Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego

27/04/2023 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego polega na podawaniu pełnowartościowego pokarmu i stworzenia dobrych warunków do życia. Rybom powinna być zapewniona jak najlepsza opieka. Zdrowe ślepczyki są ruchliwe i radosne. Decydując się na hodowle ryb należy sprostać im potrzebom.

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego to ochrona tej ryby przed stresem,  chorobami i niedomaganiami. Rybom trzeba przede wszystkim zapewnić przestronne i dobrze urządzone akwarium oraz odpowiednio wyważony pokarm. Ślepczyki jaskiniowe podobnie jak inne zwierzęta i ludzie posiadają swoje wymagania i upodobania.

Rybi catering

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego znacznie wpływa na jego rozwój i kondycję. Jednolita dieta może być przyczyną wielu schorzeń i niedomagań, a nawet powodem śmierci ryb. Jadłospis ślepczyków powinien być zbliżony do ich życia w środowisku naturalnym.

Na wolności pokarmem tych ryb są owady, mniejsze ryby i bezkręgowce wodne. W jaskiniach mają problem ze zdobywaniem pokarmu. Z tego względu przystosowały się do warunków środowiskowych, w jakich mieszkają.

Ślepczyki odporne są na głód i gromadzą zapasy w formie dużej ilości tłuszczu. Najwięcej pożywienia mają podczas zalania jaskiń. Spożywają wówczas dużo pokarmu, gromadząc zapasy tłuszczu do następnego posiłku. Menu ślepczyków w niewoli powinno być urozmaicone.

Ryby te są bardzo żarłoczne i zjadają każdy rodzaj pokarmu. Z tego względu nie należy ich przekarmiać. Ważny jest także sposób podawania posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest żywienie ryb pokarmem suchym, żywym, a także karmą roślinną.

Młode ślepczyków jaskiniowych powinny być odpowiednio karmione. Narybek w pierwszych dniach życia należy karmić doniczkowcami, orzęskami i drobnym planktonem. W późniejszym okresie można podawać suchą paszę i rozwielitki. Po dwóch miesiącach potomstwo ślepczyków należy karmić, jak dorosłe ryby.

Podawanie posiłków

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego to bardzo ważne czynniki w życiu jego i potomstwa. Karmienie ryb powinno odbywać się o ściśle określonych porach. Wskazane jest podawanie posiłków dwa razy na dobę: rano i wieczorem. Małe porcje ryba powinna spożyć w ciągu kilku minut. Niezjedzony posiłek należy niezwłocznie usunąć.  

Wyjątkowo pokarm roślinny może pozostać w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ślepczyków. Na rynku dostępna jest różnorodna karma dla ryb: sucha, mrożona czy żywa.

Mrożony posiłek bezpośrednio przed podaniem trzeba przepłukać i rozmrozić w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Takim cateringiem żadne ryby nie pogardzą.

Karmę należy przechowywać w suchym miejscu. Nie może mieć ona śladów stęchlizny czy zagrzybienia. Pokarm żywy i mrożony powinien pochodzić z czystych wód, aby nie doszło do zakażenia ryb i zanieczyszczenia wody. Posiłek o wysokiej zawartości tłuszczu może spowodować u ryb otłuszczenie wątroby.

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego

Źle wyważona dieta przyczyną chorób

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego wpływają znacząco na jego wygląd i zachowanie. Pośrednią przyczyną różnych chorób ryb są zwykle błędy żywieniowe. Nieprawidłowy pokarm może być także bezpośrednim powodem rybich schorzeń i niedomagań.

Oznacza to nieodpowiednio zestawioną dietę żywieniową ryb. Powodem zatruć bywa również źle oczyszczony pokarm, pochodzący z małych osadów lub z ziemi. Natomiast zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego ryb.

Do chorób w wyniku źle skomponowanej diety zaliczane są:

  • Otłuszczenie narządów wewnętrznych. Jest to efekt końcowy zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u ryb w wieku geriatrycznym, trzymanych w małym akwarium. Ryby otrzymują nadmierną ilość jednolitego pokarmu.
    Otłuszczenie narządów wewnętrznych jest procesem powolnym i bezobjawowym. Można dopiero stwierdzić w zaawansowanym stadium choroby. Otłuszczenie wątroby widoczne jest na podstawie przekrwionych gałek ocznych i wzdęć brzusznych.
  • Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tej choroby jest podawanie podopiecznym tylko jednego rodzaju pokarmu bądź skoncentrowanej suchej karmy. Zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego u ryb. Powodem zatruć może być także źle oczyszczony pokarm,  pochodzący z ziemi albo z małych osadów.

Jedyną formą przeciwdziałania tym chorobom jest prawidłowo wyważona dieta. Ważne jest, żeby posiłki były pełnowartościowe i podawane w małych porcjach. Każdy akwarysta opiekujący się ślepczykami powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników. Ślepczyki nie chorują często.

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie i długość życia ryb. Zróżnicowane pożywienie i troskliwa opieka zapewni rybom zdrowie i witalność. Ryb nie wolno samodzielnie leczyć ani podawać im lekarstw, które przeznaczone są dla ludzi. Ślepczyki jaskiniowe dobrze radzą sobie w akwarium ogólnym.


ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni. Gatunek ten należy do rodziny malgaszomyszowatych i podrodziny wielkoszczurów. Występuje na ...
Czytaj Dalej
Psi fitness

Psi fitness

Psi fitness to określenie różnego stopnia aktywności w celu poprawienia kondycji czworonoga. Ma on wszechstronne zastosowanie w sportach kynologicznych i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea

Opieka nad Nestor kea wymaga podstawowej wiedzy i dużego zaangażowania. Przed zakupem tej papugi należy zapoznać się z jej wymaganiami ...
Czytaj Dalej
Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów

Potrzeby starszych kotów ulegają zmianie wraz z wiekiem i stanem ich zdrowia. W miarę przybywania kotom lat zmniejsza się ich ...
Czytaj Dalej
Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak?

Jak założyć hodowlę alpak? Założenie hodowli alpak wymaga wiedzy, sumienności i zaangażowania. Nie wszyscy mogą otworzyć tego rodzaju biznes. Nie ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być zróżnicowana i ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej przybliży bardziej styl życia tych zwierząt futerkowych. Nutrie należą do rzędu gryzoni i rodziny kolczakowatych ...
Czytaj Dalej
Dog niemiecki

Dog niemiecki

Dog niemiecki to olbrzymi pies obronny, stróżujący i do towarzystwa. Jest dostojnym czworonogiem, nazywanym „Apollem” wśród psich ras. Siła i ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea wpłynie na funkcjonowanie papugi w naturze i niewoli. Zwierzęta prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych ...
Czytaj Dalej
Koci katar

Koci katar

Koci katar to wirusowe zapalenie górnych dróg oddechowych. Mylnie nazywany jest kocią nosówką. Choroba ta najczęściej atakuje młode koty. Koci ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach

5 Ciekawostek o alpakach pogłębi naszą wiedzą na temat tych dostojnych zwierząt z rodziny wielbłądowatych. Alpaka jest zwierzęciem stadnym, pochodzącym ...
Czytaj Dalej
Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Zamieszkuje wody Ameryki Południowej. Występuje w Brazylii i Kolumbii. Żyje w ...
Czytaj Dalej