GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » POCHODZENIE RYB AKWARIOWYCH
Pochodzenie ryb akwariowych

POCHODZENIE RYB AKWARIOWYCH

Pochodzenie ryb akwariowych jest interesujące i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród akwarystów. Ryby akwariowe pochodzą z tajemniczego, pełnego niespodzianek i ciekawego świata podwodnego, którym zainteresowani byli ludzie od wieków.

Pierwsze wzmianki o hodowli ryb ozdobnych pochodzą z Dalekiego Wschodu. W tamtych czasach arystokracja japońska i chińska zgodnie ze zwyczajem trzymała w oczkach wodnych  lub ceramicznych naczyniach ozdobne rybki. Z biegiem lat hodowlą rybek mogły się zająć mniej zamożne warstwy społeczne. Zajęcie to stało się popularne na całej kuli ziemskiej.

Wody tropikalne

Pochodzenie ryb akwariowych powiązane jest z ciekawym światem podwodnym. Te egzotyczne stworzenia  pochodzą przeważnie z rejonów tropikalnych lub subtropikalnych. Przykładem takim mogą być rzeki i strumienie w lasach deszczowych dorzecza Amazonki czy zarośnięte oczka wodne, które znajdują się w środkowej Afryce.

Można je spotkać również w zalanych polach ryżowych w Azji Południowo-Wschodniej, a także w  wielkich jeziorach Afryki Wschodniej. Świat wodny różni się znacznie od lądowego i kryje wiele tajemnic, którymi fascynują się ludzie. Akwarystyką zajmuje się miliony osób na całym świecie. Wielu z tych ludzi dokonuje oględzin barwnego świata w czystych i słodkich wodach tropików.

Wody rodzime

Pochodzenie ryb akwariowych związane jest również z wodami rodzimymi. W takich zbiornikach można hodować nie tylko znaną złotą rybkę, ale także  ryby żyjące w wodach płynących lub stojących. Akwaria zimnowodne dzisiaj są rzadkością.

Do interesujących ryb rodzimych można zaliczyć: różankę, strzeble potokową, słonecznicę czy ciernika.

Rodzime ryby hoduje się niejednokrotnie  w pokojowych oczkach wodnych czy w ogrodowych stawach, raczej nie w zbiornikach akwariowych. Osoby zainteresowane hodowlą ryb rodzimych powinny zaopatrzyć się w fachową literaturę. Należy zdobyć lub poszerzać wiedzę na temat krajowych ryb i bezkręgowców, które nadają się do hodowli w ogrodach albo w akwariach zimnowodnych.

Pochodzenie ryb akwariowych

Naturalny odłów

Pochodzenie ryb akwariowych jest bardzo ciekawym zagadnieniem związanym z akwarystyką. Dużo ryb akwariowych wraz z prawie wszystkimi rybami morskimi pochodzą z naturalnego odłowu. Niewiele ryb, które kupowane są w sklepach akwarystycznych pochodzi ze specjalnych zbiorników przeznaczonych dla gatunków ozdobnych.

Hodowle takie zakładane są przeważnie w południowo-wschodniej Azji w dużych basenach i stawach. Panujący tam tropikalny klimat pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Z zakładów hodowlanych ryby wraz z roślinami akwariowymi trafiają do hurtowni, w których zaopatrują się właściciele sklepów zoologicznych.

Transport lotniczy ryb

Pochodzenie ryb akwariowych  dostarcza wiedzy na temat wymagań, żywienia czy zdrowia tych egzotycznych zwierząt. Transport lotniczy ryb stanowi duże zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Powinno być duże zaangażowanie hurtowników w bezpieczne transportowanie ryb.

Ryby przebywają długą drogę, zanim znajdą się w sklepach zoologicznych, a następnie w domach miłośników tych zwierząt.

Hodowla ryb akwariowych prowadzana jest również w Europie, gdzie nakłady finansowe na niezbędne urządzenia techniczne są znacznie wyższe, niż w tropikach. Akwarystyka jest ciekawym hobby tylko w przypadku, gdy ryby mają odpowiednią opiekę i są troskliwie pielęgnowane. Należy pamiętać, że nawet o najtańsze ryby trzeba dbać, ponieważ są istotami żywymi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top