GeoZoo » Pies » Pchły u psa
Pchły u psa

Pchły u psa

Pchły u psa to pasożyty zewnętrzne, które stanowią zagrożenie dla jego zdrowia i kondycji. Mogą być przyczyną nieprawidłowego rozwoju i złego samopoczucia. Do podstawowej opieki weterynaryjnej zaliczane jest również odrobaczanie oraz zabezpieczanie przed kleszczami i pchłami. 

Pchły u psa są najczęściej występującymi pasożytami zewnętrznymi, które mogą przejść również z kota. Pies z powodu zapchlenia drapie się uporczywie. Nie wystarczy tylko odpchlić czworonoga. Należy również zastosować środki przeciwko pchłom u pozostałych zwierząt i w pomieszczeniu, w którym przebywał pies.

Pchły

Pchły u psa przenoszą pasożyty wewnętrzne. Po połknięciu pchły pies może zarazić się psim tasiemcem. Pchły w granicach 2-3 dni żywi się krwią zwierzęcia. Wysysają nawet 15 razy więcej krwi niż wynosi ich masa ciała. Samica pchły składa jaja, z których wylęgają się larwy. Zagnieżdżają się one w różnych szczelinach mieszkania. Po 4-8 dniach z larw powstają poczwarki.

Mogą być one uśpione nawet dwa lata i są niezwykle odporne na niektóre preparaty owadobójcze. Pod wpływem ciepła i wilgotności w przeciągu sekundy poczwarki ulegają przekształceniu w pchły. Pasożyty te mogą skakać nawet na wysokość ½ metra i zaatakować żywiciela. W sprzyjających warunkach cały cykl rozwojowy pchły może trwać około trzech tygodni.

Pchły są owadami, które nie wymagają stałego przebywania na ciepłokrwistym zwierzęciu. Okres głodu są w stanie przetrwać do spotkania następnego żywiciela. Pchły zimą nie stanowią większego problemu, ponieważ wilgotność powietrza w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem wynosi około 40%. Największe zagrożenie stanowią w porze letniej.

Pies drapiąc się rani sobie skórę i może zarazić ją bakteriami i grzybami. Na ciele swojego żywiciela pchły nie skaczą, tylko sprytnie biegają i spacerują, wywołując łaskotanie. Jeżeli dotychczasowy żywiciel kończy życie, to pchły szybko opuszczają jego ciało. Psie pchły nie atakują ludzi. Mogą jedynie okazjonalne przeskoczyć na człowieka, ale szybko go opuszczają i przenoszą się z powrotem na psa.

Pchły u psa są niebezpieczne dla jego zdrowia. Zaraz po sprowadzeniu szczenięcia do mieszkania  należy zastosować środki przeciw pchłom. Najlepiej udać się ze zwierzęciem do weterynarza, który zaleci odpowiedni preparat lub sam go zastosuje. W przypadku, gdy w domu znajduje się kot, to jego również należy odpchlić. Nie wolno zapominać, że kocia pchła często atakuje psa.

Pasożyty u psa

Zwalczanie pcheł

Pchły u psa należy stosownie zwalczać. Polega to na zlikwidowaniu dorosłych osobników i jaj. Preparaty w ciągu 12 godzin likwidują pchły żerujące na psie i działają około miesiąca. Środki takie niszczą także larwy, które znajdują się w najbliższym otoczeniu psa. Samica pchły jest w stanie złożyć dziennie nawet 50 jaj, które mogą znaleźć się wszędzie, gdzie przebywał pies.

Najzwyklejszym i jednocześnie pracochłonnym zajęciem jest wybieranie pcheł z sierści żywiciela i ich niszczenie. Może być to skuteczne tylko w przypadku małej inwazji tych pasożytów. Istnieje wiele środków chemicznych przystosowanych do zwalczania pcheł. Doskonale nadają się do tego specyfiki w płynie, które są częściej stosowane niż inne preparaty.

Można też zastosować szampony owadobójcze zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jednak środki te są mało skuteczne w przypadku dużej inwazji pcheł. Można również założyć psu obróżkę przeciwpchłową, której jednak wiele czworonogów nie akceptuje. Wydzielają one często nie przyjemne dla psa zapachy.

Stosowane są także preparaty owadobójcze w sprayu według przepisu podanego na opakowaniu. Pchły lubią przebywać w określonych rejonach ciała, najczęściej na grzbiecie i u nasady ogona. Pasożyty te przebywają na psie, gdy są głodne i w celu złożenia jaj. Na rynku dostępne są preparaty przeciwpchelne, które należy zakroplić czworonogowi na kark. 

Pchły trzeba zwalczać w bezpośrednim otoczeniu czworonoga, w którym rozwijają się ich jaja. Dobrym rozwiązaniem w walce z tymi szkodnikami jest systematyczne odkurzanie dywanów i szczelin w podłodze przy użyciu odkurzacza. Najlepiej w tym celu nadają się jednorazowe worki, które po odkurzeniu można spalić wraz z larwami.

Uczulenie na pchły u psa

Pchły u psa mogą powodować jego uczulenie. Czworonogi przeważnie wrażliwe są na ślinę pcheł. W klimacie umiarkowanym najczęściej pojawia się to w porze letniej. Ostrą reakcję alergiczną może wywołać nawet pojedyncze ukąszenie pchły. Zwierzę gryzie i drapie zaatakowane miejsce powodując uszkodzenie skóry.

Niejednokrotnie konieczna jest interwencja lekarza weterynarii. Rany wymagają leczenia w celu zapobiegania wtórnym infekcjom. Pchły u psa upodobały sobie swojego żywiciela, dlatego należy przerwać cykl rozwojowy tych pasożytów, likwidując jaja i larwy. Istnieją również płyny do czyszczenia dywanów posiadające składniki owadobójcze. Takie preparaty mogą być skuteczne w walce z pchłami.

Pchły u psa wywołują cierpienia psychiczne i fizyczne. Z tego względu należy regularnie sprawdzać skórę i sierść zwierzęcia. Pies został udomowiony, żeby pomagać i towarzyszyć ludziom w codziennym życiu. Udomowione zwierzę posiada także swoje potrzeby, o których dobry i troskliwy opiekun nigdy nie zapomina.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]