GeoZoo » Pies » Psy lewołapne i prawołapne
Psy lewołapne i prawołapne

Psy lewołapne i prawołapne

Psy lewołapne i prawołapne dziedziczą te cechy podobnie, jak ma to miejsce u ludzi. Człowiek bez względu na płeć może być prawo- lub leworęczny. Mężczyźni częściej niż kobiety używają lewej ręki. Bardziej sprawna u czworonoga lewa łapa od prawej lub odwrotnie ma związek z genetyką zwierzęcia.

Psy lewołapne i prawołapne można sprawdzić obserwując, której kończyny używają częściej. Takie zachowanie widoczne jest już od wieku szczenięcego. Wpływ na tego rodzaju umiejętności wywiera prawa i lewa półkula mózgu. U czworonogów lewołapnych dominuje prawa półkula mózgu, a u prawołapnych lewa półkula mózgu.

Lewołapne psy i suki

Psy lewołapne i prawołapne najlepiej obserwować podczas zabawy czy wykonywania poleceń. U samców liczne badania wykazały różne zachowanie w zależności od wykonywanego zadania. Część samców wykonując polecenie po raz pierwszy uruchomiły wpierw prawą półkulę mózgu i lewą łapę.

Wykonując to samo zadanie po raz drugi połowa samców wystartowała z prawej łapy przy dominacji lewej półkuli mózgu. Tego rodzaju zmiany nie zostały zaobserwowane u suk, które w większości wykonywały polecenia uruchamiając wpierw prawą łapę. Lewa półkula mózgu odpowiedzialna jest u zwierząt za komunikowanie się.

Zdolności czworonogów prawo- i lewołapnych

Psy lewołapne i prawołapne wyróżniają się od psów obułapnych. Ma to związek z ich usposobieniem, zachowaniem i wykonywaniem komend. Na przykład czworonogi obułapne częściej wykazują skłonności na różnego rodzaju fobie i mniej odporne są na głośne dźwięki. W zależności od wykonywania czynności pies wykazuje skłonność do używania konkretnej kończyny.

Psy lewołapne i prawołapne mogą różnić się od siebie szybkością uczenia się poszczególnych komend wydawanych przez człowieka. Pies prawołapny z dominującą lewą półkulą mózgu może okazać się bardziej pojętny przy wykonywaniu słownych poleceń. Oznacza to, że szybciej się uczy. W przypadku wykonywania sportów prawo- i lewołapność ma również znaczenie.

Psy logicznie myślą i mogą zaskoczyć swojego właściciela różnymi pomysłami. Lewołapny pupil może okazać się bardziej kreatywny niż jego prawołapny kuzyn. Jednak wszystkie czworonogi zarówno prawo-, lewo- czy obułapne są bardzo inteligentne i potrafią planować. Psy niejednokrotnie wykazują skłonności do używania lewej lub prawej łapy.

Psy lewołapne i prawołapne preferują takie zdolności zarówno w przypadku samców, jak i samic. W przypadku czworonogów znacznie więcej samców jest lewołapnych niż samic. Jest to związane ze specjalnymi zdolnościami. Wielu leworęcznych ludzi zostało wybitnymi artystami. Czworonogi lewołapne również wyróżniają się nieprzeciętnymi zdolnościami.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]