GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie szopa pracza
Żywienie i zdrowie szopa pracza

Żywienie i zdrowie szopa pracza

Żywienie i zdrowie szopa pracza dotyczy zwierząt żyjących na wolności i w niewoli. W naturze okaleczone, słabe czy wygłodzone potrzebują ludzkiego wsparcia. W hodowli trzeba stworzyć im odpowiednie warunki do życia zgodnie z ich potrzebami. Szop pracz mający dobrą opieką i świeży pokarm rzadko choruje. 

Żywienie i zdrowie szopa pracza przekłada się na dobrostan zwierzęcia. Ma również ogromne znaczenie w ich rozmnażaniu i wpływa na rozwój potomstwa. Szop pracz ma swoich zwolenników na całym świecie. Często trzymany jest w domu jako zwierzę domowe. W Polsce jest mało popularny. Zwierzętom należy zapewnić troskliwą opiekę i nie wolno ich leczyć samodzielnie.

Stołówka szopa pracza

Żywienie i zdrowie szopa pracza jest bardzo ważne w chowie i hodowli, a także na wolności. Wpływa również na wygląd, zachowanie i samopoczucie zwierząt. Należy zapewnić im dobrze wyważoną dietę. Szop pracz jest zwierzęciem wszystkożernym. Spożywa pokarm pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Jego posiłkiem są drobne kręgowce i bezkręgowce.

Dzikie szopy pracze w naturze świetnie sobie radzą. W przeciwieństwie do kuny, borsuka czy wydry wspaniale wspina się po drzewach w poszukiwaniu pożywienia. Jego ofiarami najczęściej są owady, ptasie jaja, pisklęta, ryby i płazy. Może on również zaatakować kruka, młodego puchacza, wiewiórkę czy zająca. Chętnie zjada również owoce, warzywa, żołędzie czy orzechy.

Lubi również trawy, liście i zioła. Przysmakiem tych zwierząt może być również miód. Pożywienia często poszukuje w pobliżu rzek. Przeszukuje wówczas dno rzeki i po znalezieniu pokarmu dokładnie opłukuje go w wodzie. Zwierzęta te rozbijają nawet zawieszone wysoko na drzewach budki lęgowe. Mają na to swoje niezawodne sposoby.

Żywienie i zdrowie szopa pracza to podstawa prawidłowego funkcjonowania tych zwierząt. Konsumowanie pokarmu ułatwiają mu zęby, które przystosowane są do rozdrabniania różnorodnego pokarmu. W przyrodzie wypiera inne gatunki i poluje w miejscach niedostępnych dla innych zwierząt. Prowadzi nocny tryb życia, ale może być również aktywny w dzień.

Profilaktyka

Żywienie i zdrowie szopa pracza to zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie zwierząt. Szopowate żyjące w niewoli należy szczepić przeciw wściekliźnie i nosówce nie wcześniej niż w 8 tygodniu życia. Natomiast pierwsze szczepienie przeciw leptospirozie w wieku 12-14 tygodni życia szopa. Szczepienia powinny zostać powtarzane co roku.

Dobrym rozwiązaniem jest produkcja jednej szczepionki przeciwko kilku chorobom, co obniży liczbę szczepień. Tym samym zostanie zmniejszona liczba wizyt, stresujących dla szopa pracza. Szczepionki mogą być podawane w postaci zastrzyków, jak również kropli do nosa. Dokonuje tego lekarz weterynarii.

Żywienie i zdrowie szopa pracza

Choroby szopów

Żywienie i zdrowie szopa pracza to również leczenie chorego zwierzęcia, z którym trzeba udać się do lecznicy dla zwierząt. Lekarz weterynarii zbada pacjenta i zleci niezbędne badania. Po zdiagnozowaniu choroby przepisze odpowiednie leki. Szopy mogą zapadać na podobne schorzenia, atakujące psy czy koty. Oprócz chorób istnieją błędy w utrzymaniu szopów.

Do powszechnych i groźnych chorób, które atakują szopa pracza należą:

  • Wścieklizna, która jest chorobą kończącą się śmiercią i nie podlega leczeniu. Szop pracz przez ślinę może zarazić inne gatunki.
  • Nosówka, która jest bardzo zaraźliwa i szerzy siępoprzez bezpośredni kontakt.
  • Listerioza, która spotykana jest najczęściej u zwierząt futerkowych w ciepłej porze roku.
  • Tężec, który jest ciężką i ostrą chorobą przyranną. Nie jest zaraźliwa, ale jest zakaźna. Schorzenie to spowodowane jest bakterią czyli laseczką tężca.
  • Pasożyty, mogące atakować skórę i narządy wewnętrzne. Z szopa pracza mogą przejść na inne gatunki zwierząt. 

Trzymając w domu szopa pracza trzeba bacznie obserwować jego wygląd i zachowanie. Mniej ruchliwy i osowiały raczej nie jest zdrowy. W razie niepokojących objawów należy udać się z podopiecznym do lecznicy dla zwierząt. Jest to konieczne w przypadku gorączki i przyspieszonego oddechu. Na wolności zdrowe zwierzęta same potrafią zadbać o siebie.

Podsumowując żywienie i zdrowie szopa pracza wpływa na jego kondycję i długość życia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania zwierzęcia. Szop pracz to łasuch, dlatego nie wolno jest dopuszczać do jego nadwagi i otyłości. Pełnowartościowa dieta nie powinna być zbyt kaloryczna. Oznaką dobrego żywienia zwierzęca jest jego aktywny styl życia.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]