Żywienie i zdrowie koni wpływa na ich dobrostan. Patrząc na konia podziwiamy jego piękny i szlachetny wygląd. Wiele zachowań koni bierze się z instynktów rozwijających się przez miliony lat tych zwierząt.
Żywienie i zdrowie koni to bardzo ważne aspekty w ich życiu. Smaczne jedzenie jest dla konia bardziej ważne niż pieszczoty. Zwierzęta te czują się bezpieczne w grupie. Konie są inteligentnymi stworzeniami i dobrymi obserwatorami. Hodowla koni wymaga dużego zaangażowania i jest czasochłonna.
Stołówka koni
Żywienie i zdrowie koni przekładają się na ich kondycje i zachowanie. W środowisku naturalnym konie pasą się w granicach 12-16 godzin w ciągu doby. Przyjmują równowartość 11-14 kg trawy lub siana z pastwiska, które są ich naturalną karmą. Dzikie konie spożywają dużo pokarmu, ponieważ są w ciągłym ruchu.
W niewoli nie potrzebują aż tak dużej ilości pożywienia. Konie domowe powinny mieć kontrolowane pożywienie, aby nie doszło do przejedzenia w wyniku nadmiaru lucerny czy owsa. Naturalną potrzebą konia jest przeżuwanie przez wiele godzi dziennie, którą można zaspokoić podając zwierzęciu siano. Dostępnych jest na rynku kilka rodzajów siana.
Doskonałym wypełniaczem diety jest siano robocze z dojrzałej trawy o wysokiej zawartości błonnika. W składzie tego siana jest mała zawartość węglowodanów i białka. Konie pozbawione błonnika mogą wyjadać ściółkę, a nawet skubać ogony i grzywy swoim kolegom. Siano z trawy powinno być podawane minimum trzy razy dzienne.
Ilość jego winna wynosić od 1,5 do 1,75 procent wagi ciała konia na dobę. Na przykład dla 400 kg konia trzeba 6-7 kg siana dziennie, a dla konia 450 kg 7-8 kg. Powinno być ono podzielone na co najmniej trzy porcje. Zwierzęta te pod kontrolą czasu wypasu mogą zastąpić siano trawą. Zboże należy podawać przy wzroście, rozrodzie albo ciężkiej pracy konia.
Liczba dobowych posiłków
Żywienie i zdrowie koni przekłada się na ich rozwój i samopoczucie. Konie przeważnie spożywają trzy posiłki dziennie.
Można sprawdzić reakcje konia na częstotliwość posiłków, przeprowadzając pięciotygodniowy test:
- w pierwszym tygodniu należy podać zwierzęciu całą dobową porcję,
- w drugim tygodniu dwa razy dziennie w odstępach 12 godzin, np. o godzinie: 600 i 1800,
- w trzecim tygodniu koń powinien otrzymać posiłek trzy razy dziennie w ośmiogodzinnych odstępach czasowych, np. o godzinie: 600, 1400, 2200,
- w czwartym tygodniu otrzyma już cztery razy na dobę w sześciogodzinnych odstępach, np. o godzinie: 600, 1200, 1800, 2400,
- w piątym tygodniu najlepiej jest pozwolić koniowi spożywać siano przez 16 godzin od 1200 do 2000 i od 2200 do 600.
Koń podczas posiłku może zachowywać się agresywnie. Powodem najczęściej jest zbyt rzadkie karmienie zwierzęcia lub podanie mu zbyt małego posiłku, który nie zaspakaja jego potrzeb pokarmowych. Koń swoją porcję jedzenia powinien skonsumować w przeciągu 1 lub 2 godzin.
Rodzaje siana
Żywienie i zdrowie koni to ważne czynniki w ich życiu. Siano dla konia można podzielić na kilka rodzajów.
Dla koni domowych najbardziej odpowiednie są trzy podstawowe rodzaje siana, do których należą:
- Siano grube, które jest bardziej chropowate ze stokłosy. Po całkowitym wysuszeniu jest ono zbelowane. Siano to ma szorstkie źdźbła bez kłosów nasiennych.
- Siano zielone czyli kwaśne. Jest to jasnozielona mieszanka trawy i lucerny siewnej. Siano to jest mocno zbelowane i nie do końca suche. Jest miękkie i można je zginać. Wyróżnia się również trochę kwaśnym aromatem. Siano zielone nie ulega łamaniu, ponieważ jest lekko wilgotne.
- Siano karmelowe, które jest ciężko zwinięte. Są to kłosy szlachetnej trawy, której środek jest karmelizowany na głęboki brąz, przypominający tytoń. Natomiast zapach podobny jest do przypalonej cebuli.
Konie spośród różnych rodzajów siana wybiorą najbardziej dla siebie odpowiednie. Niektóre siano może być tylko spróbowane i pozostawione bez dalszej konsumpcji. Konie różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem i zachowaniem, ale także wyborem pożywienia.
Woda źródłem życia
Żywienie i zdrowie koni wpływają również na ich wygląd i sprawność. Woda jest źródłem życia wszystkich żywych organizmów. Konie latem piją więcej wody niż zimą. Zapotrzebowanie dobowe tych zwierząt wynosi w granicach 19-38 litrów wody.
Koniom nie trzeba podgrzewać wody, gdyż wolą chłodną. Stworzenia te powinny posiadać nieprzerwany dostęp do czystej i świeżej oraz naturalnie napowietrzonej wody. Mogą pić wodę ze strumienia, wiadra czy większego zbiornika. Latem konie piją wodę 3-4 razy dziennie.
Sól i składniki mineralne
Żywienie i zdrowie koni pełnią ważną role w ich funkcjonowaniu. Poza pokarmem i wodą konie potrzebują soli i składników mineralnych w celu uzupełnienia elektrolitów. W naturze konie sobie doskonale radzą, znajdując naturalną sól i minerały.
Konie domowe powinny mieć zapewniony dostęp do białych kostek z czystej soli czyli chlorku sodu, które zawierają śladowe ilości minerałów. Mogą być to również kostki z soli z dodatkiem wapnia i fosforu. Kostki nie powinny zawierać dużej ilości melasy. Elektrolity to jony soli, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania końskiego organizmu.
Żywienie i zdrowie koni wpływa na ich wzrost i rozród. Zwierzęta te podobnie, jak ludzie mają różne upodobania smakowe. Źrebięta i młode konie uczą się pić i jeść obserwując swoje matki i inne konie. Zwierzęta te żyjące na wolności w stanie dzikim posiadają zdolności rozpoznawania szkodliwych roślin.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]