GeoZoo » Ptak » OPIEKA NAD AFRYKANKĄ OGNISTOBRZUCHĄ
Opieka nad afrykanką ognistobrzuchą

OPIEKA NAD AFRYKANKĄ OGNISTOBRZUCHĄ

Opieka nad afrykanką ognistobrzuchą wiąże się z posiadaniem podstawowej wiedzy na temat tych egzotycznych ptaków. Zalecana jest hodowla parami w niewielkich wolierach. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie. Hodowla afrykanki ognistobrzuchej polecana jest szczególnie miłośnikom papug.

Opieka nad afrykanką ognistobrzuchą nie sprawia problemów pod warunkiem, że została kupiona zdrowa papuga. Ptak nie powinien być w domu uciążliwym dodatkiem, ale członkiem rodziny. Należy codziennie obserwować zachowanie i wygląd pupila. Na czas urlopu czy wyjazdu w delegację należy pozostawić skrzydlatego przyjaciela pod opieką zaufanej osoby.

Wybór i zakup papugi

Opieka nad afrykanką ognistobrzuchą może przynieść wiele radości. Wypuszczanie jej codziennie z klatki przyczyni się do zbudowania więzi między papugą, a człowiekiem. Potencjalny opiekun, decydujący się na ptaka powinien znać jego wymagania.

Do podstawowych czynności, jakie trzeba wykonywać, żeby papugi były szczęśliwe i zdrowe należy:

 • Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki, minimum dwa razy dziennie. Jest to niezbędna czynność w celu sprawdzenia zachowania i wyglądu ptaka.
 • Zamontowanie klatki w zacisznym i widnym miejscu pokoju, ale bez przeciągów. Wilgotność w mieszkaniu nie powinna być zbyt niska.
 • Regularne przemywanie klatki czy woliery wilgotną gąbką lub ściereczką.
 • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie ptak mieszka.
 • Uniemożliwienie dostępu do gorącej wody i grzejników, czy lekarstw i toksycznych roślin.
 • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli papuga wypuszczona jest z klatki i zwiedza pokój.
 • Zamontowanie w odpowiednim miejscu poidła kulkowego i karmników czy pojemników oraz codzienne ich mycie.
 • Podawanie codziennie świeżej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw. Nie należy zapominać o zieleninie.
 • Zabranie niezjedzonego pokarmu, żeby nie zaległ w klatce.
 • Pozwolenie afrykance na korzystanie z kąpieli w plastikowym naczyniu, ale pod nadzorem opiekuna.
 • Wymienianie w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.

Afrykanka ognistobrzucha

Klatka lub woliera

Opieka nad afrykanką ognistobrzuchą nie należy do skomplikowanych zadań. Ptaki te mogą być trzymane w przestronnej klatce, witrynie czy w wolierze zewnętrznej, ale tylko w bardzo ciepłe dni. Duże woliery są dobrym rozwiązaniem dla pary afrykanek. Papugi te trzeba chronić przed zimnem i przeziębieniem, dlatego najlepszym rozwiązaniem są woliery wewnętrzne.

Klatka

Metalowa z plastykowym dnem jest dobrym wyborem  ze względu na funkcjonalność i łatwość dezynfekcji. Minimalne wymiary klatki dla pary to witryny o wymiarach: 200 cm x 100 cm x 150 cm. Przede wszystkim powierzchnia klatki nie powinna przypominać zamknięcia ptaków w ciasnej celi. Pojedyncza papuga czy para powinna swobodnie poruszać się po klatce. Papugi te nie są łatwe do oswajania, dlatego dobrze wypuszczać je regularnie z klatki.

Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie. Szufladę lub dno klatki należy wysypać piaskiem lub kukurydzianą posypką. Dobrym rozwiązaniem są klatki prostopadłościenne.

Klatki w kształcie kuli czy walca nie należy wykorzystywać do żadnych ptaków, ponieważ takie pomieszczenia stresują podopiecznych, a nawet mogą doprowadzić do choroby nerwowej.

Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, które powinny posiadać odpowiednią wielkość z przystosowaniem do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. W sprzedaży nie brakuje klatek z dwoma czy nawet czterema drzwiami. Dobrze jest, jak jedne z drzwiczek znajdują się w najniższej części klatki, co ułatwia wkładanie pokarmu

Woliera pokojowa

Jest dostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka, co ułatwia przesuwanie jej  na terenie mieszkania, na balkon czy taras. Woliera taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania pary afrykanek. Szkielet woliery może być metalowy lub drewniany i całość powinna być obciągnięta siatką. Wymiary klatki na kółkach to zwykle: 200 cm długość, szerokość 100 cm, a wysokość 150 cm. Jej wielkość dostosowana jest do powierzchni pokoju.

Afrykanka ognistobrzucha

Wyposażenie klatki

Wyposażeniem klatki  czy woliery są naczynia na wodę i ziarno, które powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki. Podstawowym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli. Najlepiej, jak są to gałązki różnej grubości.

Afrykanka ognistobrzucha uwielbia wodne kąpiele, dlatego należy jej to umożliwić. Na przykład może kapać się codziennie pod nadzorem opiekuna. Nie wolno zapominać o zapewnieniu papudze odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Powinna mieć codziennie zapewnioną odpowiednią porcję słońca. Jeżeli zimą jest go za mało, to promienie słoneczne można uzupełnić lampą ultrafioletową.

Podsumowując opieka nad afrykanką ognistobrzuchą jest bardzo ważna w życiu tych pięknych papug. Ptaki te mogą żyć nawet ponad 30 lat, jeżeli będą miały stworzone odpowiednie warunki życiowe. Dlatego afrykankę należy zapoznać ze wszystkimi domownikami. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc pupilom w kłopotach albo skorzystać z pomocy weterynarza.

Par Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1711410


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top