GeoZoo » Ptak » Jaki ptak jest symbolem Dominiki?
Jaki ptak jest symbolem Dominiki

Jaki ptak jest symbolem Dominiki?

Jaki ptak jest symbolem Dominiki? Na fladze i herbie Dominiki, która jest państwem wyspiarskim widnieje amazonka cesarska. Jest to ptak ozdobny. Należy on do rzędu: papugowych, rodziny: papugowatych i podrodziny: papug neotropikalnych. Pochodzi z plemienia Amazonini i rodzaju Amazona.

Jaki ptak jest symbolem Dominiki? Symbolem Dominiki jest egzotyczna papuga średniej wielkości. Jest to gatunek monotypowy, co oznacza, że nie wyróżnia się w nim podgatunków. Ojczyzną amazonki cesarskiej jest Dominika, która położona jest na Morzu Karaibskim w archipelagu Małych Antyli.

Zasięg występowania

Jaki ptak jest symbolem Dominiki? Gatunek unikatowy jest symbolem dla Dominiki. Zamieszkuje teren północnej części wyspy. Przeważnie południowo-wschodnie i północno-wschodnie zbocza góry wulkanicznej Morne Diablotins. Jest to najwyższa góra Dominiki o wysokości 1447 m n.p.m. 

Amazonki cesarskie występują w rezerwatach:

  • Central Forest
  • Northem Forest

Papugi te mieszkają także w Parku Narodowym Morne Trois Pitons, który znajduje się w południowej części wyspy. Zajmują obszar o powierzchni około 50 km2. Amazonki cesarskie można spotkać na wysokości 600-1300 m n.p.m. Niekiedy schodzi niżej na wysokość w granicach 300-500 m n.p.m. ze względu na brak pożywienia.

Jaki ptak jest symbolem Dominiki

Charakterystyka gatunku

Jaki ptak jest symbolem Dominiki? Elegancka papuga jest symbolem Dominiki. Amazonka cesarska posiada krępą budowę ciała. Zauważalny jest u tego gatunku dymorfizm płciowy. Samce są bardziej okazałe. Masa ich ciała wynosi do 90 dag, a samice ważą około 65 dag. Długość ciała amazonki cesarskiej sięga 45 cm.

Rozpiętość skrzydeł wynosi około 76 cm. Papuga ta posiada dużą głowę i na końcu zagięty dziób. Samce mają o 3 milimetry dłuższy ogon niż samice. Ogon samców sięga 169 mm, a samic 166 mm. Tęczówka oka jest koloru żółtego do pomarańczowoczerwonego. U młodych osobników tęczówka ma barwę brązową. Amazonka cesarska jest zwierzęciem roślinożernym.

W skład jej diety wchodzą nasiona, kiełki, kwiaty, owoce. Uwielbia spożywać orzechy. Ptaki te wydają charakterystyczne dźwięki, takie jak gwizdy, charczące piski czy trąbiące skrzeki. Niekiedy można je spotkać w winoroślach i krzewach. Najczęściej przebywa w małej grupie do 3 osobników, niekiedy z amazonką dominikańską, też unikatową dla tej wyspy.

Upierzenie

Jaki ptak jest symbolem Dominiki? Symbolem Dominiki jest pięknie upierzony ptak. Dominuje barwa zielona i fioletowa. Na głowie i dookoła oka widoczne są kasztanowo-fioletowe pióra z czarnymi końcówkami. Na policzkach mają barwę kasztanową z czarnymi brzegami. Pierś i brzuch są fioletowe. Na bokach i udach pióra są zielone z morskimi końcówkami.

Pokrywy podogonowe są oliwkowe. Natomiast pokrywy nadogonowe wyróżniają się barwą zieloną z czarnymi obrzeżeniami. Skrzydła są zielone, a na dolnych brzegach czerwone. Dziób i nogi szare. Ogon jest koloru czerwonobrązowego z morskimi końcami sterówek. Młode osobnik mają zielone policzki i zielony kark.

Rozmnażanie amazonek cesarskich

Jaki ptak jest symbolem Dominiki? Symbolem Dominiki jest bardzo atrakcyjny ptak, który swoim wyglądem przyciąga uwagę. Okres lęgowy amazonek cesarskich trwa od lutego do początku września. W głębokiej dziupli samica wysiaduje 2 białe jaja przez około 27 dni. Nie jest znany wiek, w którym ta papuga jest zdolna do rozrodu.

Lęgi w niewoli wyprowadzała para mieszkająca w Parrot Conservation and Research Centre na Dominice. Pierwsza próba nie powiodła się, ponieważ jaja po prześwietleniu okazały się niezapłodnione. Pierwsze pisklę tej pary przyszło na świat 5 maja 2010 roku. Dobrze się rozwijało i szybko przybierało na wadzę. Po 6 dniach ważyło 10 dag, a po 18 dniach już 15,2dag.  

Jaki ptak jest symbolem Dominiki? Podsumowując ptak, który jest symbolem Dominiki jest krytycznie zagrożony wyginięciem w klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Przyczyną ciągle zmniejszającej się populacji amazonki cesarskiej jest utrata siedlisk i pożywienia w wyniku huraganów i z powodu ścinania drzew dla węgla drzewnego i budownictwa.