GeoZoo » Ptak » Miłość wśród gołębi
Miłość wśród gołębi we Francji

Miłość wśród gołębi

Miłość wśród gołębi znana jest od wieków. Ptaki te są zwierzętami towarzyskimi. W obrębie stada dobierają się w pary i tworzą często związki dożywotnio. Wierność pary gołębi zawsze wzbudzała ludzką sympatię. Ptaki te posiadają niezwykłe umiejętności. Na całej kuli ziemskiej organizowane są olimpiady gołębi. 

Miłość wśród gołębi często obrazowana była w postaci dwóch gołębi, które stykały się dziobami. Biały gołąb uznawany był za zwiastun zdrowia i niezawodny środek na zarazę. Natomiast obraz czarnego ptaka oznaczał wdowieństwo. Gołąb jest nadal symbolem miłości i pokoju między narodami. Obecnie często na weselach pojawia się rytuał wypuszczania w niebo pary gołębi.

Para gołębi

Miłość wśród gołębi trwa nierzadko całe życie. Dobierają się w pary i wspólnie wychowują potomstwo. Nie jedno małżeństwo gatunku ludzkiego żyje wspólnie krócej, niż dobrana para ptaków. Gołębie mogą przeżyć ze sobą nawet 20 lat. Pisklęta opuszczają gniazdo po osiągnieciu dojrzałości. Jest to możliwe, ponieważ rodzice wspólnie wychowują i karmią młode.

Rodzina gołębi nie rozpada się, raczej nie są notowane takie przypadki. Zostają razem ze sobą na dobre i złe, aż do śmierci. Samce często gruchają i wykonują taniec godowy, kiedy ruszają w zaloty do samic. Jest to oznaka ich wyboru i miłości.

Hodowcy uważają, że ptaki te przynoszą szczęście.

Miłość wśród gołębi nie tylko należy obserwować i podziwiać, ale także warto jest brać z nich przykład. Silne więzi, jakie wytwarzają te pary ptaków są godne naśladowania. Pomaga to gołębiom wspólnie wychować zdrowe i silne potomstwo. Rola ptasich rodziców polega na zapewnieniu bytu pisklętom.

Para gołębi zajmuje terytorium i je zaciekle broni. W tej dziedzinie najbardziej zaangażowane są samce. Kojarzenie par w hodowli powinno przebiegać bez żadnych zakłóceń i bez walk o samice. Skutecznie bronić gniazda przed intruzami potrafi również samica wysiadująca jaja. Para gołębi jest wzorem prawdziwej i romantycznej miłości.

Miłość wśród gołębi stykając się dziubkami

Zdrady w świecie gołębi

Miłość wśród gołębi nie zawsze jest idealna i bez żadnych zakłóceń. Oznacza to, że w świecie ptaków również są zdrady. Jeden z partnerów może kopulować z innym gołębiem. Dzieje się tak z wielu przyczyn. Zwykle 10 procent potomstwa nie pochodzi od pary gołębi. Jednak ptasia para wychowuje razem wszystkie pisklęta.

Miłość wśród gołębi jest wzorowym przykładem w świecie zwierząt. Jednak nie zawsze skrzydlaki te pozostają wierne swojemu partnerowi. Najczęściej to samica zdradza swojego partnera, kiedy on się oddali. Dlatego osobnik płci męskiej zwykle pozostaje w pobliżu samicy. W razie potrzeby atakuje intruza czyli zalotnika.

Idealna wierność wśród ptasich par nie zawsze ma miejsce.

Kopulacja poza partnerska może być wymuszona, kiedy w hodowlach kojarzone są pary bez przyzwolenia samic. Zwłaszcza w okresie lęgowych ważne jest oddzielenie wolnych samców od pozostałych gołębi. Ma to szczególne znaczenie przy dobieraniu się par.

Miłość wśród gołębi uznawana jest przez biologów za związek monogamiczny. Jest ona inspirująca i pełna tajemnic. Ptaki te potrafią przeżywać miłość bardziej intensywnie, niż człowiek. W pewnym momencie życia w pary na stałe łączy się około 90 procent wszystkich ptaków. W długotrwałe związki raczej nie angażują się ptaki śpiewające, ponieważ zwykle nie żyją one długo.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top