GeoZoo » Kot » Amerykański ryś
Amerykański ryś

Amerykański ryś

Amerykański ryś jest kotem domowym, który posiada wygląd małego rysia. To bardzo uroczy kot pochodzący z Ameryki Północnej. Narodziny tego kociego towarzysza związane są z Towarzystwem American Lynx Corporation, które pod wpływem skrzyżowania kocich ras stworzyło amerykańskiego rysia.

Amerykański ryś powstał w wyniku skrzyżowania trzech kocich ras. Dzięki skrzyżowaniu kota norweskiego leśnego z maine coon, uszy nowo narodzonych kotów ozdobione są pędzelkami. Natomiast wykorzystując japońskiego kota bobtail powstał kikutowy ogon.

Dokonali tego hodowcy ze Stanów Zjednoczonych na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Planem ich było wyhodowanie domowego kota o wyglądzie dzikiego rysia. Rasa ta nie została uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną czyli Federation Internationale Féline (FIFe).

Wygląd zewnętrzny

Amerykański ryś ma unikatowy wygląd w porównaniu z innymi kocimi rasami. Charakterystyczne pędzelki na uszach i krótki ogon świadczą o jego wyjątkowym wyglądzie. Jest to duży kot domowy, którego masa ciała waha się w granicach 6-10 kg. Sylwetka masywna i muskularna o prostokątnym wyglądzie.

Amerykański ryś ma głowę średniej wielkości lub dużą z silnym podbródkiem. Oczy duże i okrągłe o barwie żółtej lub zielonej. Nos średniej długości czarny i wilgotny. Uszy są duże i szeroko rozstawione oraz szerokie u nasady. Kończyny długie i muskularne, przednie krótsze od tylnych.

Posiada duże i okrągłe łapy. Za idealna odmianę tej rasy uznano krótki i gęsty włos z widocznymi prążkami lub cętkami. Wzory muszą być wyraziste i ciemniejsze niż tło.

Futro jest w kolorze od rudo-burawego do szarobrązowego z dwoma wzorami:

  • tawny, który jest z klasycznymi prążkami,
  • lamparci czyli cętkowany.

Charakter i temperament

Amerykański ryś jest mało dostępną rasą. To inteligentny kot, który nie lubi samotności, a także typowy łowca o zrównoważonym charakterze. Jest bardzo towarzyski. Potrzebuje dużo ruchu, zabawek i ćwiczeń. Dobrym rozwiązaniem jest dla niego duże mieszkanie lub dom, ponieważ potrzebuje przestrzeń do biegania.

Amerykański ryś jest bystry i bardzo aktywny. Nie lubi podróżować ani zmian w swoim otoczeniu. Dogaduje się z innymi zwierzętami i z dziećmi. Uwielbia zabawy ze swoim opiekunem. Jest zwierzęciem wrażliwym i uczuciowym. Potrzebny mu piętrowy drapak i dużo zabawek w celu rozładowania nadmiaru energii. Lubi spacery i przebywanie na świeżym powietrzu.

Podsumowując amerykański ryś to bardzo interesujący kot o nietuzinkowym wyglądzie. W Polsce rasa ta jest rzadko spotykana. Nieliczne hodowle tych kotów są w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dobrym rozwiązaniem jest dla niego dom z zabezpieczonym ogrodem. Polecany jest rodzinom z dziećmi i ludziom samotnym.

Scroll to Top