GeoZoo » Ptak » PIONA NIEBIESKOGŁOWA
Piona niebieskogłowa

PIONA NIEBIESKOGŁOWA

Piona niebieskogłowa jest gatunkiem średniej wielkości ptaka egzotycznego. Należy ona do królestwa: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: papugowych, rodziny: papugowatych, podrodziny: neotropikalnych. Pionami nazywane są papugi z rodzaju Pionus, które wcześniej zaliczano do rodzaju Amazona. 

Piona niebieskogłowa jest łagodna i cicha. Papuga oswojona i przywiązana do swojego opiekuna akceptuje głaskanie oraz drapanie po głowie i szyi. Nie należy do ptaków gadatliwych, chociaż niektóre są bardzo rozmowne. Nie wszystkie osobniki naśladują ludzką mowę. Jest to cecha indywidualna u tego gatunku papug. Piona może również nauczyć się ciekawych sztuczek. Trzeba tylko okazać jej trochę cierpliwości.

Zasięg występowania

Piona niebieskogłowa żyje w Środkowej i Południowej Ameryce. Zajmuje tereny od Kostaryki do Boliwii i południowo-wschodnią Brazylię. W środowisku naturalnym występuje w lasach tropikalnych czy w pobliżu pól uprawnych. Wybiera sawanny i lasy zrzucające liście. Zamieszkuje również półotwarte tereny, które rzadko porośnięte są drzewami i krzewami.

W Brazylii papugi te bytują przeważnie sezonowo, w suchej sawannie kolczastej. Żerują szczególnie w koronach drzew i nierzadko w uprawach kukurydzy, gdzie wyrządzają duże szkody. Przede wszystkim żywią się głównie nasionami, owocami i kwiatami koralodrzew. W naszych warunkach klimatycznych można je hodować dla piony w donicach. Złoża glin są dla tych ptaków uzupełnieniem minerałów.

Piona niebieskogłowa
By Paul B from London, London – PB136562Uploaded by Snowmanradio, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7672177

Krótka charakterystyka gatunku

Piona niebieskogłowa w hodowli jest bardzo popularną papugą. W domowe ognisko wnosi wiele radości i ciepła. Nie niszczy drewnianych elementów woliery i nie jest ptakiem hałaśliwym. Papuga osiąga długość od 27 do 28 cm, a jej waga wynosi około 250g.

W odpowiednich warunkach hodowlanych i właściwie odżywiana żyje około 30 lat, a nawet dłużej.

Jej ciemne oczy otoczone są szarą obwódką. Ma ciemnoszary dziób, który jest jasnoróżowy u nasady. Posiada jasnoszare nogi. Ubarwienie piony jest kontrastowe, niebieskie i zielone. Głowa piony, przednia część szyi i pierś posiada barwę niebieską. Ciemniejsza plama umiejscowiona jest w okolicach uszu. Brzuch jest zielony.

Pisklęta nie są w pełni ubarwione. Głowę i pozostałą część upierzenia mają niebieskozieloną. Młode osobniki wraz z dojrzewaniem zmieniają kolor zielony na głowie, szyi i piersi na niebieski. Proces rozmnażania jest łatwy. Okres wylęgania trwa 26 dni. Po 70 dniach młode opuszczają budkę lęgową. Nadal są karmione, zwłaszcza przez samca.

Jest to ruchliwa i przyjacielska papuga do wszystkich członków rodziny. Nie wydaje głośnych dźwięków i nie jest agresywna. Podczas wystraszenia czy podniecenia wydaje charakterystyczne odgłosy. Najczęściej są to dźwięki przypominające sapanie, prychanie czy charczenie. Nie należy je mylić z oznakami choroby czy niepożądanymi dolegliwościami.

Piona niebieskogłowa jest doskonałym ptakiem do towarzystwa. Nie tylko ze względu na jej dostępność i cenę, ale przede wszystkim na pozytywne cechy charakteru. Piona polecana jest zwłaszcza dzieciom, ponieważ jest łagodna i nie ma spaczonej psychiki. Jest to ptak inteligentny, któremu trzeba zapewnić plac zabaw i kąpiele. Należy pamiętać, że papugi były dawniej symbolem mądrości i obiektem kultu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top