GeoZoo » Ptak » ROZELLE
Rozelle

ROZELLE

Rozelle podobnie jak inne ptaki od zarania dziejów były symbolem mądrości i obiektem kultu. Wskazywały źródła wody, informowały o zmianie pogody i ostrzegały przed niebezpieczeństwem. Należą do gromady ptaków, rzędu papug, rodziny papugowatych, podrodziny papug właściwych. W środowisku naturalnym żyją na kontynencie australijskim.

Rozelle zamieszkują Australię, Tasmanię i przylegające do tych terenów nieduże wysepki. Żyją one przeważnie na terenach trawiastych, które sporadycznie porośnięte są krzewami czy drzewami. Piękny i atrakcyjny wygląd tych ptaków, barwne upierzenie, a także ich zachowanie wzbudza coraz większe zainteresowanie tymi papugami.

Krótka charakterystyka gatunków

Rozelle uznane są za jedne z najpiękniejszych ptaków egzotycznych. Papugi żyjące w Australii znalazły wielu zwolenników, zwłaszcza miłośników papug. W dużej ilości zaczęto sprowadzać egzotyczne ptaki do Europy w XIX wieku. W wyniku zachodzących mutacji i selekcji uzyskano wiele interesujących odmian barwnych ptasich przyjaciół.

Wyróżnia się następujące gatunki tych ptaków:

 • Rozellę królewską,
 • Rozellę białolicę,
 • Rozellę żółtolicę,
 • Rozellę słomkowo – żółtą,
 • Rozellę bladą,
 • Rozellę kaledońską,
 • Rozellę adelajdską,
 • Rozellę czarnogłową.

Rozella królewska

To średniej wielkości papuga, która występuje licznie w zachodniej i południowo – zachodniej części Australii. Zamieszkuje obrzeża kompleksów leśnych o klimacie wilgotnym, a także sawanny w Nowej Walii.

Istnieją trzy podgatunki rozelli królewskiej:

 • elegans, który jest najbardziej popularnym podgatunkiem,
 • Platycercus nigrescens, który jest najmniejszym podgatunkiem,
 • Platycercus melanoptera.

Rozella królewska to jedna z najpiękniejszych papug australijskich. Podstawowe kolory w upierzeniu tego gatunku to czerwony i niebieski. Jej pożywienie stanowią nasiona traw, bulwy i korzenie roślin, owoce oraz owady i ich larwy. Żeruje na ziemi, gdzie w sadach ich ulubionymi owocami są: jabłka, gruszki i śliwki. Ptak ten uwielbia kąpiele, nawet zimową porą.  Nie nadaje się ona do chowu klatkowego, preferuje woliery.

Rozelle

Rozella białolica 

Ma piękne upierzenie i raczej łagodne usposobienie. Została odkryta w Australii przez Anglików w 1789 roku. Występuje ona w południowo – wschodniej części Australii, Queenslandzie, Nowej Południowej Walii i Tasmanii. Do Nowej Zelandii została wprowadzona sztucznie. Istnieją trzy podgatunki, które różnią się pomiędzy sobą odcieniem upierzenia i intensywnością barwy żółtej.

W środowisku naturalnym zamieszkują sawanny, ogrody, parki i pola uprawne. Można spotkać je na przedmieściach miast. Papugi te unikają lasów. W naturze ich pożywieniem są: nasiona, orzechami, owocami oraz owadami i ich larwami. W upalne dni znajdują schronienie w cieniu eukaliptusów.  Do hodowli jednego osobnika nadaje się klatka.

Rozella żółtolica

Zamieszkuje południowo – zachodnią Australię, gdzie żyją w niedużych stadach. Preferuje porośnięte krzewami obrzeża pól uprawnych i lasy eukaliptusowe. Jest najbardziej aktywna w godzinach rannych i wieczornych. W warunkach hodowlanych szybko ulega oswojeniu. Poza tym są ptakami spokojnymi i niehałaśliwymi. Jeden osobnik może przebywać w klatce, para koniecznie w wolierze.

Rozella słomkowo – żółta

Występują w Nowej Południowej Walii i w okolicach rzeki Murrary w południowej Australii. Ptaki te preferują eukaliptusy w pobliżu niedużych potoków i rzek. Można spotkać ten gatunek również na terenach suchych. Odżywiają się podobnie, jak inne gatunki rozelli i żerują na ziemi. Rozella słomkowa przepada za wodnymi kąpielami.

Rozella blada

Żyje w północno – wschodniej Australii. Występują dwa podgatunki tych papug, które różnią się niewiele ubarwieniem:

 • Platycercus adstitus, które bytują na Półwyspie York,
 • Platycercus palliceps, który zamieszkują w Nowej Południowej Walii.

Rozella blada na gniazda wybiera dziuple żywych lub obumarłych drzew. Gniazdują zwykle dwa razy w roku. Odżywiają się nasionami różnych roślin, kwiatami drzew i owocami eukaliptusa. Papuga ta  odporna jest na niskie temperatury. Nie powinna trzymana być w klatce. Najlepiej czuje się w zewnętrznej i całorocznej wolierze.

Rozelle

Rozella kaledońska

Zaliczana jest do największych papug z gatunku rozelli. Zamieszkuje ona Tasmanię i okoliczne małe wysepki. Występują w niegęstych lasach, ogrodach, parkach i na otwartych przestrzeniach, które porośnięte są kępami drzew. Papugi te przeważnie żerują na ziemi. Ich pożywienie stanowią: nasiona traw, krzewów i drzew, pączki roślin, owoce i owady. Najlepszym dla nich rozwiązaniem są obszerne woliery.

Rozella adelajdska

Wzięła swoją nazwę od stolicy Południowej Australii, miasta Adelajdy, gdzie zamieszkuje. Jak wiele papug żyjących w Australii jest pod ochroną. Przeważnie przebywają w górnych partiach drzew i odżywiają się nasionami eukaliptusów. Żerują również na niedużych drzewach i krzewach, na których zjadają nasiona i owoce. Na ziemi ich pożywieniem są nasiona traw. Należy do odpornych papug i może być trzymana w zewnętrznej wolierze. 

Rozella czarnogłowa

Należy do jednych z najmniejszych rozelli. Zamieszkuje ona północno – zachodnią Australię i pobliskie wyspy. Odżywiają się najczęściej nasionami chwastów, traw, krzewów i drzew, a także owocami i owadami, jak pozostałe gatunki rozelli. W upalne dni wypoczywają w koronach drzew. Są ptakami płochliwymi, które preferują woliery. Nie są odporne na niskie temperatury.

Rozelle to papugi, które słyną z barwnego upierzenia. Należą do ptaków atrakcyjnych, przyciągających ludzki wzrok. W warunkach hodowlanych najlepiej czują się w domowych witrynach lub pokaźnych wolierach zewnętrznych. Rozelle można nauczyć pojedynczych wyrazów, a nawet zdań. Nie należą one do gadatliwych papug. W warunkach naturalnych i hodowlanych wszystkie odżywiają się podobnie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top