GeoZoo » Kot » KOMUNIKACJA Z KOTEM
Komunikacja z kotem

KOMUNIKACJA Z KOTEM

Komunikacja z kotem nie jest łatwa, ponieważ zwierzak ten nie tylko chce kierować się instynktem i zaspakajać swoje potrzeby, ale również rozwijać umiejętności i poszerzać horyzonty. Właściciel kota powinien potrafić reagować na oczekiwania swojego pupila.

Komunikacja z kotem to pewien rodzaj wyzwania, z którym powinien zmierzyć się opiekun kota. Należy pamiętać, że kot jest małym drapieżnikiem, o silnym charakterze i niemałych potrzebach. Jest to stworzenie dosyć skomplikowane, z którym trzeba nawiązać przyjazne relacje.

Kontakt ze środowiskiem

Koty nie są zwierzętami całkowicie uzależnionymi od człowieka i większość potrafi przeżyć w stanie dzikim. W warunkach podmiejskich trudno kotom zdobyć pożywienie i bezproblemowo egzystować. W takiej sytuacji kot często zgadza się na życie pod jednym dachem z człowiekiem, który zapewni jemu jedzenie, schronienie i opiekę weterynaryjną. W zamian koty zapewniają ludziom dom bez szkodliwych gryzoni. Poza tym są wspaniałymi kompanami.

Kociak powinien od samego początku zostać zaznajomiony z przedmiotami i wykonywanymi czynnościami. Do listy tej można zaliczyć:

  • Głaskanie, podnoszenie, chwytanie czy branie na ręce.
  • Przytrzymywanie przez moment w pozycji nieruchomej, co jest istotne podczas zabiegów weterynaryjnych.
  • Czesanie, które ma szczególne znaczenie u kotów długowłosych.
  • Dotykanie łapek, co jest niezbędną czynnością podczas obcinania pazurów.
  • Zapoznanie kotka z drapakiem, żeby nie niszczył mebli.
  • Duża liczba różnego rodzaju zabawek, które pozwolą zwierzakowi utrzymać dobrą kondycję fizyczną. 
  • Uodpornienie pupila na domowe dźwięki, żeby w przyszłości nie bał się hałasującego sprzętu domowego, np. pralki czy odkurzacza.
  • Przebywanie w transporterze, co jest potrzebne podczas podróży czy wizyty w gabinecie weterynaryjnym.
  • Przyzwyczajenie kotka do jazdy samochodem, co pozwoli uniknąć stresu podczas podróży.

Kociak, który wcześniej będzie oswajany z różnymi czynnościami i przedmiotami, to będzie on w przyszłości bardziej szczęśliwym i spokojnym zwierzęciem.

Komunikacja z kotem

Kontakty z ludźmi

Komunikację z kotem należy rozpocząć, jak najwcześniej, żeby był oswojony z ludzkim zapachem, a dzięki temu nie był bojaźliwy. Wczesne kontakty kociaka z człowiekiem wpływają pozytywnie, nie tyko na lepszy jego rozwój psychiczny, ale także zwierzątko szybciej i bardziej angażuje się w odkrywanie otaczającego go świata. Przeprowadzana prawidłowa stymulacja kociaka przyczyni się także do szybciej przebiegających pozytywnych zmian w obrębie ośrodkowego układu nerwowego pupila.

Należy kociaka dotykać i przytulać, pokazując otoczenie i zaznajamiać z różnymi dźwiękami i przedmiotami, jak również ze zwierzętami, które dzielą z nim powierzchnię mieszkaniową. Kociak powinien poznać wszystkich domowników. Natomiast dzieci należy nauczyć postępowania z kotem i trzymania go prawidłowo na rękach, zapewniając zwierzakowi podparcie od tyłu.

Kocia mowa

Odczytywanie kociego języka jest dosyć skomplikowane. Należy obserwować kota, żeby dobrze zrozumieć jego przekaz. Trzeba zwracać uwagę na jego głos, oczy, uszy, ułożenie sierści, pozycję ciała, a także na otoczenie pupila. Każdy zwierzak obdarzony jest indywidualnymi dźwiękami, które wydaje w różnych sytuacjach.

Koty to duże gaduły, których zakres wokalny wykracza poza skalę słyszalną dla człowieka.

Koty wydają około 100 dźwięków, z czego tylko 30% odbiera ludzkie ucho. Do kocich odgłosów należy zaliczyć: miauczenie, mruczenie, pojedyncze miauknięcie, jęczenie, świergot, trel, syczenie, chrząkanie, warknięcie, plucie, wrzask, pisk, skrzek oraz krzyk defensywny i ofensywny.

Rodzaje mruczenia stanowią oddzielną grupę dźwięków. Różne odgłosy mruczenia oznaczają różny stan psychiczny kota. Inaczej pomrukuje kot, kiedy jest zadowolony, a w inny sposób w przypadku bólu czy ciężkiej choroby. Mruczenie nie oznacza wyłącznie zadowolenia naszego pupila, może być również przejawem stresu czy wystraszenia, o czym trzeba pamiętać.

Kotka również nierzadko mruczy podczas wydawania na świat potomstwa, co pomaga jej w uśmierzeniu bólu.

Komunikacja z kotem

Błędy wychowawcze

Ludzie niejednokrotnie popełniają błędy w wychowaniu kota, który jest bardzo bystrym i przebiegłym zwierzęciem. Potrafi on wnikliwie obserwować człowieka, wykorzystując dla własnych korzyści ludzie potknięcia.

Lista czynności, których nie powinien wykonywać człowiek znajduje się poniżej:

  • Nieprawidłowe formy zabawy polegające na zachęcaniu kociaka do atakowania, co w przyszłości nie będzie zabawne, gdy kot będzie już dorosły. Zęby i pazurki kociaka mają łapać zabawki, a ręce człowieka służą do głaskania pupila.
  • Brak konsekwentnego stanowiska w wyznaczaniu zakazanych stref, np. nie należy ulegać emocjom i pozwalać czasami wskakiwać podopiecznemu na stół.
  • Reakcja na każde kocie miałczenie, co szybko kot będzie wykorzystywał do osiągnięcia swoich celów.
  • Podkarmianie kota ludzkim jedzeniem, co nie jest wskazane, często ze względu na skład żywności i uczenia kota złych nawyków.

Komunikacja z kotem jest szczególnie pożądana w terapii osób niepełnosprawnych.

Głaskanie i przytulanie się do nich ma kojący wpływ na chore dzieci. Kontakt z tymi miłymi futrzakami polecany jest dzieciom chorym na autyzm czy z ADHD, jak również osobom z chorobami krążenia, z dolegliwościami reumatycznymi oraz osobom samotnym. Koty uznawane są za wspaniałych terapeutów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie