GeoZoo » Zoologia » Ochrona psa przed niekorzystną pogodą
Ochrona psa przed niekorzystną pogodą

Ochrona psa przed niekorzystną pogodą

Ochrona psa przed niekorzystną pogodą to obowiązek jego właściciela. Zwierzęta należy chronić przed zimnem, opadami atmosferycznymi i upałami. Trzeba stworzyć im odpowiednie warunki bytowania, bez narażenia na cierpienia i urazy. Pies powinien mieć zapewniony pełny nadzór.

Ochrona psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi nakłada na ludzi utrzymujących zwierzęta, ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, z późniejszymi zmianami. Rozdział 2 ustawy obejmuje ochroną zwierzęta domowe. Zwierzęta powinny mieć zapewniony odpowiedni odpoczynek i opiekę lekarsko-weterynaryjną.

Według niniejszej ustawy kto utrzymuje zwierzę domowe ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące przed zimnem, opadami atmosferycznymi i upałami. Należy udostępnić właściwą karmę, stały dostęp do wody oraz swobodną zmianę pozycji ciała. Zwierząt nie wolno trzymać na uwięzi powyżej 12 godzin w ciągu doby. Minimalna długość uwięzi to 3 metry.

Ochrona psa przed upałami

Ochrona psa przed niekorzystną pogodą jest bardzo ważnym aspektem w jego życiu. Nadzór nad przestrzeganiem przepisów o ochronie zwierząt sprawuje Inspekcja Weterynaryjna, z którą mogą współdziałać organizacje społeczne. Obowiązki właściciela zwierząt polegają na humanitarnym traktowaniu podopiecznych.

Psy przy bardzo silnym przegrzaniu zieją otwartym pyskiem z powodu wydzielania potu wyłącznie na podeszwach. Nie jest to wystarczające chłodzenie. Nie wolno zostawiać psa w zamkniętym samochodzie podczas upalnych dni czy w bardzo nagrzanym i zamkniętym pomieszczeniu.

Wysoka temperatura otoczenia może wywołać u zwierzęcia udar cieplny i hipotermię. Oznacza to zwiększenie temperatury poza wartości prawidłowe. Temperatura wynosząca powyżej 39oC jest u psów nieprawidłowa. O hipertermii niepirogennej czyli udarze cieplnym świadczy temperatura ciała wynosząca powyżej 41oC.

Doskonałym rozwiązaniem dla czworonoga w gorących pomieszczeniach są maty chłodzące. Podstawową funkcją maty jest zagwarantowanie psu ulgi w upalne lato, gdy jest duszno i gorąco. Maty chłodzące doskonale nadają się do ogrodu, domu, w samochodzie czy podczas podróży. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje.

W upalne lato najlepiej wychodzić ze zwierzęciem na spacer rano i wieczorem, zabierając ze sobą wodę. Obowiązkiem psiego opiekuna jest zapewnić zwierzęciu nieprzerwany dostęp do świeżej i czystej wody pitnej. Latem powinna być częściej zmieniana. Poza tym nie należy również przebywać zbyt długo z psem w słońcu.

Ochrona psa przed wiatrem i zimnem

Ochrona psa przed niekorzystną pogodą w czasie zimy jest bardzo ważna i nie dotyczy tylko małych ras. Czworonogom trzymanym na zewnątrz należy zapewnić zimą ocieplone pomieszczenie i ciepły posiłek. Zimą podczas silnych wiatrów, wysokich mrozów czy zamieci śnieżnych wyjście na spacer należy ograniczyć. Najlepiej pozostać z pupilem w domu.

W warunkach domowych można również rozwijać zdolności fizyczne psa. Jeżeli pies na dworze trzęsie się z zimna należy przerwać spacer. Dla psów z krótką sierścią czy bez podszerstka warto jest zadbać o odpowiednie ubranko, dostosowane do warunków pogodowych. W zimowe dni ubranko powinno być ciepłe i wygodne, bez hamowania psich ruchów.

Ubranka dla psów cieszą się coraz większą popularnością. Najczęściej kupowane są kurtki i bezrękawniki, ponieważ nie ograniczają zwierzęciu ruchów. Bardzo praktyczne i łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu są peleryny. Ubranko dla psa powinno przede wszystkim chronić przed zimnem i deszczem czy śniegiem.

Ochrona psa przed niekorzystną pogodą

Psie łapy latem i zimą

Ochrona psa przed niekorzystną pogodą dotyczy również psich łap, które są miejscem wrażliwym. W upalne dni łapki psa narażone są na wysokie temperatury. Ma to miejsce zwłaszcza podczas spacerów po gorącym piasku czy asfaltowych powierzchniach, które nagrzewają się bardzo szybko.

Latem przy wysokich temperaturach najlepiej jest spacerować w zacienionych miejscach parku lub po łące czy trawniku. Należy również uważać na rozbite szkło i gruz, aby nie doszło do mechanicznego uszkodzenia psich poduszek. Jeżeli dojdzie do zranienia należy udać się z pupilem do lekarza weterynarii.

Porą zimową trzeba szczególnie uważać na psie łapy i zabezpieczać je przed mrozem. Odpowiednim do tego celu środkiem jest wazelina, którą można kupić w sklepie kosmetycznym i w każdej aptece. Najbardziej na psie łapy szkodzi sól drogowa, którą posypywane są chodniki, jezdnie i alejki w parku.

Sól drogowa może podrażnić łapy, a nawet prowadzić do pęknięć i mikrouszkodzeń poduszeczek. Z tego względu po każdym zimowym spacerze należy przemyć psie łapy letnią wodą. Można również zakupić buty dla psa, jeżeli ma tendencje do częstego uszkadzania opuszek. Buty na spacer powinny być ocieplane, nieprzemakalne i mieć antypoślizgową podeszwę.

Ochrona psa przed niekorzystną pogodą to obowiązek każdego człowieka, który chowa czy hoduje te ssaki drapieżne. Zwierzęta domowe powinny mieć zapewnioną troskliwą opiekę i odpowiednie warunki do życia. Każdemu stworzeniu, jako istocie żywej należy się ze strony człowieka poszanowanie, opieka i ochrona.