GeoZoo » Ptak » Najbardziej kolorowe ptaki
Najbardziej kolorowe ptaki

Najbardziej kolorowe ptaki

Najbardziej kolorowe ptaki zamieszkują wszystkie krainy zoogeograficzne. Najwięcej pochodzi ze strefy tropikalnej. Ptaki ozdobne można również podziwiać w naszej ojczyźnie. Ptaki egzotyczne o pięknym ubarwieniu są częstymi pupilami domowymi.

Najbardziej kolorowe ptaki bardzo często należą do rodziny papugowatych i wróblowatych. Ptaki te żyją w środowisku naturalnym i w niewoli. Istnieją na świecie liczne hodowle ptaków ozdobnych. Najbardziej kolorowe ptaki są również mieszkańcami ogrodów zoologicznych. Często również trzymane są w domowych warunkach.

Kolorowe ptaki w Polsce

Najbardziej kolorowe ptaki w Polsce przyciągają ludzki wzrok swoim niesamowitym wyglądem. Występują one w środowisku naturalnym w różnych rejonach Polski.

Do wybranych najbardziej kolorowych ptaków w Polsce, które żyją na wolności należą:

 • Dzięcioł zielony to średniej wielkości ptak z rzędu dzięciołowych i rodziny dzięciołowatych. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym. Można go spotkać w całym kraju z wyjątkiem wyższych gór. Występuje na terenach zachodnich Palearktyki.
 • Gil zwyczajny to gatunek małego ptaka z rzędu wróblowych i rodziny łuszczakowatych. Zamieszkuje Palearktykę. W Polsce występuje dosyć licznie na terenie całego kraju. Jest to trudny do zaobserwowania gatunek, ponieważ prowadzi skryty styl życia.
 • Kraska zwyczajna to średniej wielkości ptak wędrowny z rzędu kraskowych i rodziny krasek. W Polsce nieliczne gatunki można spotkać we wschodniej części kraju. Występuje głównie w środkowej i południowej Europie, w południowo-zachodniej Azji i w północnej Afryce.
 • Nagórnik skalny to mały ptak z rzędu wróblowych i z rodziny muchołówkowatych. Zamieszkuje tereny północnej Europy, zachodniej i środkowej Azji, północnej Afryki. W Polsce nieliczne lęgi mają miejsce w Karpatach. 
 • Pliszka żółta to mały ptak z rzędu wróblowych i rodziny pliszkowatych. Występuje na obszarach Europy, północnej Afryki i Azji. W Polsce ptak lęgowy na terenie całego kraju, poza południowo-wschodnią Polską i Mazowszem. Najliczniej występuje na Pomorzu i w górach.
 • Szczygieł to rodzina małego ptaka z rzędu wróblowych i rodziny łuszczakowatych. Występuje w umiarkowanej strefie Europy, Afryce i Azji. W Polsce jest pospolitym gatunkiem, którego można spotkać w całym kraju. 
 • Wilga zwyczajna jest średniej wielkości ptakiem wędrownym. Należy do rzędu wróblowych i rodziny wilgowatych. Samiec bardziej jaskrawy od samicy. Występuje w Europie i Azji, a zimuje w Afryce. W Polsce wilga zwyczajna spotykana jest w całym kraju. Rzadko występuje w Sudetach i w Karpatach.
 • Zięba zwyczajna to mały ptak z rzędu wróblowych i rodziny łuszczakowatych. Samiec jest bardziej ubarwiony niż samica. Zamieszkuje w Europie, północno-zachodniej Afryce, w zachodniej Azji i na Wyspach Kanaryjskich. W Polce występuje w całym kraju.
 • Zimorodek zwyczajny to nieduży ptak z rzędu kraskowych i rodziny zimorodkowatych. Zamieszkuje w Europie, północnej Afryce i Azji. W Polsce występuje na całym obszarze, za wyjątkiem gór. Jest to gatunek zimujący.
 • Żółna zwyczajna jest średnim ptakiem wędrownym. Należy do rzędu kraskowych i jest to rodzina żółny. Występuje bardzo rzadko w Polsce, najczęściej w południowo-wschodniej części kraju. Zamieszkuje głównie południowo-wschodnią Europę, Afrykę i Azję.  

Najbardziej kolorowe ptaki w Polsce nie zamieszkują licznie. Większość z nich to ptaki wędrowne, które nie występują we wszystkich regionach naszej ojczyzny. Spośród dziesięciu gatunków pięć należy do rzędu wróblowych. Wszystkie wyżej podane ptaki żyją na obszarach innych kontynentów i są gatunkami chronionymi w Polsce.

Najbardziej kolorowe ptaki

Kolorowe ptaki świata

Najbardziej kolorowe ptaki świata można podziwiać na zdjęciach i w ogrodach zoologicznych. Wiele gatunków hodowanych jest również w naszym kraju. Najpiękniejszym ptakiem o nieziemskim ubarwieniu jest koliberek hawański z rzędu krótkonogich i rodziny kolibrowatych. Jest on jednocześnie najmniejszym ptakiem na kuli ziemskiej. Jest to gatunek endemiczny Kuby.  

Do wybranych najbardziej kolorowych ptaków świata należą osobniki z rzędu:

 1. Papugowych:
  • Ara żółtoskrzydła to duży ptak egzotyczny z rodziny papugowatych. Występuje w obu Amerykach. Posiada śliczne, jaskrawe upierzenie. Jest ptakiem długowiecznym. Dożywa nawet 80 lat.
  • Konura słoneczna to pięknie ubarwiona średniej wielkości papuga z rodziny papugowatych. W środowisku naturalnym żyje na terenach południowo-wschodniej Wenezueli, Gujany i północno-wschodniej Brazylii. U samców kolory są ciemniejsze i bardziej wyraziste niż u samic oraz mniej matowe. Jest ona często spotykanym ptakiem w hodowli.
  • Lorysa górska jest to średniej wielkości ptak egzotyczny z rodziny papug wschodnich. Lorysa górska  występuje w południowo – wschodniej i północnej Australii. Zamieszkuje niektóre wyspy Indonezji, Nową Gwineę i Nową Zelandię.  Żyje w lasach eukaliptusowych, rzadkich lasach deszczowych i namorzynowych. Jest to piękny ptak ozdobny w kolorach tęczy.
  • Rozella białolica to średniej wielkości papuga z rodziny papug wschodnich. Posiada piękne upierzenie i raczej łagodne usposobienie. Występuje ona w południowo – wschodniej części Australii, Queenslandzie, Nowej Południowej Walii i Tasmanii. Istnieją trzy podgatunki, które różnią się miedzy sobą odcieniem upierzenia i intensywnością barwy żółtej. Papugi te unikają lasów.
  • Szkarłatka królewska to duży ptak z rodziny papug wschodnich. Jest ona pięknie upierzona. Występuje w Australii i obejmuje dwa podgatunki. Podczas okresu rozrodczego szkarłatki królewskie przeprowadzają się do bardziej zacienionego i gęstego lasu. Tam wychowują swoje potomstwo.
 2. Wróblowych:
  • Amandyniec jest pięknie ukształtowanym ptakiem o klinowatej budowie. Jest z rodziny astryldowatych i zamieszkuje północne tereny Australii. Ze względu na swoje barwne upierzenie chętnie hodowany jest w domowych warunkach.
  • Łuszczyk wielobarwny jest to nieduży ptak z rodziny kardynałów. Zamieszkuje południowe tereny Stanów Zjednoczonych oraz występuje na północnym obszarze Meksyku. Bardzo kolorowy jest szczególnie samiec.
  • Kardynał szkarłatny pochodzi z rodziny kardynałów. Występuje we wschodniej części północnej Ameryki. Można go również spotkać w północnej części Gwatemali. Wyróżnia się pięknym śpiewem. Z miejscem występowania związanych jest kilkadziesiąt gatunków. Na Bermudach i Hawajach został introdukowany.
  • Krasnogonek szkarłatny to mały ptak z rodziny astryldowatych. Występuje na północno-wschodnich terenach Australii. Żyje przeważnie na południu Nowej Gwinei i w Australii na Półwyspie York. Samiec jest bardziej kolorowy niż samica. Jest niezwykle atrakcyjny ze względu na szkarłatne upierzenie.
  • Motylik fioletowouchy bytuje w naturze na obszarach Afryki Południowej. Jest to mały ptak z rodziny astryldowatych.
 3. Blaszkodziobów:
  • Karolinka (samiec) to średniej wielkości ptak wodny z rodziny kaczkowatych. Występuje w Ameryce Północnej i zasiedla słodkowodne zbiorniki. Unika ludzkich siedzib. Kaczor jest znacznie lepiej ubarwiony od samicy.
  • Mandarynka (samiec) jest gatunkiem średniej wielkości ptaka z rodziny kaczkowatych. Występuje w Azji. W Europie żyje na wolności w wyniku ucieczki z ogrodu zoologicznego lub z hodowli. Kaczor ma piękne jaskrawe ubarwienie, a kaczka znacznie skromniejsze. Ptaki te są odporne na niskie temperatury.
  • Płaskonos zwyczajny (samiec) to średniej wielkości ptak wędrowny z rodziny kaczkowatych. Zamieszkuje Eurazję i Amerykę Północną. Samiec w okresie godowym posiada piękne wielobarwne upierzenie. Płaskonos zwyczajny jest jedynym ptakiem posiadającym w swojej rodzinie żółtą tęczówkę.
 4. Grzebiących:
  • Bażant diamentowy (samiec) to duży ptak z rodziny kurowatych. Występuje w Azji na terenach w zaroślach bambusowych oraz na zalesionych i górzystych obszarach. Samiec jest znacznie bardziej kolorowy od samicy. Bażant diamentowy jest ptakiem monogamicznym.
  • Bażant złocisty (samiec) to duży ptak z rodziny kurowatych. Występuje w Chinach. Został introdukowany w Anglii, gdzie zajmuje lasy mieszane z gęstym runem. W Chinach zamieszkuje skaliste wzgórza porośnięte gęstymi krzewami i lasy górskie, a także bambusowe zagajniki. Ma on piękną sylwetkę, jest spokojny i nieagresywny. Bardzo ładnie ubarwiony jest samiec.

Spośród najbardziej kolorowych ptaków zostały wybrane tylko nieliczne, które są najbardziej znane. Często ptaki ozdobne trzymane są w domowych hodowlach na całym świecie. Najbardziej barwne znajdują swoich zwolenników w hodowlach. Wiele z ptaków egzotycznych można podziwiać w ogrodach zoologicznych, parach czy rezerwatach przyrody.

Podsumowując najbardziej kolorowe ptaki polecane są pasjonatom ptaków ozdobnych. Wiele gatunków można hodować w domowych warunkach. Jednak na temat ptaków trzymanych w domu należy posiadać odpowiedni zasób wiedzy. Trzeba poznać ich potrzeby i wymagania, żeby mogły być zdrowe i szczęśliwe.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]