GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Jak dbać o akwarium?
Jak dbać o akwarium?

Jak dbać o akwarium?

Jak dbać o akwarium? Po założeniu zbiornika i wpuszczeniu do nich rybek przychodzi czas na obowiązki. Jest to bardzo przyjemny okres dla akwarysty. Polega on na karmieniu rybich okazów, utrzymywaniu warunków higienicznych w zbiorniku i przeprowadzaniu drobnych prac okresowych.

Jak dbać o akwarium? Dobrze urządzone akwarium jest ozdobą mieszkania, dlatego trzeba utrzymywać je w czystości. Po zadomowieniu ryb w akwarium można rozpocząć nad nim opiekę. Nie należy narażać ryb na stres, którego przyczyną może być przerybianie zbiornika czy źle dobrana obsada. Trzeba rybom zapewnić odpowiednie warunki do życia, które potrzebne są do ich dobrego samopoczucia, kondycji i stanu zdrowia.

Czynności wykonywane codziennie

Jak dbać o akwarium? Zbiornik powinien być sukcesywnie pielęgnowany i ryby regularnie karmione pełnowartościowym pokarmem. Należy również pamiętać, że stres u ryb wywołuje często ich agresywne zachowanie. Niejednokrotnie samiec przejmuje rolę dominującą nad resztą ryb. Przestraszone osobniki ukrywają się w rogach akwarium, pływają bokiem i przestają pobierać pokarm.

Do czynności wykonywanych codziennie należą:

  • Karmienie ryb suchym, świeżym lub mrożonym pokarmem. Wystarczy podawać rybą pożywienie dwa razy w ciągu dnia, w takiej ilości, aby zjadły wszystko za jednym razem. Dla małych rybek odpowiednim pokarmem jest płatkowy. Natomiast większym osobnikom można podawać granulki. Ryby pływające po dnie zbiornika preferują pożywienie w formie tabletek.
  • Kontrolowanie napowietrzacza i filtra, które spełniają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ryb. Napowietrzać dostarcza żywym organizmom w akwarium powietrza atmosferycznego. Natomiast filtr dba o czystość i przejrzystość wody w zbiorniku. Z tego względu trzeba nie zapominać o systematycznym sprawdzaniu tych urządzeń. Nie może być przerwane ich działanie, gdyż zagraża to życiu rybich okazów.
  • Regularne sprawdzanie, czy woda w zbiorniku posiada właściwą temperaturę, niezbędną do życia ryb. Nie może być ona za wysoka, ani za niska. Uszkodzoną grzałkę należy natychmiast wymienić. Zawsze jedna powinna być w zapasie w razie awarii.

Jak dbać o akwarium? Priorytetem w zapobieganiu chorób u ryb jest zapewnienie rybom odpowiednich warunków fizykochemicznych. Parametry wody muszą być zbliżone do życia ryb w środowisku naturalnym. Woda powinna być czysta i natleniona. W przeciwnym wypadku dochodzi do stresu i osłabienia układu odpornościowego, co wiąże się ze skłonnością do chorób.  

Dezynfekcja akwarium

Prace wykonywane raz w tygodniu

Jak dbać o akwarium? Dbanie o akwarium nie polega wyłącznie na wykonywaniu codziennych czynności. Potrzebne są również inne zabiegi pielęgnacyjne, żeby ryby mogły cieszyć się dobrym zdrowiem.

Do prac wykonywanych raz w tygodniu należą:

  • Wymiana nie więcej, jak 25% wody akwariowej. Dobrze jest ją odpompować i wlać nową, najlepiej z dnia poprzedniego. Ze zbiornika 25 litrowego trzeba odlać około pół wiadra wody. Nie wolno wlewać do akwarium wody prosto z kranu.
  • Wyczyszczenie filtra, który odpowiada za przejrzystość wody w akwarium. Niektóre filtry pełnią dodatkową funkcję, polegającą na napowietrzaniu wody. Wystarczy wyjąć z niego wkłady i wypukać w wodzie odlanej z akwarium. Nie wolno myć filtra wodą z kranu.
  • Czyszczenie szyb i dna z glonów. Do czyszczenia szyb dobrze jest użyć czyścika magnetycznego. Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie ryb, które lubią spożywać glony, np. zbrojniki czy glonojady.

Jak dbać o akwarium? Akwarium należy utrzymywać w czystości, ponieważ znajdują się w nim fauna i flora. Obowiązki akwarysty to prawidłowe karmienie ryb, czyszczenie akwarium i przeprowadzanie w nim drobnych prac okresowych. Ryb akwariowych nie należy przekarmiać, ponieważ jest to dla nich bardzo niebezpieczne.

Prace okresowe

Jak dbać o akwarium? Poza pracami wykonywanymi codziennie i raz w tygodniu są jeszcze inne czynności, które należy wykonać raz lub kilka razy w roku.

Są to prace okresowe, do których należy zaliczyć:

  • Czyszczenie filtra kanistrowego lub przelewowego raz na kilka miesięcy.
  • Wymianę świetlówek raz do roku lub w razie potrzeby, które znajdują się w zbiornikowej pokrywie. Nie wolno używać zwykłych, tylko specjalnych świetlówek akwarystycznych.
  • Przycinanie raz na dwa miesiące roślin akwariowych lub wyrywanie niepotrzebnych.
  • Zmienianie dekoracji bądź dodanie nowej.

Jak dbać o akwarium? Podsumowując mieszkańcy akwarium powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia. Dlatego dobre akwarium to zdrowe ryby. Zbiornik w mieszkaniu to przyjemność dla wszystkich członków rodziny. Należy pamiętać, że nie może być to zbędny mebel, ponieważ znajdują się w nim żywe istoty.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]