GeoZoo » Zoologia » Najmniejszy ssak świata
Najmniejszy ssak świata

Najmniejszy ssak świata

Najmniejszy ssak świata to ryjówek etruski z rzędu ryjówkokształtnych i rodziny ryjówkowatych. Należy do podrodziny zębiełek i rodzaju ryjówka. Każda era posiadała swojego małego przedstawiciela. W dzisiejszych czasach można wytypować najmniejsze zwierzęta po dokładnym ich zmierzeniu.

Najmniejszy ssak świata nazywany jest również ryjówką etruską, Zamieszkuje tereny Południowej Europy, Północnej Afryki i Południowej Azji. Preferuje tereny wilgotne i gęsto porośnięte. Występuje w lasach, nad brzegami strumieni, w ogrodach oraz na łąkach i polach uprawnych. Można go spotkać w gajach oliwnych.

Naturalnym środowiskiem ryjówka etruskiego jest teren nizinny i luźne świetliste lasy. W naturze długość życia ryjówka etruskiego wynosi zaledwie około 1,5 roku, a w niewoli mogą żyć 2,5 roku. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem. Najmniejszego ssaka na świecie można podziwiać we wrocławskim ogrodzie zoologicznym.

Charakterystyka ogólna gatunku

Najmniejszy ssak świata to bardzo ruchliwe stworzenie, które uwielbia wspinaczki nawet po stromych powierzchniach. Ryjówek etruski ma smukłą sylwetkę. Długość głowy z tułowiem wynosi w granicach 3,5-5 cm, a z ogonem dochodzi do 8 cm.

Natomiast długość ogona mieści się w przedziale 2-3 cm. Masa ciała wynosi około 1,5-2 g. Ryjówka etruska wagą zbliżona jest do kolibra hawańskiego. Zwierzątko to posiada dużą głowę. Na wąskim, spiczastym i długim ryjku widoczne są dość długie włosy czuciowe.

Ryjówek etruski ma białe zęby, jasnobrązowy grzbiet i jasnoszary brzuch. Kończyny są krótkie, a palce zaopatrzone w pazurki. Ogon tego sympatycznego zwierzątka jest długi, pokryty rzadkimi i szczeciniastymi włosami. Po bokach ciała ryjówek znajdują się gruczoły, które wydzielają substancję o zapachu piżma.

Najmniejszy ssak świata

Dieta ryjówka etruskiego

Najmniejszy ssak świata posiada bardzo szybki metabolizm. Z tego względu, aby nie umrzeć z głodu musi ciągle spożywać pokarm. U tego gatunku brak jest dymorfizmu płciowego. Ryjówek etruski prowadzi głównie nocny tryb życia. W przypadku braku pokarmu bądź zimna, zapada na wiele godzin w letarg, który podobny jest do hibernacji.

Temperatura ciała spada wtedy do 18-20oC, a ryjówek prostuje się i sztywnieje. Zmniejsza się również zapotrzebowanie energetyczne. Ryjówek etruski prowadzi samotny tryb życia. Jest bardzo żywotnym zwierzątkiem owadożernym. W ciągu doby może zjeść więcej pokarmu, niż sam waży.

W diecie jego występują głównie bezkręgowce, takie jak owady i ich larwy. Wiele z nich uwielbia spożywać świerszcze. Poluje również na zwierzęta, które dorównują mu wielkością. Ryjówki w podziemnych korytarzach budują spiżarnie, w których magazynują pokarm. W niewoli trzeba uważać, aby zwierzątka tego nie zagłodzić.

Rozmnażanie

Najmniejszy ssak świata rozmnaża się łatwo na wolności i w niewoli. W roku mogą być 2 mioty. Samica chodzi w ciąży w granicach 14-42 dni. Na świat przychodzi średnio 4-6 młodych. Potomstwo rodzi się ślepe i nagie, a masa ich ciała wynosi 0,2 g. Po około 14 dniach otwierają oczy i zaczynają widzieć. Po 21-28 dniach przechodzą na stały pokarm i zwykle stają się samodzielne.

Podsumowując najmniejszy ssak świata jest bardzo ruchliwym i delikatnym stworzeniem. Królestwo zwierząt miało we wszystkich epokach i może poszczycić się współcześnie stworzeniami malutkich rozmiarów. Przede wszystkim największym zagrożeniem dla świata fauny i flory jest człowiek. Z tego względu wiele zwierząt i roślin zagrożone jest wyginięciem. Dlatego populacja ryjówka etruskiego nadal jest stabilna.

Scroll to Top