GeoZoo » Pies » Kynofobia
Kynofobia

Kynofobia

Kynofobia oznacza paniczny strach przed psami. Nie ma to nic wspólnego z realnym zagrożeniem. Jest to zaburzenie lękowe, które może przybrać łagodny bądź silny przebieg. Strach taki może dotyczyć wielu przedmiotów czy różnych zwierząt. W życiu człowieka może przewinąć się bardzo wiele różnych fobii.

Kynofobia najczęściej widoczna jest już w dzieciństwie. Z biegiem lat może ulec złagodzeniu. Niekiedy jest wynikiem traumatycznych przeżyć w różnym wieku, które związane są z psami. Ataki paniki przed czworonogiem trudne są do opanowania. Ludzie są świadomi i doskonale zdają sobie sprawę ze swojej kynofobii, ale strach bierze górę nad zdrowym rozsądkiem.

Objawy kynofobii

Kynofobia to specyficzna fobia, która oznacza przerażenie przed jednym konkretnym czynnikiem. W tym przypadku dotyczy psa. Kynofobia najczęściej spotykana jest u kobiet w różnym wieku. Rzadziej cierpią na nią mężczyźni. Ważną rolę odgrywają tu również kwestie genetyczne oraz praca ludzkiego mózgu.

Kynofobia to często także strach przed widokiem psa z dużej odległości, zobaczeniem go w telewizji czy za płotem. Przerażenie może też wywołać obejrzenie filmu z groźnym psem. Atak paniki na widok psa trudny jest do powstrzymania. Kynofobia może objawiać się w różny sposób.

Często dochodzi do:

  • szybszego bicia mięśnia sercowego,
  • płaczu, krzyku i czasami ucieczki,
  • nudności i pocenia się,
  • zaczerwienienia twarzy,
  • dygotania całego ciała,
  • drżenia rąk,
  • trudności w wysławianiu się,
  • wymiotów czy biegunek.

Kynofobia może dotyczyć małych ras, które są szczekliwe i szybkie, lub psów dużych czy olbrzymich. W leczeniu tego schorzenia do każdego człowieka należy podejść indywidualnie. Metody terapeutyczne powinny być odpowiednio dobierane do stopnia nasilenia kynofobii.

Najbardziej wytłumaczalną przyczyną kynofobii jest pogryzienie przez czworonoga.

Leczenie kynofobii

Kynofobia, która objawia się panicznym strachem jest uciążliwa w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka i wymaga leczenia. W przypadku lżejszego przebiegu można próbować samemu przezwyciężyć strach. Dobrym rozwiązaniem jest oglądanie zdjęć małych psów i filmów z psami o łagodnym charakterze.

W przypadku dzieci warto jest skorzystać z pomocy doświadczonego terapeuty. Można również spróbować kontaktu dziecka z psem terapeutycznym pod nadzorem jego opiekuna. Nie należy zmuszać takiej osoby do bezpośredniego kontaktu z czworonogiem, jeżeli sama nie wyrazi na to zgody.

W żadnym przypadku nie wolno konfrontować z psem przestraszonej osoby przez zaskoczenie. Takie zachowanie może wówczas przynieść więcej szkody niż korzyści. Natomiast specjalistyczne leczenie farmakologiczne w ostrych przypadkach, polega na podawaniu leków. Odbywa się to pod nadzorem psychologa albo psychiatry.

Leki psychotropowe powinny być stosowane pod nadzorem lekarza i tylko w wyjątkowych przypadkach. Kynofobia jest zaburzeniem nerwicowym i dlatego w wielu przypadkach wymaga leczenia terapeutycznego. Zredukować nasilający się strach przed psem pomaga terapia poznawczo-behawioralna. Właściwe leczenie należy do specjalisty po zdiagnozowaniu podłoża i nasilenia tego schorzenia.

Kynofobia jest jedną z kilkudziesięciu fobii występujących u ludzi. Kynofobia może występować w różnej skali. U niektórych jest to lekki niepokój i polega na unikaniu psów. Natomiast u innych może przybierać niesamowity atak paniki. Większość osób zdaje sobie sprawę ze swojego nieracjonalnego lęku, ale nie potrafi powstrzymać strachu.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]