GeoZoo » Pies » SZKOLENIE PSA
Szkolenie psa

SZKOLENIE PSA

Szkolenie psa należy do obowiązków odpowiedzialnego opiekuna. Nie wolno ćwiczyć z czworonogiem mając zły humor. Szkolenie psa najlepiej zacząć od pierwszego dnia jego pobytu w domu, które powinno być przede wszystkim zabawą.

Szkolenie psa to duże wyzwanie dla jego opiekuna, który bez regularnej i wytrwałej pracy oraz zaangażowania nie osiągnie zamierzonego celu. Istnieje wiele ośrodków szkoleniowych. Jednak na początku najlepiej wybrać ośrodek szkolący psy, który cieszy się renomą. Jest to niezmiernie ważne, żeby zdobyć podstawy i wiedzę umożliwiającą dalszą samodzielną pracę z podopiecznym.

Istnieją rozmaite kursy, które przystosowane są do wieku, rasy, możliwości i potrzeb czworonoga. Szczenię w wieku od trzech do sześciu miesięcy można zapisać do psiego przedszkola. Niektóre ośrodki ofiarowują 10 spotkań, inne 16 czy nawet 18 godzin. W późniejszym wieku psa dostępne są szkolenia podstawowego posłuszeństwa, na które zapisywane są psy po skończeniu szóstego miesiąca życia.

Szkolenie psa

Domowy trening

Szkolenie psa rozpoczyna się już u odpowiedzialnego hodowcy. Następnie szczenię opuszcza to miejsce w wieku około ośmiu tygodni. Jego socjalizacją zajmuje się wówczas opiekun, który ma na to czas do 16 tygodnia życia podopiecznego. W tym czasie należy zapoznać pupila z otoczeniem i z innymi zwierzętami znajdującymi się w domu. Dobrym rozwiązaniem jest poświęcenie psu pół godziny dziennie i nauczenie go w tym czasie wielu interesujących sztuczek.

To opiekun i jego rodzina są odpowiedzialni za przyszłe nawyki i zachowanie czworonoga.

Należy od samego początku wyznaczać psu granice i konsekwentnie je egzekwować. W pierwszych dniach pobytu w domu szczenię nauczy się funkcjonowania w rodzinie. Pozna zwyczaje, domowników i otoczenie. W pierwszych miesiącach życia powinien mieć kontakt z rozmaitymi osobami, sytuacjami i miejscami. 

Od samego początku należy przyzwyczajać małego przyjaciela do samotności, zostawiając go na kilka minut. Później stopniowo czas ulega  wydłużeniu. Trzeba upewnić się, że rozstanie z psem na kilka godzin nie jest dla niego tragedią.

W czasie nieobecności domowników najlepiej zostawić szczenięciu ulubioną zabawkę lub gryzak, żeby wypełnić mu samotność.

Szkolenie psa powinno być przyjemnością i świetną zabawą zarówno dla czworonoga, jak również dla jego opiekuna. Same spacery nie wystarczą, należy ćwiczyć z pupilem podstawowe komendy, jak również nowe sztuczki i powtarzać stare. Można nauczyć psa pożytecznych sztuczek, jak np. podawanie kapci, paczki chusteczek higienicznych, gazety czy telefonu, a także zamykania i otwierania drzwi i wiele innych czynności.

Szkolenie psa

Metody szkolenia psów

Szkolenie psa z biegiem czasu zmieniło się w związku z rozumieniem czworonoga i jego procesów poznawczych. Dawniej funkcjonowały różne sposoby szkolenia psów.

Później stopniowo pojawiały się rozmaite metody szkoleniowe. Z biegiem lat należy wyróżnić:

  • Metodę tradycyjną, gdzie narzędziem szkoleniowym był łańcuszek szkoleniowy lub kolczatka. Na tej podstawie pies uczył się tych czynności, które pozwalały uniknąć bólu. Psy szkolone w ten sposób cierpiały i z tego powodu często atakowały swoich opiekunów. Nie było należytej więzi pomiędzy człowiekiem, a czworonogiem.
  • Metodę kontrastową, która polegała na karaniu psa za niewłaściwe zachowanie, a nagradzanie zachowań pożądanych.
  • Metodę wyróżnieniowo – smakową, która polegała na nagradzaniu czworonoga za pożądane zachowania.
  • Metodę naśladowczą, która polega na naśladownictwie i obserwacji zachowań innych czworonogów.
  • Metoda łupowa, która polegała na instynkcie oraz nagradzaniu psa zabawą czy zabawką, która poza czasem szkolenia była dla psa niedostępna.
  • Metoda bezstresowa, która powstała w przeciwieństwie do szkolenia tradycyjnego. W metodzie tej wzięto pod uwagę uczucia i prawa psa, które nie powinny być łamane. Został wyeliminowany stres.

Szkolenie psa

Szkolenie pozytywne

Szkolenie psa metodą pozytywną jest najlepsze dla czworonoga. Metoda ta została stworzona i opracowania na podstawie badań naukowych, a także doświadczeń behawioralnych. Szkolenie pozytywne jest przeciwieństwem dawnej metody tradycyjnej. Stwierdzono, że zwierzęta uczą się szybciej i dłużej zapamiętują w przypadku, gdy są nagradzane, a nie karane.

Najlepiej wybierać takie ośrodki szkoleniowe, które mają doświadczenie w trenowaniu czworonogów metodami pozytywnymi. W dzisiejszych czasach można wybierać rozmaite kursy w zależności od preferencji i potrzeb psa i jego opiekuna.

W ośrodkach szkoleniowych należy zwracać uwagę  na kompetencje i doświadczenie trenerów oraz metody przez nich stosowane.

Szkolenie psa jest niezwykle ważnym procesem, który rzutuje na całe późniejsze życie podopiecznego. Na socjalizację należy poświęcić kilka pierwszych tygodni wspólnego życia z czworonogiem. Rezultatem owocnego i systematycznego treningu będzie stabilny emocjonalnie i zrównoważony pupil, który nie będzie stwarzał problemów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]