GeoZoo » Kot » Kocie sanitariaty
Kocie sanitariaty

Kocie sanitariaty

Kocie sanitariaty są niezbędne w przypadku kotów domowych. Koty najchętniej zagrzebują swoje odchody w sypkim podłożu. Mruczki żyjące na wolności korzystają z naturalnego piasku. Natomiast koty bytujące w domowych warunkach muszą posiadać sanitariaty na swoje odchody.

Kocie sanitariaty to niezbędne wyposażenie kociej wyprawki. Konieczne w każdym domu, gdzie żyje koci przyjaciel. Koty to inteligentne zwierzęta, które szybko uczą się podstawowych czynności. Kocięta zdrowe i bez zaburzeń behawioralnych nie przejawiają trudności w korzystaniu z kuwety. Na rynku nie brakuje różnorodnych kocich toalet.

Modele sanitariatów

Kocie sanitariaty potrzebne są dla mruczków trzymanych w domu i kotów wychodzących. Dzikie koty tego nie potrzebują. W sklepach zoologicznych nie brakuje różnorodnych toalet dla kotów. Najczęściej różnią się one między sobą wielkością, kształtem i ceną. Najpowszechniej stosowana dawniej i do dnia dzisiejszego jest plastikowa kuweta, na której dno wysypuje się żwirek.

Do wybranych kocich sanitariatów należą:

 • Odkryta kuweta składająca się z odpowiednio dużej miski dopasowanej do rozmiaru naszego kota. Najczęściej do tego modelu kuwety dokładana jest łopatka, przeznaczona do codziennego czyszczenia kociej toalety.
 • Odkryta kuweta z niskim wejściem, która przeznaczona jest dla młodych oraz schorowanych i starszych kotów. Potrzebna jest łopatka do czyszczenia kuwety.
 • Odkryta, składająca się z dwóch misek i jednego sita. Jest łatwa do czyszczenia, ponieważ wystarczy podnieść górną miskę i wysypać żwirek na sito. Po potrząśnięciu sitem zbrylony żwirek łatwo oddzieli się od sypkiego i czystego. Można go powtórnie wykorzystać, co jest bardzo ekonomiczne. Łopatka do czyszczenia kuwety jest zbędna.
 • Zakryta, która składa się z misy i pokrywy z uchwytem oraz wahadłowymi drzwiczkami. Często dodatkiem jest filtr węglowy pochłaniający przykre zapachy. Takie kuwety mają różne kształty i rozmiary. W tym przypadku łopatka do czyszczenia toalety jest niezbędna.
 • Samoczyszcząca kuweta z filtrem wychwytującym nieprzyjemne zapachy. Żwirek wystarczy wymienić w niej raz w tygodniu. Posiada z boku rączkę, którą wieczorem przekręca się w celu przesiana żwirku. Kuweta działa ze wszystkimi rodzajami ściółki. Nie potrzebna jest tu łopatka do wyjmowania zanieczyszczonego żwirku. Koszt takiej takiego kociego klozetu wynosi około 500 zł.
 • Automatyczna kuweta dla kotów z ekranem LED, pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów i matą. Przeznaczone są one także dla dużych kotów i kilku trzymanych w domu. Informuje o zanieczyszczeniu ściółki. Pomieścić może nawet 7 litrów żwirku.

Wystarczy wymieniać worek z  zanieczyszczoną ściółką raz w tygodniu. Toaleta jest kompatybilna z większością zbrylających żwirków na rynku. W pełni zautomatyzowana, ale kosztowna. W cenie około 3000 zł. Łopatka do wyjmowania żwirku zbyteczna.

Kocie sanitariaty

 Rodzaj żwirku

Kocie sanitariaty to różne modele kuwet, do których potrzebne jest odpowiednie podłoże. Zwykłą toaletę można umieścić na papierze, żeby łatwo było sprzątnąć rozsypany żwirek. Koty wychodzące załatwiają swoje potrzeby w miękkim, piaszczystym podłożu, gdzie bez trudu zakopują odchody.

Naturalne środowisko przypomina kuweta, w której żwirek wsypany jest na wysokość około 3 cm. Kocim żwirkiem jest najczęściej granulowana skała osadowa, która pochłania wilgoć. Podłoże do kuwety niektórych marek zawiera sodę oczyszczoną, która eliminuje przykre zapachy. Na rynku dostępne są różne gatunki żwirku.

Bardzo ekonomiczny i naturalny jest żwirek roślinny, który:

 • łatwo pochłania przykry zapach moczu i kału,
 • ulega w prosty sposób utylizacji z powodu szybkiego rozpuszczenia się w wodzie, tak jak papier toaletowy,
 • nazywany jest ogranicznikiem kurzu,
 • ulega odnowieniu biologicznemu, gdyż wytwarzany jest z włókna roślinnego lub ziaren kukurydzy czy drewna.

Kocie sanitariaty mogą być wyposażone w rożnego rodzaju żwirek. Niektóre kuwety są w pełni automatyczne, a inne muszą posiadać łopatkę do czyszczeni. Żwirki mogą być sylikonowe, z gliny bentonitowej czy drewnianej. Te pierwsze najmniej przypominają środowisko naturalne, dlatego nie są akceptowane przez wszystkie koty. Odpowiednio dobrany żwirek jest gwarancją higieny w kociej toalecie.

Kuweta dla kota samoczyszcząca lub automatyczna jest najprostsza w utrzymaniu czystości. Natomiast zwykłe kocie toalety należy sprzątać codziennie. Znajdujące się w kuwecie podłoże można całkowicie wymieniać raz lub dwa razy w tygodniu. Jeżeli kot przestaje korzystać z kuwety należy udać się z nim do weterynarza.

Niejeden kot potrzebuje oddzielnych miejsc dla moczu i dla kału. W kuwecie najczęściej oddaje mocz. Natomiast kupki zostawia w innym wybranym przez siebie miejscu. Jeśli to jest możliwe najlepiej postawić w tym miejscu niewielką plastikową tackę z kawałkami papieru.

Słyszy się również o kotach, które oddają mocz wprost do muszli klozetowej.

Takie rozwiązanie jest akceptowalne i dla opiekunów najwygodniejsze. Częściej jednak koty czynią to do otworu odpływowego umywalki czy wanny. Nie spotkało się to jednak z aprobatą autorów poradników. Kota od załatwiania się w wannie można odzwyczaić pozostawiając na dnie wanny trochę wody.

Kocie sanitariaty

Akcesoria do kocich toalet

Kocie sanitariaty potrzebują odpowiednich akcesoriów do zwiększenia komfortu życiowego kotów. Jest to również bardzo ważne do zachowania warunków higienicznych w domu. Do czyszczenia większości kuwet niezbędne są różnego rodzaju łopatki.

Najczęściej w sprzedaży dostępne są:

 • łopatka do żwirku z gęstą kratką, która nadaje się do żwirku zbrylającego się i ekologicznego,
 • łopatka z bardzo małymi otworami, która nadaje się do bardzo drobnego żwirku,
 • łopatka z wyjątkowo gęstą kratką, nadająca się do zbrylającego się żwirku, drobnoziarnistego,
 • Łopatka do gruboziarnistego żwirku i do żwirku silikonowego.

Poza łopatkami do akcesoriów kocich toalet należą:

 • wycieraczka przed kocią kuwetą, która jest łatwa w czyszczeniu i zatrzymuje żwirek,
 • odświeżacz powietrza do obudowanych kuwet bez chemicznych dodatków i z nietoksycznymi wkładami zapachowymi, które niwelują przykre zapachy,
 • pojemnik na zużyty żwirek z wymiennym wkładem z wielowarstwową folią uszczelniającą, który nie przepuszcza bakterii ani nieprzyjemnych zapachów.

Rozmieszczenie kocich sanitariatów

Kocie sanitariaty powinny postawione być w zacisznym miejscu pokoju, najlepiej w jego kącie. Trzeba dać kotu trochę prywatności, żeby swoje potrzeby mógł załatwić bezstresowo i bez żadnych przeszkód. Toaleta powinna znajdować się w innym miejscu niż legowisko i spożywane przez kota posiłki.

Koty nie lubią załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych blisko miejsca, gdzie znajduje się ich pokarm czy woda. Powinno być to ustronne miejsce, do którego kot może bez problemu dostać się w ciągu całej doby. Poza tym kocie sanitariaty powinny znajdować z dala od innych zwierząt domowych i poza zasięgiem małych dzieci.

Kocie sanitariaty nie muszą być kosztowne, ale zadawalające pod względem higieny. Koty są czystymi zwierzętami i szybko uczą się korzystać z kuwety. W celu zachowania w domu higieny, nieodłącznym zestawem dla kota jest łatwa do czyszczenia toaleta i odpowiedni gatunek żwirku.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]