GeoZoo » Pies » Co sygnalizują psie oczy i uszy?
Co sygnalizują psie oczy i uszy

Co sygnalizują psie oczy i uszy?

Co sygnalizują psie oczy i uszy? Psy informują nas o swoim stanie fizycznym i emocjonalnym przy udziale wzroku i słuchu. Jest to również potrzebne w komunikacji z innymi psami i zwierzętami. Można ocenić stan wewnętrzny czworonoga na podstawie ułożonych uszu.

Co sygnalizują psie oczy i uszy? Na podstawie psiego spojrzenia i pozycji uszu możemy ocenić nastrój naszego pupila. Nie w każdym przypadku komunikaty wysyłane przez czworonoga są właściwie odczytywane przez człowieka. Warto jest zwracać również uwagę na resztę psiego ciała, żeby nie narazić się na niebezpieczeństwo ze strony obcego psa.

Co mówią psie oczy?

Co sygnalizują psie oczy i uszy? Wiele można odczytać na podstawie psich oczu i uszu. Przy udziale wzroku pies wysyła różne sygnały. Mogą być one przyjazne czy wrogie. Nośnikami cennych informacji są okolice oczu. Mogą sygnalizować rozmaite stany emocjonalne czworonoga, które warto jest poznać.  

Psie oczy i wzrok może oznaczać:

 • relaksującą i niezagrażającą komunikację, gdy wzrok jest łagodny czyli „miękki”,
 • wysoki poziom napięcia, gdy oczy są częściowo otwarte, a wzrok jest nieruchomy czyli „twardy”,
 • przyjazne nastawienie, gdy pies mruga.

Psy od wieku szczenięcego wykazują skłonność do patrzenia się na ludzkie twarze i nawiązywania z człowiekiem kontaktu wzrokowego. Pies jako najlepszy przyjaciel człowieka wytwarza bliską więź ze swoim opiekunem. Gdy zabiega o uwagę, domaga się zabawy, spaceru czy jedzenia, wykorzystując przy tym kontakt wzrokowy z człowiekiem.

Oczy są zwierciadłem duszy i wiele można z nich wyczytać. Ważną rolę pełni kierunek ich spojrzenia. W komunikacji psów spojrzenie prosto w oczy jest odbierane jako wyzwanie. Długie wpatrywanie się psów nawzajem w oczy, może oznaczać przygotowanie do ataku i walkę. Jeżeli mają pokojowe zamiary odwracają wzrok lub ich spojrzenie jest krótkie.

Co sygnalizują psie oczy i uszy

Sygnały wysyłane przez uszy

Co sygnalizują psie oczy i uszy? Komunikacja za pomocą oczu i uszu to mowa psiego ciała. Należy bacznie obserwować psa, żeby prawidłowo odczytać wysyłane prze niego sygnały. Uszy to ważny sygnał wizualny w interakcjach psa z ludźmi i innymi czworonogami. Z ich pozycji można odczytać stan fizyczny i emocjonalny zwierzęcia.

Psy ze stojącymi uszami bardziej wyraziście przekazują swój nastrój, gdyż każda zmiana ich pozycji jest lepiej widoczna. Natomiast w przypadku czworonogów ze zwisającymi uszami należy zwracać największą uwagę na podstawę uszu. Ważne są także komunikaty płynące z innych części ciała.

Pozycja psich uszu i rodzaje wysyłanych komunikatów:

 • Uszy w pozycji naturalnej, uniesione i proste oznaczają relaks. Świadczą o nim jeszcze inne części ciała. Oczy są wówczas łagodne, a pysk jest półotwarty i rozluźniony.
 • Uszy skierowane na boki świadczą o niezdecydowaniu i często sprzecznym stanie wewnętrznym czworonoga.
 • Skierowane lekko do przodu wskazują na skupienie, nasłuchiwanie, czujność oraz zaciekawienie psa.
 • Skierowane do przodu wraz z uniesionym i zjeżonym ogonem oraz sierścią oznaczają gotowość do ataku i dominację. Przy tym sylwetka jest spięta, zmrużone oczy i uniesione psie wargi.
 • Uszy skierowane do tyłu mogą oznaczać kilku stanów emocjonalnych czworonoga:
 • Zaniepokojenie i uległość, gdy uszy skierowane są do tyłu i płasko przylegają do głowy, a oczy szeroko otwarte. Zwierzę przyjmuje wówczas obniżoną postawę. Pies unika wtedy kontaktu wzrokowego, a jego ogon zwykle znajduje się między kończynami. W takiej sytuacji pies próbuje lizać przeciwnika.
 • Wyjątkowe przestraszenie, gdy uszy są daleko wciśnięte w tył głowy oraz prawie zupełnie niewidoczne.
 • Lęk i możliwe agresywne zachowanie przez przestraszonego psa, gdy uszy są odchylone do tyłu i położone wzdłuż głowy. Natomiast ciało jest wtedy obniżone, sierść zjeżona i ogon znajduje się pomiędzy kończynami.

Co sygnalizują psie oczy i uszy? Podsumowując psie oczy i uszy przekazują nam szereg istotnych informacji. Tego rodzaju komunikacja wiele mówi nam o czworonogu. Nie należy patrzeć prosto w oczy obcemu psu, który może odczytać to jako zagrożenie. Niepokojące sygnały wysyłane przez psa należy skonsultować z lekarzem weterynarii.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top