GeoZoo » Pies » Portugalski pies dowodny
Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny ma nie tylko charakterystyczny wygląd, ale także ciekawy charakter i swoje indywidualne wymagania. Jego oryginalne przeznaczenie polegało na pomaganiu rybakom. W dzisiejszych czasach rasa ta wykorzystywana jest w ratownictwie wodnym.

Portugalski pies dowodny podziwiany jest przez psich miłośników. Zadziwia on swoim wyglądem i ciekawym zachowaniem. Wyróżnia się spośród innych psów niecodziennymi umiejętnościami. Ten niesamowity pies może wzbudzić w człowieku pozytywne emocje i pragnienie posiadanie tego czworonoga w swoim domu. Doskonale nadaje się dla alergików, gdyż wydziela mało alergenów.

Historia rasy

Portugalski pies dowodny posiada tych samych przodków, co pudel. Do Portugali psy te dotarły z Azji podczas wędrówek ludów, w V bądź VII wieku. Pierwotnie rasa ta pracowała jako pomocnicy rybaków. Polegało to na zaganianiu ryb do sieci czy ciągnięciu sieci do brzegu. Poza tym psy te kursowały pomiędzy łodziami jako posłańcy. Aportowały również przedmioty z wody. 

Portugalski pies dowodny uczestniczył ponadto w wyprawach wodnych do Islandii. Jego rodzima nazwa to cao de agua czyli pies wodny. Z początkiem ubiegłego wieku praca tych psów wypierana była stopniowo przez nowoczesne technologie. Zaczęły zanikać tradycyjne połowy z udziałem psów. Jednak portugalskie psy dowodne nie wyginęły.   

Portugalski pies dowodny

Cechy zewnętrzne

Portugalski pies dowodny jest dużym czworonogiem o muskularnej i silnej sylwetce. Ma proporcjonalną głowę i lekko zaokrągloną z prostą kufą. Posiada okrągłe i lekko skośne oczy koloru brązowego albo czarnego. Natomiast jego wiszące uszy są sercowate. Charakteryzuje się grubym  u nasady ogonem, który osadzony jest na średniej wysokości i może być również zakręcony.

Portugalski pies dowodny waży w granicach 19-25 kg, a suka 16-22 kg. Natomiast wysokość psa mieści się w przedziale 50-57 cm, a suki 43-52 cm. Psy te żyją w granicach 10-14 lat.

Posiadają one gęste futro bez podszerstka, które jest wodoodporne.

Włosy tej rasy występują w dwóch odmianach:

  • wełniastej, falistej, lśniącej i długiej,
  • krótkiej kręconej bez połysku o zwartych pierścieniowatych loczkach.

Pies ten posiada umaszczenie: białe, czarne i czekoladowe w rozmaitych odcieniach. Mogą występować białe znaczenia na kufie, czubku głowy, dolnej części kończyn i na końcówce ogona. Pielęgnacja jego jest trudna. Wymaga on regularnego czesania, nie rzadziej niż co drugi dzień i strzyżenia raz w miesiącu.

Prawidłowa pielęgnacja futra zapobiega tworzeniu się kołtunów.

Może być strzyżony na retrievera lub lwa. Fryzura na retrievera polega na strzyżeniu włosów czworonoga na całym ciele do długości około 2,5 cm. Natomiast fryzurę lwa uzyskuje się przez strzyżenie pyska i od połowy ciała  aż po czubek ogona. Natomiast resztę ciała porasta bujna grzywa. W obu przypadkach stylizacji należy zostawić długą końcówkę ogona.  

Portugalski pies dowodny

Charakter i temperament

Portugalski pies dowodny może długo pracować nie tylko przebywając w wodzie. Gęsta jego szata pozbawiona jest podszerstka. Jest jednym z nielicznych psów wydzielających mało alergenów. Kocha on ludzi i wodę. Poza tym szybko uczy się i lubi uprawiać sporty kynologiczne. Doskonale pracuje w wodzie i poza nią. Porusza się swobodnie i harmonijnie.

Jest psem bardzo aktywnym, który wymaga wielu ćwiczeń. Wykazuje dużą skłonność do zabawy. Średnio toleruje upały i mrozy. Musi wyładować nadmiar swojej energii, dlatego potrzebuje codziennych ćwiczeń i spacerów. Najbardziej jest szczęśliwy aportując bądź pływając.

Pies ten jest bardzo pojętnym uczniem.

Wspaniale nadaje się do uprawiania sportów kynologicznych. Jest bardzo aktywny, ale jednocześnie delikatny i cierpliwy wobec dzieci. W przypadku wczesnej socjalizacji nie sprawia żadnych problemów. Posiada typowe schorzenia dla tej rasy, takie jak dysplazja stawów biodrowych, glikogenoza, choroba oczu.

Zalecane są badania oczu i bioder.  Jest psem hałaśliwym ale bardzo kochanym. Przyjazny jest w stosunku do innych zwierząt. Czworonogi te stały się popularne od czasów prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, który nabył psa tej rasy. Czworonogi te są silne i wytrzymałe.

Podsumowując portugalski pies dowodny polecany jest miłośnikom dużych psów. Doskonale nadaje się dla aktywnych rodzin ze starszymi dziećmi, zwłaszcza dla miłośników sportów kynologicznych. Nie polecany jest dla osób zapracowanych i w starszym wieku. Jest on czworonogiem hipoalergicznym co sprawia, że jego popularność ciągle rośnie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top