GeoZoo » Zoologia » O czym śnią zwierzęta?
O czym śnią zwierzęta?

O czym śnią zwierzęta?

O czym śnią zwierzęta? Sen nie jest odpoczynkiem, ale inną formą aktywności mózgu. W czasie snu następuje uporządkowanie informacji, która dociera do tego narządu podczas czuwania. Dochodzi również do utrwalenia umiejętności i śladów pamięciowych w mózgu.

O czym śnią zwierzęta? Zwierzęta podobnie jak ludzie mają ciekawe sny i marzenia. W czasie snu nadal docierają informacje z receptorów do pól czuciowych kory mózgowej. Wiele struktur mózgowych bierze udział w regulacji cyklu sen-czuwanie. Ośrodki odpowiedzialne za wytwarzanie tego cyklu umiejscowione są w pniu mózgu. Natomiast kora mózgowa stanowi nadrzędną strukturę mózgu, która reguluje cykl sen-czuwanie.

Rodzaje snu

O czym śnią zwierzęta? W czasie czuwania górują fale elektryczne β o małej amplitudzie, a dużej częstotliwości w granicach 14-30 Hz. Wystarczy, że zwierzę zamknie oczy, a już pojawiają się fale o większej amplitudzie i mniejszej częstotliwości, wynoszącej od 8 do 13 Hz.  Podczas zasypiania emitowane są fale o mniejszej częstotliwości w granicach 4-7 Hz. Natomiast podczas snu towarzyszą bardzo wolne fale od 0,5 do 3 Hz.

Cały okres snu nie jest wypełniony głębokim snem, ponieważ przedzielany jest fazami REM czyli tzw. snu paradoksalnego. W całej tej fazie REM można zaobserwować szybki ruch gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami. Towarzyszy temu z małymi wyjątkami zwiotczenie mięśni szkieletowych, a także wzwód prącia. Zwierzęta wybudzone w fazie paradoksalnej pamiętają swoje sny, zaś w czasie snu głębokiego pamięć zawodzi.

Wybudzenie z fazy REM jest tak samo trudne, jak z ze snu głębokiego. Faza REM występuje kilka razy podczas snu. Natomiast jej długość uzależniona jest od gatunku zwierzęcia i stylu życia.

Przykładowy czas trwania snu paradoksalnego u zwierząt:

  • U kota trwa kilka minut i pojawia się średnio co pół godziny. Faza REM u kota  w czasie całego snu wynosi 23%.
  • U konia trwa 15 minut i pojawia się z częstotliwością co godzinę. Faza ta nie występuje w pozycji stojącej konia, ale wyłącznie leżącej. Stanowi ona 15% całego snu konia.
  • U myszy trwa minutę i pojawia się co cztery minuty.

U człowieka w czasie snu występują przeważnie cztery fazy REM. Każda z nich trwa około 20 minut i pojawia się co 90 minut. Prawdopodobnie u delfinów w ogóle nie występuje sen paradoksalny. Zwierzęta te podczas snu pływają i mają jedno oko otwarte. Pomaga to w kontrolowaniu otoczenia. Delfiny w czasie snu wynurzają się na powierzchnię co 30 sekund.  

O czym śnią zwierzęta

Zachowanie zwierząt podczas snu

O czym śnią zwierzęta? Nie tylko marzenia senne potwierdziły badania naukowe. Można też samodzielnie zaobserwować zachowanie podopiecznego podczas snu. Wystarczy bacznie obserwować swoje zwierzątko i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Cenne informacje i obrazy znajdują się w pniu mózgu.

O czym śnią zwierzęta? Można sobie wyobrazić sen swoich domowych zwierząt. Przykładem może być pies, który macha łapką, popiskuje, cicho warczy, a nawet szczeka. Natomiast kot podczas snu również może wydawać różne dźwięki czy machać ogonem. Ponadto często miałczy lub mruczy.

Te interesujące zachowania zwierząt w czasie snu warto jest utrwalić na urządzeniu rejestrującym.

O czym śnią zwierzęta? Przeżycia zwierząt w ciągu dnia lub nocy w zależności od gatunku, rejestrowane są w mózgu i odtwarzane podczas snu. Zwierzęta mogą odtwarzać ostatnio wykonywane czynności bądź niedawno zdobyte doświadczenie, które dotyczy przeważnie dnia poprzedzającego sen.

Naukowcy przeprowadzili liczne badania związane ze snami zwierząt. Porównali między innymi przepływ fal przez mózg człowieka i psa. Stwierdzono, że wzory fal podczas snu człowieka i psa są takie same. Oznacza to, że psy mają marzenia senne podobnie jak człowiek. Mogą je zapamiętać w fazie REM czyli paradoksalnej.

O czym śnią zwierzęta? Czas trwania snu u zwierząt zależny jest od szybkości przemiany materii i energii. Duże drapieżniki śpią przeważnie dłużej niż zwierzęta roślinożerne. Niektóre stworzenia w przypadku zagrożenia potrafią wybudzić się w ciągu kilku sekund. Warto zaobserwować długość snu i zachowanie swojego podopiecznego w czasie marzeń sennych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]