GeoZoo » Kot » KOT BOMBAJSKI
Kot bombajski

KOT BOMBAJSKI

Kot bombajski przypomina wyglądem czarną panterę, zamieszkującą Indie, a w tym również okolice Bombaju. Krajem jego pochodzenia są Stany Zjednoczone. Na kontynencie europejskim jest mało popularnym kotem.

Kot bombajski należy do rasy hybrydowej, mająca swój początek w 1958 roku w Stanach Zjednoczonych. Rasa ta powstała w stanie Kentucky. Pragnieniem Nikki Horner było stworzenie kota, który podobny będzie do burmskiego, ale z sierścią kruczoczarną.

Kot bombajski powstał w wyniku skrzyżowania amerykańskiego kota krótkowłosego z kotem burmskim i została stworzona miniaturowa, czarna pantera, która posiada oczy w kolorze miedzianym. Te interesujące stworzenia dotarły do Europy pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku i są w Polsce rzadko spotykanymi kotami.

Wygląd

Kot bombajski żyje około 16 lat, a nawet niejednokrotnie długość jego życia może sięgnąć 20 lat. Waga bombaja waha się w granicach 4 – 6  kg. Kocice są mniejsze od kocurów. Jest on kotem średniej wielkości, o muskularnej posturze. Rasa ta posiada smukłą i umięśnioną sylwetkę z długimi nogami i prostym ogonem.

Kot ten posiada szeroką głowę, która charakteryzuje się pucołowatymi policzkami. Jego piękne i bystre oczy są okrągłe i bardzo szeroko osadzone, w kolorze pomarańczowym.

Rasa ta ma uszy rozstawione daleko od siebie, które wyróżniają się końcówkami delikatnie zaokrąglonymi.

Kot, który przypomina czarną panterę posiada krótkie i dobrze przylegające futerko, pozbawione podszerstka. Jego sierść jest czarna, jak smoła i delikatna w dotyku, niczym jedwab. W całości czarne umaszczenie kota zgodne jest ze standardami tej rasy.

Pielęgnacja

Kot bombajski nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Ważne jest przynajmniej raz w tygodniu czesanie jego sierści gęstym grzebieniem i regularne przecieranie ręcznikiem, żeby nie straciła połysku. Odpowiednio wyważona dieta ma wpływ na jego futerko, a także zdrowie pupila, który przejawia skłonności do nadwagi.

Nie należy zapominać o podawaniu kotu specjalnej suchej karmy i smakołyków, które zapobiegają powstawaniu nazębnego kamienia. Kot domowy, który nie opuszcza domu, nie ma możliwości ścierania pazurów w naturalny sposób. W tym celu należy zapewnić mu korzystania z maty do drapania lub drapaka.

Regularne wizyty u weterynarza oraz odpowiednia dieta zapewnią kotu zdrowe życie.

Jak każda rasa hodowlana kot ten ma skłonności do niektórych chorób. Genetycznie dziedziczona jest choroba serca. Nie powinien przebywać w przeciągach, ponieważ przejawia skłonności do kociego kataru.

Charakter

Kot bombajski jest inteligentnym i przyjacielskim stworzeniem oraz dobrym myśliwym. Zwierzę to, które jest aktywne, samodzielne i opanowane lubi przebywać w towarzystwie człowieka.

Jest on oddanym przyjacielem i lubi być w centrum uwagi. Niechętnie zostaje sam w domu.

Ten koci pupil nie jest zachwycony innymi kotami. Toleruje inne zwierzęta. Lubi dzieci i jest chętny do zabaw i pieszczot. Należy go zaliczyć do kotów cichych, które posiadają bardzo dobry słuch. Nawet najmniejszy szmer wywołuje u niego reakcję.

Kot bombajski podobnie, jak inne koty jest urodzonym łowcą, którego cechuje wyśmienity węch i słuch oraz doskonała zdolność widzenia po zmroku. Bombaj kojarzony jest z ciepłem i wrażliwością i towarzyszy człowiekowi w codziennym życiu. Jest to idealny kandydat na domowego pupila.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top