GeoZoo » Pies » Z psem na uczelnię
Z psem na uczelnię

Z psem na uczelnię

Z psem na uczelnię to bardzo ciekawy i zaskakujący pomysł, który dotyczy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Takie rozwiązanie zmieni na pewno dotychczasowy styl życia psów i ich opiekunów. Poza tym pogłębi więź i polepszy komunikację czworonoga z człowiekiem.

Z psem na uczelnię to prawdziwa rewolucja w życiu czworonogów i ich właścicieli. Najlepszy przyjaciel i towarzysz człowieka nie będzie już musiał sam pozostawać w domu i czekać na powrót swojego opiekuna. Na uczelnię swoich czworonożnych pupili będą mogli zabierać studenci i pracownicy, którzy nie chcą zostawiać swoich podopiecznych samych w domu.

Powody zabrania psa na uczelnię

Z psem na uczelnię odważyła się wprowadzić pierwsza uczelnia w Polsce. Zainteresowani są tym szczególnie właściciele psów, którzy musieli zostawiać w domu swoich pupili na wiele godzin. Od czwartku 19 października 2023 roku czworonożni przyjaciele nie będą musieli zostawać bez opieki w domu. Na razie dotyczy to tylko jednej uczelni w Polsce.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zamieścił na stronie Internetowej: www.upwr.edu.pl w zakładce Aktualności komunikat o swoim niezwykłym pomyśle. Oznacza to, że powołano się na badania naukowe, które dowiodły korzystny wpływ zwierząt w miejscu pracy. Psy mogą pozytywnie  wpłynąć na wydajność i dobrostan psychiczny pracowników.

Psie towarzystwo zwiększa zadowolenie z wykonywanej pracy, obniża poziom stresu i zapobiega wypaleniu zawodowemu. Profesor Jarosław Bosy, który jest rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu stwierdził, że należy funkcjonować w zgodzie ze środowiskiem. Rektor jest zdania, że dobrostan zwierząt jest dla uczelni bardzo ważny.

Poza tym doktor Anna Budny-Walczak z Katedry Higien Środowiska i Dobrostanu Zwierząt Uniwersytetu przyrodniczego we Wrocławiu doszła do wniosku, że obecność psa czy kota wpływa pozytywnie na ich właścicieli i osoby postronne. Z psem na uczelnię to bardzo interesujące rozwiązanie, które powinno być wprowadzone również w innych instytucjach i uczelniach.

Zasady przyprowadzania czworonogów

Z psem na uczelnię wymaga przestrzegania określonych zasad. Nie z każdym czworonogiem można przyjść na zajęcia czy przyprowadzić do miejsca pracy. Na pewno nie może być to pies chory czy nieodpowiednio ułożony. Szczenię również może narobić kłopotów. Poza tym nie każde pomieszczenie nadaje się do przebywania tam zwierząt.

Do zasad obowiązujących na uczelni w związku z przyprowadzaniem czworonogów należą:

  • zaszczepiony i zdrowy pies,
  • w miejscu publicznym stworzenie musi być na smyczy,
  • pies nie może stanowić zagrożenia dla innych zwierząt i ludzi,
  • psy nie mogą przebywać w pomieszczeniach, w których znajdują się substancje chemiczne albo odbywają się prace laboratoryjne,
  • zwierzęta nie mogą zakłócać przebiegu zajęć dydaktycznych ani przeszkadzać pozostałym osobom.  

Z psem na uczelnię to wspaniała wiadomość, która polepszy komfort życia czworonogów. Nie będą musiały pozostawać w domu bez opieki, ponieważ uczelnia wyszła naprzeciw studentom i pracownikom. Podsumowując przyprowadzenie psa do miejsca nauki czy pracy może wpłynąć pozytywnie na człowieka. Jednak pełną odpowiedzialność za czworonoga ponosi właściciel.