GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego
Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego polega na podawaniu pełnowartościowego pokarmu i stworzenia dobrych warunków do życia. Rybom powinna być zapewniona jak najlepsza opieka. Zdrowe ślepczyki są ruchliwe i radosne. Decydując się na hodowle ryb należy sprostać im potrzebom.

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego to ochrona tej ryby przed stresem,  chorobami i niedomaganiami. Rybom trzeba przede wszystkim zapewnić przestronne i dobrze urządzone akwarium oraz odpowiednio wyważony pokarm. Ślepczyki jaskiniowe podobnie jak inne zwierzęta i ludzie posiadają swoje wymagania i upodobania.

Rybi catering

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego znacznie wpływa na jego rozwój i kondycję. Jednolita dieta może być przyczyną wielu schorzeń i niedomagań, a nawet powodem śmierci ryb. Jadłospis ślepczyków powinien być zbliżony do ich życia w środowisku naturalnym.

Na wolności pokarmem tych ryb są owady, mniejsze ryby i bezkręgowce wodne. W jaskiniach mają problem ze zdobywaniem pokarmu. Z tego względu przystosowały się do warunków środowiskowych, w jakich mieszkają.

Ślepczyki odporne są na głód i gromadzą zapasy w formie dużej ilości tłuszczu. Najwięcej pożywienia mają podczas zalania jaskiń. Spożywają wówczas dużo pokarmu, gromadząc zapasy tłuszczu do następnego posiłku. Menu ślepczyków w niewoli powinno być urozmaicone.

Ryby te są bardzo żarłoczne i zjadają każdy rodzaj pokarmu. Z tego względu nie należy ich przekarmiać. Ważny jest także sposób podawania posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest żywienie ryb pokarmem suchym, żywym, a także karmą roślinną.

Młode ślepczyków jaskiniowych powinny być odpowiednio karmione. Narybek w pierwszych dniach życia należy karmić doniczkowcami, orzęskami i drobnym planktonem. W późniejszym okresie można podawać suchą paszę i rozwielitki. Po dwóch miesiącach potomstwo ślepczyków należy karmić, jak dorosłe ryby.

Podawanie posiłków

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego to bardzo ważne czynniki w życiu jego i potomstwa. Karmienie ryb powinno odbywać się o ściśle określonych porach. Wskazane jest podawanie posiłków dwa razy na dobę: rano i wieczorem. Małe porcje ryba powinna spożyć w ciągu kilku minut. Niezjedzony posiłek należy niezwłocznie usunąć.  

Wyjątkowo pokarm roślinny może pozostać w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ślepczyków. Na rynku dostępna jest różnorodna karma dla ryb: sucha, mrożona czy żywa.

Mrożony posiłek bezpośrednio przed podaniem trzeba przepłukać i rozmrozić w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Takim cateringiem żadne ryby nie pogardzą.

Karmę należy przechowywać w suchym miejscu. Nie może mieć ona śladów stęchlizny czy zagrzybienia. Pokarm żywy i mrożony powinien pochodzić z czystych wód, aby nie doszło do zakażenia ryb i zanieczyszczenia wody. Posiłek o wysokiej zawartości tłuszczu może spowodować u ryb otłuszczenie wątroby.

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego

Źle wyważona dieta przyczyną chorób

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego wpływają znacząco na jego wygląd i zachowanie. Pośrednią przyczyną różnych chorób ryb są zwykle błędy żywieniowe. Nieprawidłowy pokarm może być także bezpośrednim powodem rybich schorzeń i niedomagań.

Oznacza to nieodpowiednio zestawioną dietę żywieniową ryb. Powodem zatruć bywa również źle oczyszczony pokarm, pochodzący z małych osadów lub z ziemi. Natomiast zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego ryb.

Do chorób w wyniku źle skomponowanej diety zaliczane są:

  • Otłuszczenie narządów wewnętrznych. Jest to efekt końcowy zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u ryb w wieku geriatrycznym, trzymanych w małym akwarium. Ryby otrzymują nadmierną ilość jednolitego pokarmu.
    Otłuszczenie narządów wewnętrznych jest procesem powolnym i bezobjawowym. Można dopiero stwierdzić w zaawansowanym stadium choroby. Otłuszczenie wątroby widoczne jest na podstawie przekrwionych gałek ocznych i wzdęć brzusznych.
  • Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tej choroby jest podawanie podopiecznym tylko jednego rodzaju pokarmu bądź skoncentrowanej suchej karmy. Zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego u ryb. Powodem zatruć może być także źle oczyszczony pokarm,  pochodzący z ziemi albo z małych osadów.

Jedyną formą przeciwdziałania tym chorobom jest prawidłowo wyważona dieta. Ważne jest, żeby posiłki były pełnowartościowe i podawane w małych porcjach. Każdy akwarysta opiekujący się ślepczykami powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników. Ślepczyki nie chorują często.

Żywienie i zdrowie ślepczyka jaskiniowego przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie i długość życia ryb. Zróżnicowane pożywienie i troskliwa opieka zapewni rybom zdrowie i witalność. Ryb nie wolno samodzielnie leczyć ani podawać im lekarstw, które przeznaczone są dla ludzi. Ślepczyki jaskiniowe dobrze radzą sobie w akwarium ogólnym.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]