GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie kakadu
Żywienie i zdrowie kakadu

Żywienie i zdrowie kakadu

Żywienie i zdrowie kakadu ma wpływ na prawidłowy rozwój ptaka, który będzie źle reagował na nieświeży pokarm. Kakadu właściwie żywiona i trzymane w czystej i przestronnej wolierze o dobrym oświetleniu nie choruje często. Do tej rodziny należą długowieczne gatunki papug.

Żywienie i zdrowie kakadu jest bardzo ważne w ich hodowli i chowie. Trzeba pamiętać, że nadmiernie wychudzona papuga przy zbilansowanej diecie świadczy o zarobaczeniu ptaka. Leczenia nie należy podejmować samodzielnie, ponieważ powinien dokonać tego lekarz weterynarii. Często weterynarz przed postawieniem diagnozy oddaje do badania ptasi kał. Prawidłowe żywienie i troskliwa opieka w higienicznych warunkach, przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka.

Stołówka kakadu

Żywienie i zdrowie  kakadu ma wpływ na jej wygląd i samopoczucie. W naturze ptaki te żywią się przeważnie owocami, jagodami, orzechami, nasionami i korzonkami czy bulwami. Żerują na ziemi w stadach tworząc zwarte grupy. Papugi te preferują pokarm roślinny, ale niektóre gatunki spożywają w większości owady i lubią szyszki z drzew. W porze gniazdowania łapią dojrzałe owady, larwy, a nawet małe jaszczurki.

W hodowli należy je karmić nasionami słonecznika, pestkami dyni, pszenicą, ryżem. Podstawowym ich pokarmem są świeże owoce i warzywa. Powinno się również podawać gałązki krzewów i drzew, które papugi odzierają z kory. Nie należy zapominać o zieleninie, np. gwiazdnicy czy mniszku lekarskim. Ulubionym przysmakiem kakadu są orzechy, które powinny być podawane w nagrodę. Najważniejsze, aby w diecie była przewaga pokarmu miękkiego nad suchym.  

Żywienie w niewoli nie powinno sprawiać kłopotów, ponieważ w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby egzotycznych i wymagających ptaków. W sklepach zoologicznych można kupić słoiki z naturalnymi kiełkami.

Najlepiej kupować mieszanki renomowanych firm, ponieważ są urozmaicone i wystarczająco zbilansowane.

Kakadu

Pokarm jajeczny

W żywieniu kakadu, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą czy sucharem. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane szczególnie dla młodych papug. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.

Owoce i warzywa

Papugi lubią jabłka, gruszki, winogrono, banany, czereśnie, brzoskwinie, śliwki czy morele. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, ponieważ papugi posiadają różne gusta. Niekiedy nieznany wcześniej owoc czy warzywo pupil zaczyna jeść dopiero po kilku dniach. Można podawać różnorodne owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi.

Kakadu lubią jagody.

Zielenina i dodatki mineralne

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Rozella lubi liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami, które są zanieczyszczone i szkodzą wszystkim zwierzętom.

Papugi te chętnie również jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii. Jeżeli nie posiadamy przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak, jarmuż czy inne zboża w doniczkach czy kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebne są ziarna delikatnego piasku lub żwirku.

Nie powinno zabraknąć w mieszkaniu kakadu kostki wapiennej.

Kakadu

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie kakadu zminimalizuje możliwość zachorowania papugi. Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba było leczyć pupila. Najczęstszym objawemzłego samopoczucia papug to ospałość i nastroszone pióra.Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem. Rola opiekuna to codzienna obserwacja papugi.

Nie należy leczyć ptaki samodzielnie.

Do najczęstszych chorób kakadu należą:

  • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorować jest minimalne, ponieważ kakadu są udomowione. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu.
  • Choroba dzioba i piór psittacine, która  powoduje utratę piór, zniekształcenie dzioba i pazurów ptaka. Infekcja wirusowa zmniejsza odporność papugi. Choroby tej nie odnotowano u wszystkich gatunków kakadu.   
  • Zapalenie dróg oddechowych podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
  • Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady na dziobie i w okolicy oczu.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego to tasiemce lub nicienie. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu rozelli.
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
  • Zaparcie jaja ma miejsce u młodych i niedoświadczonych samiczek lub osłabionych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy weterynarza. 
  • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka czy niedoboru mikroelementów  i witamin. Opiekun nie powinien dopuścić do takiej sytuacji.

Podsumowując żywienie i zdrowie kakadu ma wpływ na jej wygląd i zachowanie. Menu papugi powinno być prawidłowo ułożone. Na prawidłowy rozwój tej podrodziny ma także wpływ świeża woda i odpowiednie warunki higieniczne.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych gatunków kakadu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top