GeoZoo » Pies » Psy lewołapne i prawołapne
Psy lewołapne i prawołapne

Psy lewołapne i prawołapne

Psy lewołapne i prawołapne dziedziczą te cechy podobnie, jak ma to miejsce u ludzi. Człowiek bez względu na płeć może być prawo- lub leworęczny. Mężczyźni częściej niż kobiety używają lewej ręki. Bardziej sprawna u czworonoga lewa łapa od prawej lub odwrotnie ma związek z genetyką zwierzęcia.

Psy lewołapne i prawołapne można sprawdzić obserwując, której kończyny używają częściej. Takie zachowanie widoczne jest już od wieku szczenięcego. Wpływ na tego rodzaju umiejętności wywiera prawa i lewa półkula mózgu. U czworonogów lewołapnych dominuje prawa półkula mózgu, a u prawołapnych lewa półkula mózgu.

Lewołapne psy i suki

Psy lewołapne i prawołapne najlepiej obserwować podczas zabawy czy wykonywania poleceń. U samców liczne badania wykazały różne zachowanie w zależności od wykonywanego zadania. Część samców wykonując polecenie po raz pierwszy uruchomiły wpierw prawą półkulę mózgu i lewą łapę.

Wykonując to samo zadanie po raz drugi połowa samców wystartowała z prawej łapy przy dominacji lewej półkuli mózgu. Tego rodzaju zmiany nie zostały zaobserwowane u suk, które w większości wykonywały polecenia uruchamiając wpierw prawą łapę. Lewa półkula mózgu odpowiedzialna jest u zwierząt za komunikowanie się.

Zdolności czworonogów prawo- i lewołapnych

Psy lewołapne i prawołapne wyróżniają się od psów obułapnych. Ma to związek z ich usposobieniem, zachowaniem i wykonywaniem komend. Na przykład czworonogi obułapne częściej wykazują skłonności na różnego rodzaju fobie i mniej odporne są na głośne dźwięki. W zależności od wykonywania czynności pies wykazuje skłonność do używania konkretnej kończyny.

Psy lewołapne i prawołapne mogą różnić się od siebie szybkością uczenia się poszczególnych komend wydawanych przez człowieka. Pies prawołapny z dominującą lewą półkulą mózgu może okazać się bardziej pojętny przy wykonywaniu słownych poleceń. Oznacza to, że szybciej się uczy. W przypadku wykonywania sportów prawo- i lewołapność ma również znaczenie.

Psy logicznie myślą i mogą zaskoczyć swojego właściciela różnymi pomysłami. Lewołapny pupil może okazać się bardziej kreatywny niż jego prawołapny kuzyn. Jednak wszystkie czworonogi zarówno prawo-, lewo- czy obułapne są bardzo inteligentne i potrafią planować. Psy niejednokrotnie wykazują skłonności do używania lewej lub prawej łapy.

Psy lewołapne i prawołapne preferują takie zdolności zarówno w przypadku samców, jak i samic. W przypadku czworonogów znacznie więcej samców jest lewołapnych niż samic. Jest to związane ze specjalnymi zdolnościami. Wielu leworęcznych ludzi zostało wybitnymi artystami. Czworonogi lewołapne również wyróżniają się nieprzeciętnymi zdolnościami.


ZOBACZ TAKŻE

Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...