Najbardziej kolorowe ptaki

Najbardziej kolorowe ptaki

20/11/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Najbardziej kolorowe ptaki zamieszkują wszystkie krainy zoogeograficzne. Najwięcej pochodzi ze strefy tropikalnej. Ptaki ozdobne można również podziwiać w naszej ojczyźnie. Ptaki egzotyczne o pięknym ubarwieniu są częstymi pupilami domowymi.

Najbardziej kolorowe ptaki bardzo często należą do rodziny papugowatych i wróblowatych. Ptaki te żyją w środowisku naturalnym i w niewoli. Istnieją na świecie liczne hodowle ptaków ozdobnych. Najbardziej kolorowe ptaki są również mieszkańcami ogrodów zoologicznych. Często również trzymane są w domowych warunkach.

Kolorowe ptaki w Polsce

Najbardziej kolorowe ptaki w Polsce przyciągają ludzki wzrok swoim niesamowitym wyglądem. Występują one w środowisku naturalnym w różnych rejonach Polski.

Do wybranych najbardziej kolorowych ptaków w Polsce, które żyją na wolności należą:

 • Dzięcioł zielony to średniej wielkości ptak z rzędu dzięciołowych i rodziny dzięciołowatych. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym. Można go spotkać w całym kraju z wyjątkiem wyższych gór. Występuje na terenach zachodnich Palearktyki.
 • Gil zwyczajny to gatunek małego ptaka z rzędu wróblowych i rodziny łuszczakowatych. Zamieszkuje Palearktykę. W Polsce występuje dosyć licznie na terenie całego kraju. Jest to trudny do zaobserwowania gatunek, ponieważ prowadzi skryty styl życia.
 • Kraska zwyczajna to średniej wielkości ptak wędrowny z rzędu kraskowych i rodziny krasek. W Polsce nieliczne gatunki można spotkać we wschodniej części kraju. Występuje głównie w środkowej i południowej Europie, w południowo-zachodniej Azji i w północnej Afryce.
 • Nagórnik skalny to mały ptak z rzędu wróblowych i z rodziny muchołówkowatych. Zamieszkuje tereny północnej Europy, zachodniej i środkowej Azji, północnej Afryki. W Polsce nieliczne lęgi mają miejsce w Karpatach. 
 • Pliszka żółta to mały ptak z rzędu wróblowych i rodziny pliszkowatych. Występuje na obszarach Europy, północnej Afryki i Azji. W Polsce ptak lęgowy na terenie całego kraju, poza południowo-wschodnią Polską i Mazowszem. Najliczniej występuje na Pomorzu i w górach.
 • Szczygieł to rodzina małego ptaka z rzędu wróblowych i rodziny łuszczakowatych. Występuje w umiarkowanej strefie Europy, Afryce i Azji. W Polsce jest pospolitym gatunkiem, którego można spotkać w całym kraju. 
 • Wilga zwyczajna jest średniej wielkości ptakiem wędrownym. Należy do rzędu wróblowych i rodziny wilgowatych. Samiec bardziej jaskrawy od samicy. Występuje w Europie i Azji, a zimuje w Afryce. W Polsce wilga zwyczajna spotykana jest w całym kraju. Rzadko występuje w Sudetach i w Karpatach.
 • Zięba zwyczajna to mały ptak z rzędu wróblowych i rodziny łuszczakowatych. Samiec jest bardziej ubarwiony niż samica. Zamieszkuje w Europie, północno-zachodniej Afryce, w zachodniej Azji i na Wyspach Kanaryjskich. W Polce występuje w całym kraju.
 • Zimorodek zwyczajny to nieduży ptak z rzędu kraskowych i rodziny zimorodkowatych. Zamieszkuje w Europie, północnej Afryce i Azji. W Polsce występuje na całym obszarze, za wyjątkiem gór. Jest to gatunek zimujący.
 • Żółna zwyczajna jest średnim ptakiem wędrownym. Należy do rzędu kraskowych i jest to rodzina żółny. Występuje bardzo rzadko w Polsce, najczęściej w południowo-wschodniej części kraju. Zamieszkuje głównie południowo-wschodnią Europę, Afrykę i Azję.  

Najbardziej kolorowe ptaki w Polsce nie zamieszkują licznie. Większość z nich to ptaki wędrowne, które nie występują we wszystkich regionach naszej ojczyzny. Spośród dziesięciu gatunków pięć należy do rzędu wróblowych. Wszystkie wyżej podane ptaki żyją na obszarach innych kontynentów i są gatunkami chronionymi w Polsce.

Najbardziej kolorowe ptaki

Kolorowe ptaki świata

Najbardziej kolorowe ptaki świata można podziwiać na zdjęciach i w ogrodach zoologicznych. Wiele gatunków hodowanych jest również w naszym kraju. Najpiękniejszym ptakiem o nieziemskim ubarwieniu jest koliberek hawański z rzędu krótkonogich i rodziny kolibrowatych. Jest on jednocześnie najmniejszym ptakiem na kuli ziemskiej. Jest to gatunek endemiczny Kuby.  

Do wybranych najbardziej kolorowych ptaków świata należą osobniki z rzędu:

 1. Papugowych:
  • Ara żółtoskrzydła to duży ptak egzotyczny z rodziny papugowatych. Występuje w obu Amerykach. Posiada śliczne, jaskrawe upierzenie. Jest ptakiem długowiecznym. Dożywa nawet 80 lat.
  • Konura słoneczna to pięknie ubarwiona średniej wielkości papuga z rodziny papugowatych. W środowisku naturalnym żyje na terenach południowo-wschodniej Wenezueli, Gujany i północno-wschodniej Brazylii. U samców kolory są ciemniejsze i bardziej wyraziste niż u samic oraz mniej matowe. Jest ona często spotykanym ptakiem w hodowli.
  • Lorysa górska jest to średniej wielkości ptak egzotyczny z rodziny papug wschodnich. Lorysa górska  występuje w południowo – wschodniej i północnej Australii. Zamieszkuje niektóre wyspy Indonezji, Nową Gwineę i Nową Zelandię.  Żyje w lasach eukaliptusowych, rzadkich lasach deszczowych i namorzynowych. Jest to piękny ptak ozdobny w kolorach tęczy.
  • Rozella białolica to średniej wielkości papuga z rodziny papug wschodnich. Posiada piękne upierzenie i raczej łagodne usposobienie. Występuje ona w południowo – wschodniej części Australii, Queenslandzie, Nowej Południowej Walii i Tasmanii. Istnieją trzy podgatunki, które różnią się miedzy sobą odcieniem upierzenia i intensywnością barwy żółtej. Papugi te unikają lasów.
  • Szkarłatka królewska to duży ptak z rodziny papug wschodnich. Jest ona pięknie upierzona. Występuje w Australii i obejmuje dwa podgatunki. Podczas okresu rozrodczego szkarłatki królewskie przeprowadzają się do bardziej zacienionego i gęstego lasu. Tam wychowują swoje potomstwo.
 2. Wróblowych:
  • Amandyniec jest pięknie ukształtowanym ptakiem o klinowatej budowie. Jest z rodziny astryldowatych i zamieszkuje północne tereny Australii. Ze względu na swoje barwne upierzenie chętnie hodowany jest w domowych warunkach.
  • Łuszczyk wielobarwny jest to nieduży ptak z rodziny kardynałów. Zamieszkuje południowe tereny Stanów Zjednoczonych oraz występuje na północnym obszarze Meksyku. Bardzo kolorowy jest szczególnie samiec.
  • Kardynał szkarłatny pochodzi z rodziny kardynałów. Występuje we wschodniej części północnej Ameryki. Można go również spotkać w północnej części Gwatemali. Wyróżnia się pięknym śpiewem. Z miejscem występowania związanych jest kilkadziesiąt gatunków. Na Bermudach i Hawajach został introdukowany.
  • Krasnogonek szkarłatny to mały ptak z rodziny astryldowatych. Występuje na północno-wschodnich terenach Australii. Żyje przeważnie na południu Nowej Gwinei i w Australii na Półwyspie York. Samiec jest bardziej kolorowy niż samica. Jest niezwykle atrakcyjny ze względu na szkarłatne upierzenie.
  • Motylik fioletowouchy bytuje w naturze na obszarach Afryki Południowej. Jest to mały ptak z rodziny astryldowatych.
 3. Blaszkodziobów:
  • Karolinka (samiec) to średniej wielkości ptak wodny z rodziny kaczkowatych. Występuje w Ameryce Północnej i zasiedla słodkowodne zbiorniki. Unika ludzkich siedzib. Kaczor jest znacznie lepiej ubarwiony od samicy.
  • Mandarynka (samiec) jest gatunkiem średniej wielkości ptaka z rodziny kaczkowatych. Występuje w Azji. W Europie żyje na wolności w wyniku ucieczki z ogrodu zoologicznego lub z hodowli. Kaczor ma piękne jaskrawe ubarwienie, a kaczka znacznie skromniejsze. Ptaki te są odporne na niskie temperatury.
  • Płaskonos zwyczajny (samiec) to średniej wielkości ptak wędrowny z rodziny kaczkowatych. Zamieszkuje Eurazję i Amerykę Północną. Samiec w okresie godowym posiada piękne wielobarwne upierzenie. Płaskonos zwyczajny jest jedynym ptakiem posiadającym w swojej rodzinie żółtą tęczówkę.
 4. Grzebiących:
  • Bażant diamentowy (samiec) to duży ptak z rodziny kurowatych. Występuje w Azji na terenach w zaroślach bambusowych oraz na zalesionych i górzystych obszarach. Samiec jest znacznie bardziej kolorowy od samicy. Bażant diamentowy jest ptakiem monogamicznym.
  • Bażant złocisty (samiec) to duży ptak z rodziny kurowatych. Występuje w Chinach. Został introdukowany w Anglii, gdzie zajmuje lasy mieszane z gęstym runem. W Chinach zamieszkuje skaliste wzgórza porośnięte gęstymi krzewami i lasy górskie, a także bambusowe zagajniki. Ma on piękną sylwetkę, jest spokojny i nieagresywny. Bardzo ładnie ubarwiony jest samiec.

Spośród najbardziej kolorowych ptaków zostały wybrane tylko nieliczne, które są najbardziej znane. Często ptaki ozdobne trzymane są w domowych hodowlach na całym świecie. Najbardziej barwne znajdują swoich zwolenników w hodowlach. Wiele z ptaków egzotycznych można podziwiać w ogrodach zoologicznych, parach czy rezerwatach przyrody.

Podsumowując najbardziej kolorowe ptaki polecane są pasjonatom ptaków ozdobnych. Wiele gatunków można hodować w domowych warunkach. Jednak na temat ptaków trzymanych w domu należy posiadać odpowiedni zasób wiedzy. Trzeba poznać ich potrzeby i wymagania, żeby mogły być zdrowe i szczęśliwe.


ZOBACZ TAKŻE

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej
50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach przedstawia ich życie w różnych środowiskach. Niektóre prowadzą nocny tryb życia, a inne zapadają w sen ...
Czytaj Dalej
Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie zostały odkryte przez badaczy i naukowców. Tego rodzaju umiejętność zwierzęta te nabyły na przestrzeni lat. Przekazały ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności ...
Czytaj Dalej