GeoZoo » Ptak » ROZELLE
Rozelle

ROZELLE

Rozelle podobnie jak inne ptaki od zarania dziejów były symbolem mądrości i obiektem kultu. Wskazywały źródła wody, informowały o zmianie pogody i ostrzegały przed niebezpieczeństwem. Należą do gromady ptaków, rzędu papug, rodziny papugowatych, podrodziny papug właściwych. W środowisku naturalnym żyją na kontynencie australijskim.

Rozelle zamieszkują Australię, Tasmanię i przylegające do tych terenów nieduże wysepki. Żyją one przeważnie na terenach trawiastych, które sporadycznie porośnięte są krzewami czy drzewami. Piękny i atrakcyjny wygląd tych ptaków, barwne upierzenie, a także ich zachowanie wzbudza coraz większe zainteresowanie tymi papugami.

Krótka charakterystyka gatunków

Rozelle uznane są za jedne z najpiękniejszych ptaków egzotycznych. Papugi żyjące w Australii znalazły wielu zwolenników, zwłaszcza miłośników papug. W dużej ilości zaczęto sprowadzać egzotyczne ptaki do Europy w XIX wieku. W wyniku zachodzących mutacji i selekcji uzyskano wiele interesujących odmian barwnych ptasich przyjaciół.

Wyróżnia się następujące gatunki tych ptaków:

 • Rozellę królewską,
 • Rozellę białolicę,
 • Rozellę żółtolicę,
 • Rozellę słomkowo – żółtą,
 • Rozellę bladą,
 • Rozellę kaledońską,
 • Rozellę adelajdską,
 • Rozellę czarnogłową.

Rozella królewska

To średniej wielkości papuga, która występuje licznie w zachodniej i południowo – zachodniej części Australii. Zamieszkuje obrzeża kompleksów leśnych o klimacie wilgotnym, a także sawanny w Nowej Walii.

Istnieją trzy podgatunki rozelli królewskiej:

 • elegans, który jest najbardziej popularnym podgatunkiem,
 • Platycercus nigrescens, który jest najmniejszym podgatunkiem,
 • Platycercus melanoptera.

Rozella królewska to jedna z najpiękniejszych papug australijskich. Podstawowe kolory w upierzeniu tego gatunku to czerwony i niebieski. Jej pożywienie stanowią nasiona traw, bulwy i korzenie roślin, owoce oraz owady i ich larwy. Żeruje na ziemi, gdzie w sadach ich ulubionymi owocami są: jabłka, gruszki i śliwki. Ptak ten uwielbia kąpiele, nawet zimową porą.  Nie nadaje się ona do chowu klatkowego, preferuje woliery.

Rozelle

Rozella białolica 

Ma piękne upierzenie i raczej łagodne usposobienie. Została odkryta w Australii przez Anglików w 1789 roku. Występuje ona w południowo – wschodniej części Australii, Queenslandzie, Nowej Południowej Walii i Tasmanii. Do Nowej Zelandii została wprowadzona sztucznie. Istnieją trzy podgatunki, które różnią się pomiędzy sobą odcieniem upierzenia i intensywnością barwy żółtej.

W środowisku naturalnym zamieszkują sawanny, ogrody, parki i pola uprawne. Można spotkać je na przedmieściach miast. Papugi te unikają lasów. W naturze ich pożywieniem są: nasiona, orzechami, owocami oraz owadami i ich larwami. W upalne dni znajdują schronienie w cieniu eukaliptusów.  Do hodowli jednego osobnika nadaje się klatka.

Rozella żółtolica

Zamieszkuje południowo – zachodnią Australię, gdzie żyją w niedużych stadach. Preferuje porośnięte krzewami obrzeża pól uprawnych i lasy eukaliptusowe. Jest najbardziej aktywna w godzinach rannych i wieczornych. W warunkach hodowlanych szybko ulega oswojeniu. Poza tym są ptakami spokojnymi i niehałaśliwymi. Jeden osobnik może przebywać w klatce, para koniecznie w wolierze.

Rozella słomkowo – żółta

Występują w Nowej Południowej Walii i w okolicach rzeki Murrary w południowej Australii. Ptaki te preferują eukaliptusy w pobliżu niedużych potoków i rzek. Można spotkać ten gatunek również na terenach suchych. Odżywiają się podobnie, jak inne gatunki rozelli i żerują na ziemi. Rozella słomkowa przepada za wodnymi kąpielami.

Rozella blada

Żyje w północno – wschodniej Australii. Występują dwa podgatunki tych papug, które różnią się niewiele ubarwieniem:

 • Platycercus adstitus, które bytują na Półwyspie York,
 • Platycercus palliceps, który zamieszkują w Nowej Południowej Walii.

Rozella blada na gniazda wybiera dziuple żywych lub obumarłych drzew. Gniazdują zwykle dwa razy w roku. Odżywiają się nasionami różnych roślin, kwiatami drzew i owocami eukaliptusa. Papuga ta  odporna jest na niskie temperatury. Nie powinna trzymana być w klatce. Najlepiej czuje się w zewnętrznej i całorocznej wolierze.

Rozelle

Rozella kaledońska

Zaliczana jest do największych papug z gatunku rozelli. Zamieszkuje ona Tasmanię i okoliczne małe wysepki. Występują w niegęstych lasach, ogrodach, parkach i na otwartych przestrzeniach, które porośnięte są kępami drzew. Papugi te przeważnie żerują na ziemi. Ich pożywienie stanowią: nasiona traw, krzewów i drzew, pączki roślin, owoce i owady. Najlepszym dla nich rozwiązaniem są obszerne woliery.

Rozella adelajdska

Wzięła swoją nazwę od stolicy Południowej Australii, miasta Adelajdy, gdzie zamieszkuje. Jak wiele papug żyjących w Australii jest pod ochroną. Przeważnie przebywają w górnych partiach drzew i odżywiają się nasionami eukaliptusów. Żerują również na niedużych drzewach i krzewach, na których zjadają nasiona i owoce. Na ziemi ich pożywieniem są nasiona traw. Należy do odpornych papug i może być trzymana w zewnętrznej wolierze. 

Rozella czarnogłowa

Należy do jednych z najmniejszych rozelli. Zamieszkuje ona północno – zachodnią Australię i pobliskie wyspy. Odżywiają się najczęściej nasionami chwastów, traw, krzewów i drzew, a także owocami i owadami, jak pozostałe gatunki rozelli. W upalne dni wypoczywają w koronach drzew. Są ptakami płochliwymi, które preferują woliery. Nie są odporne na niskie temperatury.

Rozelle to papugi, które słyną z barwnego upierzenia. Należą do ptaków atrakcyjnych, przyciągających ludzki wzrok. W warunkach hodowlanych najlepiej czują się w domowych witrynach lub pokaźnych wolierach zewnętrznych. Rozelle można nauczyć pojedynczych wyrazów, a nawet zdań. Nie należą one do gadatliwych papug. W warunkach naturalnych i hodowlanych wszystkie odżywiają się podobnie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...