GeoZoo » Zoologia » Bez pszczół nie ma życia
Bez pszczół nie ma życia

Bez pszczół nie ma życia

Bez pszczół nie ma życia na świecie. Nie przetrwałby rośliny, ludzie ani zwierzęta. Owady są odpowiedzialne za zapylenie roślin. Te z kolei dają pożywienie dla wszystkich istot żyjących na ziemi. To dzięki pszczołom pokarm mają wszystkie żywe organizmy. W ten sposób stworzony został łańcuch pokarmowy.

Bez pszczół nie ma życia, ponieważ w środowisku naturalnym pełnią one bardzo ważną rolę. W Polsce zapylenia wymaga około 80 % roślin. Owady te zapylają dziko rosnące gatunki roślin, zapewniając zachowanie całych ekosystemów. Rozmaitość gatunków roślin i związanych z nimi zwierząt uzależnione jest od zapylania pszczół.

Podział ról w rodzinie pszczół

Bez pszczół nie ma życia, dlatego trzeba je chronić. Bardzo potrzebne są hodowle pszczół, prowadzone przez pszczelarzy.

W rodzinie pszczelej praca jest podzielona pomiędzy:

  • Matkę zwaną królową, która ma w swoim życiu tylko jedno zadanie czyli składanie jaj. W ciągu doby może złożyć nawet 3000 jaj, a ich waga może przekroczyć ciężar samej matki. W ciągu całego życia matka może złożyć nawet 1 mln jaj.
  • Robotnice, które mają  wiele obowiązków Są one najbardziej pracowite. Do ich zadań należy: czyszczenie komórek plastra, karmienie młodszych larw i starszych. Poza tym budują plastry, bronią gniazda, przetwarzają i magazynują nektar i pyłek. Natomiast praca w polu polega na zbieraniu spadzi, nektaru, pyłku, propolisu i wody. Do ich zadania należy jeszcze utrzymywanie właściwej temperatury w gnieździe czy sprzątanie wnętrza ula.
  • Trutnie, które nie wykonują w ulu żadnych prac. W pogodne dni wylatują na odległość 19 km i tam kopulują z młodymi matkami. Trutnie wpływają korzystnie na robotnice.

Istnieją dzikie zapylacze. Przykładem mogą być pszczoły samotnice. Bez mała połowa dzikich zapylaczy wpisana jest na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Spowodowane jest to dewastacją naturalnych zbiorowisk, chemizacją rolnictwa, a także zanieczyszczeniem wody, powietrza i gleby.  

Bez pszczół nie ma życia

Rola pszczół na świecie

Bez pszczół nie ma życia, gdyż potrzebne są one do zapylania roślin. Dziko rosnące rośliny potrzebują co najmniej 6 rodzin pszczelich/ km2. Każda rodzina buduje gniazdo, które złożone jest z około 50 tysięcy osobników. W Polsce jest 900 tysięcy pszczelich rodzin, co oznacza napszczelenie zaledwie w 50 %.

Zapylenie roślin odbywa się podczas pracy pszczół, gdy zbierają pyłek i nektar. Trzema produktami zbieranymi przez pszczoły są: miód, pyłek kwiatowy i propolis. Wydzielinami gruczołów w ciele robotnic są: mleczko pszczele, wosk i jad. Oddzielnym tematem jest zapylanie upraw, w tym głównie sadowniczych.

Zapylanie w Polsce kwitnących plantacji jest nie doceniane przez rolników i jeszcze mało popularne. Usługa zapylania rozpowszechniona jest w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. Pszczoły nie wolno zabijać, ponieważ to bardzo pracowite i pożyteczne owady.

Należy nie dopuszczać do zmniejszenia populacji pszczół.

Bez pszczół nie ma życia, co każdy człowiek powinien o tym wiedzieć i pamiętać. Pszczoły chętnie zapylają rośliny, dlatego warto mieć w swoim ogrodzie różne kwiaty, krzewy czy drzewa. Powinno kupować się miód i wyroby miodopochodne. Na przykład mleczko pszczele, pyłek czy kosmetyki.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]