GeoZoo » Kot » Przestrzeń życiowa kota
Przestrzeń życiowa kota

Przestrzeń życiowa kota

Przestrzeń życiowa kota jest niezbędnym i naturalnym elementem kociego dobrostanu, jak oddychanie czy jedzenie. Koty należą do urodzonych eksploratorów. Wynika to z ich predyspozycji łowieckich i silnej potrzeby terytorialności. W naturze koty ciągle poszukują nowych terenów łowieckich.

Przestrzeń życiowa kota dzikiego to ciągłe jego wędrówki, a kota domowego często ograniczona jest do mieszkania, w którym przebywa. Koty żyjące na wolności i wypuszczane z domu badają dokładnie teren w celu polowania. Zwierzęta te mają potrzebę posiadania własnego terenu, który starają się utrzymywać i panować nad nim. Potrafią także przystosować się do zaistniałych zmian.

Kot w domowych warunkach

Przestrzeń życiowa kota domowego to często mieszkanie, w którym żyje ze swoją ludzką rodziną. Lubi towarzystwo człowieka, ale może przebywać w domu również sam. Należy zachęcać go do dobrowolnego zostawania w domu i zrezygnowania z wycieczek. Można to osiągnąć przez stworzenie w domu warunków, w których będzie czuł się dobrze.

Nie należy kota wystraszać z domu. Zwierzęta te nie lubią hałasów i zbyt natrętnych pieszczot, co należy uszanować. Najlepiej jest gdy kot sam nie chce opuszczać mieszkania. Może mieć on złe doświadczenie lub nie wychodząc nigdy, boi się nieznanego mu świata. Otwarte okna w mieszkaniu powinny być zabezpieczone siatką w dopasowanej ramie.  

Siatka powinna być wiotka o okach, które nie pozwolą kotu przecisnąć głowy. Polecana jest siatka rybacka. Balkony i loggie również należy osiatkować do samej góry, gdy zamierzamy tam wypuszczać naszego pupila. W ten sposób zabezpieczamy kota przed wyskoczeniem albo wypadnięciem.

Kot w ogrodzie

Przestrzeń życiowa kota we względnie niezabudowanym terenie wynosi kilkadziesiąt hektarów.  Kot znany jest z chodzenia własnymi drogami. Najlepiej czuje się, gdy może dowolnie przebywać w domu i także swobodnie wychodzić do ogrodu. Mieszkanie daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Może w nim spożywać pokarmy, spać czy bawić się ze swoim opiekunem. Natomiast w ogrodzie uwielbia penetrować teren. Mały ogród może futrzakowi nie wystarczyć i będzie chciał się z niego wydostać. W takiej sytuacji potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie w formie wysokiego i szczelnego płotu czy siatki.

Na kota biegającego poza swoją posesją i przebywającego setki metrów czeka wiele niebezpieczeństw. Najczęściej są to pojazdy mechaniczne, trucizny i psy, które nie lubią kotów. Zagrożeniem dla kotów mogą być również źle wychowane dzieci, rozwydrzona młodzież bądź wrodzy ludzie. Na różne wrogie działania najbardziej narażone są koty podwórkowe.

Należy zadbać o futrzaki żyjące na wolności. Trzeba zapewnić im zimą bezpieczne kryjówki w piwnicach czy komórkach. Należy umieścić tam pudełka lub skrzynki z sianem, papierami czy wiórkami. Bardzo ważne jest regularne dokarmianie dzikich kotów. To właśnie te zwierzęta chronią nas przed plagą szczurów.

Należy pamiętać, że bardziej niebezpieczne są tereny gęsto zabudowane niż tereny małych domków z ogródkiem. Wychodzenie kota poza obręb mieszkania i ogrodu może skończyć się dramatycznie. Kot rwie się do penetrowania ciekawego i dużego terenu. Nie zdaje sobie sprawy, że czyhają tam na niego straszne zagrożenia.

Koci metraż

Przestrzeń życiowa kota domowego nie musi być wielka. Wiele kocich ras dobrze czuje się w małym mieszkaniu, ale z dostępem do wszystkich pomieszczeń. Koci przyjaciel nie lubi  zamkniętych drzwi, ponieważ deprymuje go to i korci. Wiele kotów opanowało sztukę samodzielnego używania klamki.

Jako zwierzęta ciekawskie i terytorialne lubią mieć dostęp do każdego zakątka swojego mieszkania i wiedzieć, co się w nim dzieje. Z tego względu zachowują się jak czujni i wszystko kontrolujący gospodarze. Zwierzęta te często również uczestniczą w czynnościach swoich opiekunów.

Przestrzeń życiowa kota to jeden z najważniejszych elementów w życiu naszego pupila. Jest to silnie zakorzenione dziedzictwo po przodkach, co należy respektować i stworzyć kotu odpowiednie warunki bytowania. Rozumienie kocich potrzeb wpływa na relacje kociego przyjaciela z człowiekiem. Dzikie koty często dokarmiane są przez ludzi.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top