GeoZoo » Zoologia » Opieka nad mięczakami
Opieka nad mięczakami

Opieka nad mięczakami

Opieka nad mięczakami wymaga podstawowej wiedzy. Warto jest kupić specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. W środowisku naturalnym mięczaki żyją we wszystkich strefach geograficznych. Zasiedlają zarówno środowisko wodne, jak i lądowe. W hodowli najbardziej znane są ślimaki, mniej małże.

Opieka nad mięczakami wymaga zaangażowania i zamiłowania do tych zwierząt. Zdrowy mięczak nie sprawia kłopotu. Natomiast problemy zaczynają się, gdy zachoruje. W takim przypadku warto jest kupić książkę na temat życia i wymagań tych zwierząt. Utrzymane prawidłowo akwarium, terrarium czy zagrody doświadczalno-produkcyjne zminimalizują lub wykluczą choroby z życia mięczaków.

Mięczaki w akwarium

Opieka nad mięczakami w akwarium nie jest kłopotliwa. Ślimaki wodne często trzymane są w zbiornikach z rybami, ponieważ żywią się martwą materią organiczną i glonami. Uznawane są za czyścicieli akwarium. Mogą jednak wprowadzić do akwarium pasożyty, dlatego zawsze powinny zostać poddane kwarantannie.

Większość ślimaków pochodzi z tropików i zwykle są łagodne. Istnieją jednak gatunki inwazyjne i drapieżne, które mogą narobić dużo szkód w zbiorniku. Takie ślimaki stanowią największe zagrożenie dla narybku, o czym należy pamiętać.

Ślimaki wodne nie są wymagającymi zwierzętami, ale podobnie, jak inne zwierzęta mogą zachorować.

Opieka nad mięczakami to również hodowla małż w akwarium, które nie są w Polsce tak popularne, jak ślimaki. Małże budową nie przypominają ślimaka. Ciało mają zamknięte w dwuelementowej skorupie. Przy udziale mięsistej nogi poruszają się po dnie, przekopując jednocześnie piasek. Podstawowym ich pożywieniem są zawiesiny organiczne, z których oczyszczają słodkowodne akwarium.

Podłoże w takim zbiorniku powinno być piaszczyste, żeby nie było problemu z poruszaniem małż. W akwarium najlepiej jest hodować małże, które pochodzą z wód wolno płynących lub stojących. Skorupa małż nie powinna rozsuwać się pod naciskiem palców. Warto jest umieścić w zbiorniku gatunek prowadzący osiadły tryb życia i oczyszczających dno zbiornika z odpadów organicznych.

Małże są bardzo podatne na zakażenie pasożytów. Z tego względu przed umieszczeniem w zbiorniku należy poddać je kwarantannie. Rybki mogą być atakowane przez pasożyty małż. W hodowli małż w akwarium zalecana jest temperatura w granicach 20-25oC.

Martwe małże można bez trudu rozpoznać, ponieważ mają otwarte skorupy.  

Hodowla ślimaków w terrarium

Opieka nad mięczakami jest interesującym zajęciem, gdy mamy do czynienia ze ślimakami. W Polsce coraz więcej jest zwolenników tych zwierząt. Stworzenia te są niedrogie i niewymagające w utrzymaniu. Doskonale nadają się dla poczatkujących terrarystów.

Najczęściej hodowany jest największy ze ślimaków lądowych Archachatina, który jest ślimakiem afrykańskim.

Opieka nad mięczakami to stworzenie im bezpiecznych warunków bytowania. Doskonałym pomieszczeniem dla tych zwierząt jest odpowiednio urządzone i utrzymane terrarium. Pomieszczenie ślimaków należy dostosować do ich potrzeb w środowisku naturalnym. System ogrzewania i wyposażenia terrarium zależy od wymagań jego mieszkańców. W zimie można wykorzystać matę ogrzewczą.

Ślimaki oprócz odpowiedniego pożywienia powinny mieć odpowiednio urządzone terrarium. Trzeba zapoznać się z wymaganiami ślimaka, którego planujemy kupić. Najczęściej hodowane są ślimaki Afrykańskie, które nie mają wygórowanych potrzeb. Wystarczy im terrarium, box czy plastikowe pudełko odpowiedniej wysokości.

Niektóre ślimaki uwielbiają zakopywać się w podłożu.

Przede wszystkim liczy się powierzchnia terrarium. Wielkość pomieszczenia powinno wynosić: 1 litr na 1 cm muszli ślimaka. Zbiornik u góry należy zamknąć pokrywą z otworami. Włókno kokosowe jest odpowiednim podłożem w terrarium. Jego grubość uzależniona jest od wielkości mięczaka. Dla młodych wystarczy 5-centymetrowe podłoże. Natomiast dla dorosłych w granicach 10-15 cm.

Przy hodowli ślimaków afrykańskich temperatura w boksie powinna  mieścić się w granicach 25-30oC.  Natomiast  wilgotność podłoża należy utrzymywać na poziomie 80-90%. W przeciwnym przypadku ślimak może zapaść w sen letni czyli estywację lub przy zbyt niskiej temperaturze w hibernację czyli sen zimowy. Terrarium należy sprzątać raz na dwa dni.

Wyposażenie terrarium

Opieka nad mięczakami nie jest trudna, gdy lubi się te zwierzęta. Do terrarium można włożyć sztuczne rośliny, patyki, nieostre kamienie, konary, korę, mech, połowę doniczki, która będzie miejscem schronienia. Dobrze jest w podłożu umieścić żywe rośliny nietrujące. Można włożyć zaszczepki  trzykrotki, którą ślimaki zjedzą, albo przekopią, co poskutkuje rozrośnięciem rośliny.

W pomieszczeniu mięczaka powinny znaleźć się trzy miseczki, najlepiej porcelanowe. Jedna na wodę dosyć pojemna, dostosowana do wielkości ślimaka, ponieważ one lubią wchodzić do wody. Drugie naczynie na pokarm suchy, a trzeci na miękki. Ślimaki uwielbiają warzywa i słodkie owoce. Można im również podawać płatki owsiane czy otręby pszenne.

Zwierzęta te nie gardzą również liśćmi buraków czy mniszka lekarskiego. Koniecznie w terrarium nieustannie powinna znajdować się świeża woda. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju i szybkiego wzrostu mięczaków. Małe ślimaki powinny mieć mały box, a dorosłe duży.

Jeżeli nie chcemy rozmnażać ślimaków najlepiej zakupić jednego.  

Helikultura

Opieka nad mięczakami to nie tylko utrzymywanie ślimaków czy małży w akwarium. Istnieje nowa dziedzina produkcji zwierzęcej nazwa się helikulturą. Jest to technologia produkcji ślimaka szarego. Obejmuje  produkcję mięsa, śluzu dla przemysłu kosmetycznego i jaj do produkcji kawioru jadalnych ślimaków lądowych. Ślimaki największym przysmakiem są we Francji i Japonii.   

Dwa podgatunki ślimaka szarego hodowane są w celach produkcyjnych na skalę przemysłową. Do nich należą: północnoafrykański ślimak duży szary i zachodnioeuropejski ślimak mały szary. Hodowanie tych ślimaków wymaga przygotowanie terenu, pod polowe zagrody towarowe dla ślimaków.

Zagrody doświadczalno-produkcyjne często prowadzone są przez instytuty zootechniki. 

Mieszanki dla tych ślimaków powinny być przechowywane w suchych, chłodnych i przewiewnych pomieszczeniach. Do tych miejsc nie mogą mieć dostępu żadne gryzonie czy owady. Pomieszczenia powinny być wyposażone w palety, na których ustawia się worki z paszą. Dojrzałe ślimaki zbierane są do ażurowych drewnianych skrzynek. Większa część ślimaków zostaje sprzedana, a pozostałe przeznaczone są do rozrodu.

Opieka nad mięczakami w celach konsumpcyjnych wymaga odpowiedniego zasobu wiedzy i  dużego zaangażowania ze strony hodowcy. Fachowej literatury na temat mięczaków jest niewiele. Najlepiej skorzystać z porad doświadczonych hodowców tych zwierząt, szczególnie ślimaków. Hodowla ślimaków czy małży w domowym akwarium i terrarium jest mniej skomplikowana.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]