GeoZoo » Pies » PSI SMAK
Psi smak - Pies, kawa i ciasteczka.

PSI SMAK

Psi smak pełni istotną rolę podczas spożywania pokarmu. Jest on mniej rozwinięty, niż u ludzi. Pies kieruje się najpierw zapachem potraw, a później je kosztuje. Preferuje on trochę inny rodzaj jedzenia od ludzkiego. Wychwytuje bez problemu wszystkie smaki. Najbardziej lubi smak słodki, a najmniej gorzki.   

Psi smak nie dorównuje ludzkiemu, ponieważ czworonogi posiadają znacznie mniej kubków smakowych, niż człowiek. Psy mają zaledwie 1700 kubków smakowych, podczas gdy ludzie prawie 9000. Zwierzęta te w przeciwieństwie do człowieka posiadają receptory na wodę, czego ludzie nie mają. Czworonogi nie rozkoszują się tak smakiem, jak gatunek ludzki i przeważnie jedzą szybko i łapczywie.

Ulubione smaki

Psi smak u tych zwierząt odgrywa drugorzędną rolę. Picie wody jest dla czworonogów przyjemnością, dzięki posiadanym receptorom wrażliwym na jej smak. Najbardziej zachęcające dla psa są potrawy wilgotne o pokojowej temperaturze. Intensywne i znane zapachy również przyciągają zwierzęta. Natomiast sucha karma stanowi dla pupila przeważnie uzupełnienie całodziennej diety.

U psiego przyjaciele preferencje smakowe kształtują się od wieku szczenięcego, a nawet jeszcze przed jego przyjściem na świat. Wiele również zależy od diety jego matki, która ma w późniejszym okresie wpływ na upodobania czworonoga. Z biegiem lat receptory smakowe ulegają osłabieniu i zdolność regeneracyjna kubków smakowych jest coraz mniej intensywna. Z tego powodu często psy w wieku geriatrycznym nie mają apetytu.

Pies podobnie, jak człowiek ma swoje ulubione dania. Mięso i warzywa to w jego diecie podstawa. Czworonogi uwielbiają jeszcze inne jedzenie, niekiedy o specyficznym smaku. Wiele czworonogów lubi nabiał. Chętnie spożywają biały i żółty ser oraz makaron, owoce czy warzywa z rosołu. Wszystko zależy od upodobania naszego pupila.

Najbardziej nie lubią smaku gorzkiego i często również kwaśnego.

Żywienie psa

Psie potrawy

Psi smak uzależniony jest od kubków smakowych. W przypadku czworonoga umiejscowione są one na języku, podniebieniu i w tylnej części pyska. Ludzie posiadają kubki smakowe tylko na języku. Receptory wychwytują te same smaki, co u ludzi. Pies bez trudu rozpoznanie smak: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Wiele psów nie toleruje smaku kwaśnego, ale nie wszystkie. Na przykład niektóre czworonogi uwielbiają kwaśne ogórki.

Psi smak odróżnia się od ludzkiego, ponieważ psy preferują pokarm mięsny. Niejednokrotnie uwielbiają również warzywa i owoce. Każdy pies ma swoje ulubione potrawy. Czworonogi przeważnie wolą pokarm mokry, niż suchy. Przekładają mięso i warzywa nad inne pożywienie. Wolą jedzenie w temperaturze pokojowej od wyjętego z lodówki. Nie oznacza to, że nie istnieją psy wybredne, mające swoje kulinarne preferencje.

Psi smak współdziała z psim węchem, który przyciąga pupila szczególnie do potraw o aromatycznym zapachu. Psi przyjaciel raczej nie rezygnuje ze swoich ulubionych przysmaków. Czworonogi lubią słonawe potrawy i smak słodki. Z tego powodu często kosztują różne owoce. Na przykład część z nich lubi gruszki, kakę, arbuz czy melona.

Dużą przyjemnością dla naszych czworonożnych przyjaciół jest spożywanie wody.

Psi smak ma duże znaczenie w życiu tych zwierząt, ale nie jest najważniejszy. Jedzenie decyduje o przetrwaniu zwierząt, ale z gotowania nie czynią one dzieła sztuki. Posiadają w kwestii smaku własne, indywidualne upodobania. Preferują przeważnie mięso i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Wynika to ze specyfiki funkcjonowania zmysłu smaku.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top