GeoZoo » Kot » Spacer z kotem
Spacer z kotem

Spacer z kotem

Spacer z kotem jest coraz częstszym zjawiskiem. Nie tylko psy mogą spacerować ze swoim opiekunem w szelkach i na smyczy. Jednak nie wszystkie futrzaki wykazują skłonności do wychodzenia z domu, co należy uszanować. Niektóre koty najbezpieczniej czują się w mieszkaniu, wyglądając przez okno.

Spacer z kotem nie trwa długo. Niektóre koty towarzyszą swoim opiekunom podczas spaceru. Jednak w większości przypadków czekają w domu na powrót swojego właściciela. Koty wyprowadzane są na smyczy lub na mniej uczęszczanych drogach biegną swobodnie za człowiekiem. Należy pamiętać, że długie spacery są przeważnie dla kocich towarzyszy meczące.

Spacer w szelkach i na smyczy

Spacer z kotem najbardziej bezpieczny jest w szelkach i na smyczy. Na terenach zabudowanych i ruchliwych drogach jest to niezbędne zabezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem bądź zaginięciem pupila. Samotnie spacerujący kot może zostać spłoszony, ulec wypadkowi drogowemu, być przestraszony przez psa czy chuliganów.

Jeżeli kot prowadzony jest na smyczy, to opiekun w razie zagrożenia może go szybko chwycić na ręce. Wiele firm produkuje rozmaite obroże i szelki z przeznaczeniem dla kotów różnych ras. Wbrew powszechnemu przeświadczeniu dużo kotów potrafi doskonale spacerować w szelkach i na smyczy.

Spacer z kotem na smyczy w warunkach miejskich jest bardzo potrzebny. Jesteśmy wówczas pewni, że naszemu pupilowi nie stanie się żadna krzywda. Koty, które nauczone są wychodzenia z domu na smyczy chcą to robić codziennie. Nie mają wówczas znaczenia panujące na dworze warunki atmosferyczne. Kot nauczony wychodzenia będzie głośno nas o tym informował. Może zawodzić, miałczeć czy drapać.

Wybór kociaka z miotu

Jak przyzwyczaić kota do spacerów?

Spacer z kotem w dzisiejszych czasach nie wzbudza ludzkiego zdziwienia. Niektóre koty odprowadzają swojego opiekuna do sklepu. Czasami biegną za człowiekiem galopem, a następnie wyprzedzają go i kładą się na drodze. Czekają na nadejście opiekuna, po czym figlują i popisują się wspinaczkami po pniach drzew. Koty podwórkowe również chętnie eskortują swojego karmiciela.

Niektóre koty bardzo chętnie spacerują ze swoim właścicielem w szelkach i na smyczy, ponieważ przejawiają również psie cechy. Większość futrzaków jednak trzeba tego nauczyć. Wpierw należy dopasować do wielkości zwierzęcia odpowiednie szelki i kupić smycz, która powinna mieć około metra długości. Dłuższa uniemożliwia prawidłową kontrolę nad kotem.

Spacer z kotem powinien być dla naszego pupila przyjemnością.

Trzeba podopiecznego stopniowo przyzwyczajać do uprzęży. Szelki należy zakładać na krótki czas przed przypięciem smyczy. Po przymocowaniu smyczy nie powinno się jeszcze z podopiecznym wychodzić na spacer. Smycz powinna swobodnie leżeć na podłodze. Wpierw trzeba rozpocząć spacer w domu i dopiero po pewnym czasie można wyjść z kotem na dwór.

Spacer z kotem w szelkach i na smyczy gwarantuje zwierzęciu bezpieczeństwo. Kot przyzwyczajony do szelek i smyczy chętnie będzie wychodził na spacer. Wypuszczanie bez kontroli wiąże się z ogromnym zagrożeniem. Może ono wynikać nie tylko ze strony ludzi czy psów, ale też innych kotów, które bronią swojego terytorium. Decydując się na kociego przyjaciela należy o niego należycie zadbać.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top