić.

Opieka nad bobrem kanadyjskim przekłada się na jego kondycję, wygląd i zachowanie. Zwierzęta te łatwo przystosowują się do panujących warunków. Na wolności zamieszkują tereny zalesione w pobliżu rzek. Żyją w rodzinach składających się z rodziców i dzieci. Potomstwo opuszcza dom rodzinny po ukończeniu dwóch lat.

Nie wszystkie bobry żyjące na wolności są w stanie same zadbać o swój dobrostan. Ludzka pomoc potrzebne jest zwłaszcza w przypadku osobników osłabionych, chorych czy okaleczonych. Bóbr kanadyjski jest symbolem Kanady. Znajduje się tam na pięciocentowej monecie. W niektórych rejonach tego kraju uważany jest za szkodnika.

Opieka nad dzikimi bobrami

Opieka nad bobrem kanadyjskim może okazać się potrzebna w jego naturalnym środowisku. Chore albo okaleczone gryzonie raczej nie przeżyją. Najbardziej na atak ze strony drapieżników narażone są młode osobniki. Najczęściej polują na nie: kojoty, niedźwiedź czarny i niedźwiedź gryzli, rysie, wydry i wilki.

Dorosłe bobry rzadko atakowane są przez drapieżniki.

Chory osobnik czy okaleczony młody gryzoń może nie przeżyć bez ludzkiego wsparcia. W takim przypadku opieka polega na podaniu lekarstw przepisanych przez weterynarza czy opatrzeniu ran i podaniu pokarmu. Po wyzdrowieniu gryzonia należy wypuścić go w środowisku, w którym żyje, ponieważ tylko tam będzie w pełni szczęśliwy.

Opieka nad bobrem kanadyjskim może dotyczyć całkiem innego przypadku. Jak wiadomo zwierzęta te posiadają siekacze, które rosną nieustannie przez całe ich życie. Na przykład bóbr urodzony z wadą zgryzu może mieć problemy z przyjmowaniem pokarmu. Przede wszystkim w takiej sytuacji potrzebna jest pomoc weterynaryjna.

Opieka nad bobrem kanadyjskim

Bobry w ZOO

Opieka nad bobrem kanadyjskim w ogrodzie zoologicznym polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry. Personel potrafi  odpowiednio zająć się mieszkańcami ZOO. Podawanie posiłku o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania bobrów kanadyjskich i wszystkich zwierząt.

W ZOO ich pożywienie podobnie, jak innych zwierząt jest urozmaicone. Mają tam podawane głównie posiłki roślinne, ziemniaki, sałatę i marchew, a także bataty. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem wykształceni i przeszkoleni. Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym bądź są studentami.

W ogrodach zoologicznych zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia. Opiekunowie ogrodów zoologicznych nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans.

Pracownicy ZOO mając odpowiednią specjalizację opiekują się swoimi podopiecznymi. Muszą również zadbać o czystość pomieszczeń, a także o kwestie administracyjne i techniczne. Personel ZOO często podnosi swoje kwalifikacje w zakresie opieki nad zwierzętami egzotycznymi, a w tym przypadku nad bobrami kanadyjskimi.

W ogrodach zoologicznych często, jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko. Nierzadko budowana jest duża otwarta przestrzeń o tropikalnym klimacie. Takie rozwiązanie przypadło do gustu  zwierzętom i zwiedzającym. Jest to wspaniały raj dla mieszkańców ogrodów zoologicznych.

Zwierzęta mogą same wędrować i zdobywać pożywienie.

Podsumowując opieka nad bobrem kanadyjskim przekłada się na jego rozwój, rozmnażanie, samopoczucie i długość życia. Intensywne polowania w XIX wieku zminimalizowali liczebność bobrów. Doprowadziło to do zmniejszenia populacji tych zwierząt. Dopiero po ograniczeniu polowań nastąpił wzrost ich liczebności.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]