GeoZoo » Kot » Kot i inne zwierzęta domowe
Kot i inne zwierzęta domowe

Kot i inne zwierzęta domowe

Kot i inne zwierzęta domowe często goszczą w ludzkich domach. Koty obok  psów są najczęściej hodowanymi zwierzętami w Polsce. Koty to bardzo przyjazne i miłe zwierzęta, które należy właściwie traktować. Trzeba zadbać o ich dobrostan przez cały koci żywot.

Kot i inne zwierzęta domowe są często traktowane jak członkowie rodziny. Opiekunowie troszczą się o ich wychowanie, stan zdrowia i dietę. W niektórych przypadkach potrzebna jest regularna pielęgnacja lub szybka pomoc specjalistyczna. W przypadku kociego przyjaciela należy poświecić mu codziennie trochę czasu na wspólną zabawę.

Koty w gospodarstwie rolniczym

Kot i inne zwierzęta domowe nierzadko żyją w zgodzie. Jednak trochę inaczej wygląda to w gospodarstwach rolniczych. Niektóre futrzaki trzymane w domu, wychodzą również na teren gospodarstwa. Tam mają kontakt również z różnymi zwierzętami kopytnymi i względnie dużymi, które nie są ich wrogami ani zdobyczą.

W ich pomieszczeniach dzikie koty znajdują często miękką ściółkę,  schronienie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i gryzonie do upolowania. Gospodarskie psy mogą wobec nich zachować się różnie. Jeżeli nie są szczute to nie zawsze je gonią, a nawet mogą żyć w komitywie.

Jeżeli dzikie koty nie znajdą w gospodarstwie rolnym pożywienia, to mogą porywać pisklęta drobiu czy młode króliki. Z tego względu ten przychówek trzeba solidnie przed nimi zabezpieczyć. Przede wszystkim kot domowy, który jest dobrze karmiony nie będzie polował na te zwierzęta ani we własnym gospodarstwie, ani u sąsiadów.

Kot i pies w miejskim mieszkaniu

Kot i inne zwierzęta domowe trzymane w miejskich mieszkaniach mają trochę inne warunki, niż ich krewniaki w gospodarstwach rolniczych. Niektóre futrzaki mogą wychodzić do ogrodu czy na podwórze. Pies zwykle zaprzyjaźnia się z kotem nawet, gdy goni poza domem inne osobniki tego samego gatunku.

Zdarzają się przypadki, że mimo pokojowego usposobienia kota, pies zdradza w stosunku do niego agresywne zapędy. W takich sytuacjach opiekunowie często wykazują bezradność. Jednak psy są bardzo inteligentnymi i zdolnymi zwierzętami i prawie każdego z nich można nauczyć łagodnego zachowania wobec kota.

Zarówno przedstawiciele różnych psich ras, jak również kundelki potrafią na widok kota zachować się spokojnie, bez żadnej agresji. Wystawiają w ten sposób chlubne świadectwo swoim opiekunom. Między kotem, a nawet psem uznanym za rasę agresywną, może również zawiązać się wielka przyjaźń.

Kot i małe zwierzęta domowe

Kot i inne zwierzęta domowe mogą żyć w zgodzie, a nawet przyjaźni. Jest to możliwe, jeśli nasz futrzak zostanie odpowiednio wyszkolony. Przyuczanie do łagodności należy rozpocząć, gdy nasz koci pupil jest maleńki. W późniejszym wieku jest to również możliwe. Należy pamiętać, że koty są bardzo inteligentne i pojętne.  

Kot i inne zwierzęta domowe mogą być trzymane w jednym pokoju, jeżeli koci przyjaciel przejdzie odpowiednią socjalizację. Koty nawet wybitnie łowne, potrafią nauczyć się nie czynić krzywdy małym zwierzętom, nawet gdy mogłyby stanowić ich zdobycz. Prawie każdego kota można oswoić z gryzoniem, takim jak myszka domowa, chomik czy świnka morska.

Na zdjęciach można spotkać białą myszkę, która wspina się na głowę kota. Zdarzają się również przypadki zamknięcia kota we wspólnej klatce z gołębiem, który nie musi obawiać się o swoje życie. Nauka taka wymaga od kociego opiekuna zaangażowania i cierpliwości. Należy pamiętać, że szkolenie kota należy dostosować do jego indywidualnych cech.

Niektóre koty są przekorne i tak niezależne od człowieka, że nie można im zaufać. Pozostawione same w domu z ptakami, rybami akwariowymi czy gryzoniami będą próbowały je upolować, traktując jako swoją zdobycz. W takim przypadku pomieszczenia naszych małych podopiecznych trzeba dobrze zabezpieczyć. Najlepiej odizolować kota od tych zwierząt.

Kot i inne zwierzęta domowe wymagają troskliwej opieki i dobrze wyważonej diety. Całkowita odpowiedzialność za ich dobrostan spoczywa na opiekunie zwierząt. Nie należy na siłę narzucać się zwierzętom, jeżeli potrzebują one spokoju. Trzeba dostosować się do wymagań podopiecznych, aby współżycie układało się bezproblemowo.