GeoZoo » Ptak » 5 Ciekawostek o papugach
5 Ciekawostek o papugach

5 Ciekawostek o papugach

5 Ciekawostek o papugach przybliży bardziej życie tych egzotycznych ptaków o niezwykłej urodzie. Młode odchowane przez człowieka papugi są ulubionymi zwierzętami domowymi. Pod względem inteligencji określane są mianem naczelnych wśród ptaków. W Starym Świecie papugi stały się symbolem tropików.

5 Ciekawostek o papugach ukazuje ich nietuzinkowy wygląd i niezwykłe umiejętności. Ptaki te należą do rodziny papugowatych. Do tych niezwykłych skrzydlaków zaliczone są rasy małe, średnie i duże. Posiadają one bogatą kolorystykę upierzenia i różne kształty. Wiele papug wybitnie pięknych zachwyca elegancją i dumną postawą.

Wybrane ciekawostki o papugach

5 Ciekawostek o papugach przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, a szczególnie ptasich pasjonatów. Z pośród 9000 gatunków ptaków około 330 stanowią papugi. Ptaki te posiadają niesamowicie sprawny narząd chwytny nóg. Dwa palce stóp mają skierowane do przodu, a dwa do tyłu czyli jest to zygodaktylia. Takie rozstawienie palców umożliwia ptakom zdobywanie pożywienia i prowadzenia nadrzewnego trybu życia oraz wspinania się.

5 Ciekawostek o papugach warto jest poznać i zapamiętać, ponieważ zwierzęta te posiadają bardzo ciekawe i pełne wrażeń życie. Na całym świecie papugi są ulubionymi zwierzętami domowymi ze względu na  zdolności naśladowania dźwięków, barwnego upierzenia i łatwego oswajania. W naturze papugi zamieszkują najczęściej strefę umiarkowaną i ciepłą za wyjątkiem Antarktydy i Europy.

Do wybranych pięciu ciekawostek o papugach należą:

  1. Azjatyckie gatunki papug  Rzymianie hodowali, jako symbol luksusu i światowych kontaktów handlowych. Do dnia dzisiejszego nie brakuje hodowli tych ptaków. Papugi często i chętnie trzymane są w warunkach domowych.
  2. Znane i piękne oraz bardzo inteligentne papugi ary, amazonki i żako przy właściwej opiece i zbilansowanej diecie hodowane w warunkach domowych mogą dożyć 70 lat, a nawet 100.
  3. Papugi charakteryzują się haczykowatym, silnym i zakrzywionym dziobem, który stawowo połączony jest z czaszką. Wyróżnia te ptaki ruchoma część górna dzioba. Poza tym dziób papugi nazywany jest niejednokrotnie „trzecią nogą”, ponieważ zwierzęta te używają często dzioba podczas wspinaczki.
  4. Język papug w zależności od gatunku charakteryzuje się zróżnicowaną budową. Pełni on bardzo ważną funkcję podczas pobierania pokarmu. Budowa jego dostosowana jest do rodzaju spożywanego pożywienia. Papugi, których posiłkiem jest nektar posiadają specjalnie wykształcony czubek języka, pokryty długimi brodawkami. Natomiast papugi spożywające głównie ziarno, mają język tępo zakończony, twardy i mięsisty.
  5. Temperatura ciała egzotycznych papug waha się w granicach 38-440C. Ulega ona w szybkim tempie podwyższeniu podczas pobudzenia bądź sytuacji stresowej.

5 Ciekawostek o papugach przedstawia przede wszystkim niezwykłe umiejętności tych ptaków, ich potrzeby i zachowanie. Należy również nie zapominać, że pierzenie papug w zasadzie trwa przez cały rok. Natomiast lotki wymieniane są pojedynczo. Sprawia to że zdolność latania papugi zachowują nieprzerwanie.

5 Ciekawostek o papugach pozwala lepiej poznać świat tych egzotycznych ptaków. Jest to wiedza potrzebna w hodowli tych zwierząt. Pomaga wybrać właściwe papugi do własnych upodobań i potrzeb hodowlanych. Niezwykłe umiejętności tych ptaków wciąż odkrywają miłośnicy papug. W polskich domach często goszczą papugi różnych rozmiarów.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]