GeoZoo » Zoologia » Opieka nad fretką
Opieka nad fretką

Opieka nad fretką

Opieka nad fretką nie jest zajęciem kłopotliwym ani czasochłonnym. Fretki są małymi drapieżnikami należącymi do rodziny łasicowatych. Zwierzątko to nie można zdominować, ale wyłącznie należy je kontrolować. Fretka dobrze traktowana stanie się towarzyszem swojego opiekuna.

Opieka nad fretką wymaga dużej odpowiedzialności ze strony jej właściciela. Nie należy niepokoić zwierzęcia, które może stać się nieufne i nerwowe. Dzieci należy nauczyć właściwego zachowania w obecności zwierząt, które nie powinny być traktowane jak zabawki. Fretka jest istotą żywą i podobnie jak innym zwierzętom należy się jej szacunek i odpoczynek. Trzeba zadbać o dobrostan zwierzęcia.

Zasady postępowania z fretką

Opieka nad fretką powinna być dla jej opiekuna przyjemnością. Należy ona do udomowionych zwierząt drapieżnych podobnie jak pies i kot. Początkowo utrzymywanie fretek wiązało się z polowaniem na gryzonie. W XIX wieku dotarły one na statkach do Ameryki. Od 1900 roku używane są jako zwierzęta laboratoryjne w badaniach biomedycznych.

Opieka nad fretką wymaga zbilansowanej diety. Fretki są bardzo wybredne odnośnie pokarmu. Mają swoje ulubione pożywienie. Jeżeli karma jest dobrej jakości, to nie należy uzupełniać diety. Grupa hodowanych fretek nie powinna przekraczać trzech osobników, ponieważ nie należą one do zwierząt stadnych.

Trzeba rozdzielić fretki które wzajemnie się nie tolerują. Pozostawienie razem wrogich dla siebie zwierząt może doprowadzić do ich stresu. Wiążą się z nim dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Samotnej fretce należy umilić życie i dostarczyć rozrywki, aby nie musiała się nudzić. Do tego celu nadają się rozmaite zabawki.

Fretki bez problemu mogą przebywać z psami i kotami.

Natomiast inne zwierzęta, takie jak gryzonie, ptaki czy gady należy trzymać oddzielnie. Warto jest zapamiętać, że fretki trafiają do lecznicy dla zwierząt najczęściej z powodu stresu. Jest on przeważnie utrzymywany z powodu złej opieki czy nieodpowiedniej diety. Stres często prowadzi do przewlekłych chorób.

Fretki mogą biegać i bawić się na wybiegu, na zewnątrz budynku. W zimne dni, gdy temperatura spada poniżej 5oC trzeba przenieść zwierzęta do klatki. Niekorzystne warunki atmosferyczne mogą być przyczyną niedomagania fretek. Podobnie jest z wysokimi temperaturami, które w mieszkaniu tych zwierząt nie powinny przekroczyć 30oC.

Opieka nad fretką

Mieszkanie fretki

Opieka nad fretką wiąże się z zakupem obszernej klatki, którą należy utrzymać w czystości. Zapewni to zwierzęciu komfortowe życie. Fretka powinna mieć stworzone odpowiednie warunki bytowania. Nadmierny hałas może być przyczyną stresu. Stworzenie powinno mieć możliwość poznania klatki i otoczenia.

Fretka powinna mieć do dyspozycji przestrzeń od 1m3 do 4m3. Na każdego osobnika. Na podstawie szwajcarskiej ustawy o ochronie zwierząt wybieg dla dwóch fretek powinien być wielkości 6m3. Poza klatką fretka powinna wybiegać się kilka godzin dziennie. Jest to uzależnione od jej wieku, sprawności fizycznej i zapotrzebowania.

Wyposażenie klatki

Opieka nad fretką wymaga wydzielenia w klatce miejsca do: zabawy, spożywania posiłku, spania i korzystania z toalety. Oswojone fretki swoje fizjologiczne potrzeby najczęściej załatwiają w kociej toalecie. Wyściółka w kuwecie nie powinna pylić, ponieważ fretki lubią grzebać w niej nosem. Nieodpowiednim podłożem w toalecie fretek są również trociny, słoma i siano.

Pył z nieodpowiedniej wyściółki jest przyczyną podrażnienia błon śluzowych nosa, krtani  i płuc. Prowadzi to do kichania i kaszlu. Fretka lubi spać w pewnych określonych warunkach. Do tego można wykorzystać hamak, śpiwór lub ręcznik umieszczając go w kartonie.

Żywienie i zdrowie fretki

Bezpieczny dom

Opieka nad fretką nie wymaga skomplikowanych obowiązków. Podopiecznemu umilamy życie, wypuszczając go z klatki w celu biegania po mieszkaniu. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie fretki w pomieszczeniu bez mebli, aby niedoszło do zaklinowania zwierzęcia pomiędzy regałami.

Należy koniecznie zabezpieczyć wszystkie kable od urządzeń elektrycznych. Drzwi pokoju, gdzie biega fretka należy zamknąć, uniemożliwiając w ten sposób ucieczkę zwierzęcia. Poza tym trzeba pochować lekarstwa, środki chemiczne ostre przedmioty czy trujące rośliny, np. fiołka afrykańskiego.

Nie wolno również zostawiać w zasięgu fretki plastikowych toreb na zakupy. W Ameryce zwierzęta te zaliczone zostały do najpopularniejszych zwierząt domowych. W Europie również z roku na rok wzrasta zainteresowanie fretkami.

Dobrze jest wiedzieć, że samice są dwa razy mniejsze i lżejsze od samców.

Opieka nad fretką to ciekawe zajęcie. Jest to stworzenie dla ludzi odpowiedzialnych, potrafiących zaangażować się w wychowanie pupila przez jego całe życie. Poza tym opiekun fretki powinien być osobą sumienną i opanowaną o spokojnym usposobieniu. Obserwacja fretki i wspólna z nią zabawa przyniesie właścicielowi satysfakcję i dużo radości.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]