GeoZoo » Kot » Koci dotyk
Koci dotyk

Koci dotyk

Koci dotyk ma w życiu tych zwierząt duże znaczenie. Najdoskonalszy z kocich zmysłów jest słuch i wzrok. Kot ma również znakomity dotyk, który dodatkowo wzmocniony jest wibrysami. Narząd dotyku jest bardzo ważnym środkiem komunikacji zwierzęcia. To dzięki swoim doskonałym zmysłom koty są skutecznymi łowcami.

Koci dotyk pozwala kotom polować całą dobę. Zmysł ten ma szczególne znaczenie w kocim życiu. Narząd dotyku jest blisko sprzężony z kocim słuchem. Fale akustyczne, wibracje i prądy powietrzne odbierane są przez receptory w uszach i przez zakończenia nerwowe wrażliwe na dotyk. Warto wiedzieć, że odcisk kociego nosa jest niepowtarzalny, jak odcisk ludzkiego palca.

Kocie wibrysy

Koci dotyk to kocie wibrysy, które nazywane są również wąsami lub włosami czuciowymi. Są one silnie ukrwione i unerwione oraz umiejscowione głęboko w skórze. Porastają pysk futrzaka i są najbardziej wrażliwe na dotyk, obok kocich łap. Wibrysy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają zwierzęciu określić odległość od określonego przedmiotu czy przeszkody.

Wibrysy są systemem ostrzegawczym przed zagrożeniem.

Nie należy przycinać ani wyrywać włosów czuciowych u zwierząt. Kocie wąsy pozwalają zastąpić wzrok zmysłem dotyku. Koty słabo widzą z bliska i należą do zwierząt dalekowzrocznych. Wibrysy przydatne są do wykonywania wielu zadań.

Przede wszystkim pomagają kotu w wykonywaniu następujących czynności:

  • orientacji przestrzennej,
  • nawigacji,
  • uzupełnianiu zmysłu wzrokowego,
  • ustaleniu pozycji ofiary,
  • ocenieniu odległości pomiędzy przedmiotami i podczas skoków,
  • mierzeniu wielkości otworów,
  • wyrażaniu złości czy zadowolenia,
  • poruszaniu się porą nocną.

Wibrysy nie występują tylko na kocim pyszczku. Druga ich odmiana występuje nad oczami, na policzkach i spodzie kończyn, pomiędzy opuszkami. Wibrysy brwiowe i policzkowe pełnią rolę sygnałów ostrzegawczych. Natomiast wibrysy umiejscowione na kocich łapkach pozwalają zmierzyć odległość podczas skoków i pełnią istotną role w kontaktach z ofiarami.

Koci dotyk

Kocie łapy

Koci dotyk to również zwierzątka kończyny. Łapy pozwalają kociemu przyjacielowi na: wspinaczkę, bezszelestne skradanie się oraz łapanie zabawki czy ofiary. Nie stanowią tylko bezpiecznej podstawy, ale również służą do zbierania informacji o środowisku. Ich poduszki zbudowane zostały z grubej skóry, tkanki łącznej i tłuszczu.

Umiejscowione są w nich liczne połączenia nerwowe, które pozwalają na dokładne zbadanie:

  • znajdujących się w zasięgu kota przedmiotów,
  • podłoża i jego temperatury, co jest niezmiernie ważne.

Kiedy kot spotyka na swojej drodze nieznany przedmiot najczęściej najpierw dotyka go łapką. Skóra na poduszkach posiada ponad milimetr grubości. Chroni to kota przed poślizgiem i upadkiem. Skutecznie wytłumia także odgłos skradania się kota do ofiary. Natomiast gruczoły potowe, które znajdują się w kocich poduszeczkach wytwarzają pot. Kot przestraszony może pozostawiać na podłodze wilgotne ślady.

Pielęgnacja kociej sierści

Znaczenie narządu dotyku

Koci dotyk wspomagany jest przez wibrysy. Jest on nazywany również zmysłem czucia mechanicznego. Koty mają zwykle 24 ruchome włosy czuciowe. Struktura mózgu odbiera informacje odczytywane za pośrednictwem włosów czuciowych. Są one potrzebne również do dokładnego ustalenia pozycji ofiary.

Kocie łapy spełniają ważną rolę w dotyku, ponieważ są bardzo wrażliwe na dotyk. Potrafią one skradać się bezszelestnie. Służą one także do zbierania informacji o otoczeniu. Znajdujące się w nich liczne połączenia nerwowe. Pozwalają one na dokładne zbadanie podłoża czy otaczających kota przedmiotów.

Koty obok bardzo czułego słuchu mają na swoich stopach detektory wibracji. Umożliwia to odbiór bardzo niskich częstotliwości w granicach 200 – 400 Hz. Jest to możliwe, ale tylko w krótkich odcinkach czasowych. Zmysł dotyku ostrzega kota o zagrożeniu.

Narząd dotyku jest bardzo ważnym środkiem komunikowania.

Koci dotyk to bardzo waży narząd zmysłu obok kociego wzroku i słuchu. Zakończeń czuciowych koty mają w skórze bardzo dużo. Jest ich o wiele więcej, niż na przykład u ludzi czy psów. Zakończenia nerwowe wrażliwe są na dotyk, zwłaszcza na łapkach. Z tego względu kot nie lubi obcinania pazurów. Musi nabrać zaufania do opiekuna, aby pozwolił wykonać ten zabieg.

Koci dotyk pełni bardzo istotną rolę. Towarzystwo kociego przyjaciela może zapewnić osobom starszym i niepełnosprawnym wiele korzyści. Kota i człowieka często łączy nierozerwalna więź. Narząd dotyku ma fundamentalne znaczenie dla przeżycia. Przynosi on informacje o kocim środowisku. Upośledzenie kocich zmysłów mogą powodować niektóre choroby i wiek zwierzęcia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]