GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Kardynałek chiński
Kardynałek chiński

Kardynałek chiński

Kardynałek chiński należy do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to słodkowodna ryba, która jest często hodowana w domowych akwariach. W naturze zamieszkuje w wodach kontynentu azjatyckiego. Ojczyzną tego gatunku są Chiny i Wietnam. W środowisku naturalnym populacja tych ryb jest znikoma.

Kardynałek chiński zasiedla wolno płynące rzeki i strumienie, które są gęsto zarośnięte roślinnością podwodną. Preferuje górskie wody płynące. Jest to gatunek popularny w kilku odmianach hodowlanych Ze względu na swoją odporność kardynałek chiński polecany jest początkującym akwarystom i miłośnikom żywych organizmów świata podwodnego.

Wygląd zewnętrzny

Kardynałek chiński to śliczna i barwna ryba o małych rozmiarach. Samce są trochę mniejsze i smuklejsze od samic. Długość ich wynosi 3 cm, a samic 4 cm. Obie płcie można również rozróżnić po ubarwieniu, gdzie samiczka jest mniej barwna i posiada krótsze płetwy niż samiec.

Wyróżnia się niebiesko-złotym paskiem, który przebiega wzdłuż całego ciała. Płetwy mogą posiadać różne odcienie, co jest uzależnione od płci i pochodzenia. Gatunek ten niejednokrotnie mylony jest z kardynałkiem wietnamskim.

Znanych jest kilka wyhodowanych odmian kardynałka chińskiego:

  • albinotyczne,
  • złote,
  • intensywnie czerwone,
  • długopłetwe.

Zachowanie i wymagania

Kardynałek chiński jest bardzo ruchliwy i odporny na niesprzyjające warunki środowiskowe. Ryba ta jest nieagresywna i bardzo towarzyska. Preferuje gęstą roślinność, której nie niszczy. Ryby te zasiedlają górne i środkowe piętro akwarium. Pokarmem tego gatunku w naturze jest zooplankton i detrytus.

W warunkach akwariowych kardynałkom chińskim można podawać pokarm żywy i suchy, a także mrożony. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić w granicach 14-22oC, a odczyn pH mieścić się w przedziale 6-8. Woda może być od miękkiej do twardej w granicach 5-19on. Kardynałki mogą przetrwać w niskiej temperaturze, nawet do 5oC.

W zbiorniku należy zainstalować mocne oświetlenie. Wszystkie odmiany kardynałków są bardzo ruchliwe. Ryby te prezentują się pięknie w akwarium z bujną roślinnością i ciemnym podłożem. Można je hodować z innymi małymi rybami, które mają podobne wymagania dotyczące temperatury wody. Doskonale nadają się do tego złote rybki czy welonki.

Rozmnażanie kardynałków

Kardynałek chiński łatwo się rozmnaża i nie ma pod tym względem specjalnych wymagań. Potomstwo może przyjść na świat w akwarium jednogatunkowym. Jednak zalecane jest oddzielny zbiornik tarliskowy, gdzie kardynałki skutecznie się rozmnażają. Tarło odbywa się w godzinach porannych.

W zbiorniku tarliskowym temperatura wody powinna być podwyższona i wynosić w granicach 22-24oC. Dobrze jest umieścić tam siatkę z drobnymi oczkami, na której zostanie złożona ikra. Para kardynałków powinna być dobrze nakarmiona przed i po tarle. Po złożeniu ikry dorosłe osobniki należy przenieść do głównego zbiornika, żeby nie zjadły jajeczek.

Wylęg następuje po około dwóch dobach. Po kilu dniach młode kardynałki zaczynają swobodnie pływać. Można im wtedy podawać pokarm pyłowy, którego można kupić w sklepach akwarystycznych. Rozmnażanie tych ryb jest łatwe, gdy woda posiada odpowiednie parametry.

Kardynałek chiński to popularna ryba akwariowa. Jest ona zwierzęciem stadnym. Dobrze czuje się w grupach. Dla 10 osobników wystarczy zbiornik o długości 60 cm. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Na wolności występuje w Chinach, w kilku małych i odizolowanych populacjach. Kardynałek chiński może żyć do 5 lat.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]