GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE KOLCOMYSZY SKALNEJ
Żywienie i zdrowie kolcomyszy skalnej

ŻYWIENIE I ZDROWIE KOLCOMYSZY SKALNEJ

Żywienie i zdrowie kolcomyszy skalnej to bardzo istotne elementy w prawidłowym funkcjonowaniu tego żywotnego zwierzątka, hodowanego w niewoli. Stworzenie to jest sympatycznym i spokojnym gryzoniem, którego nie jest trudno oswoić.

Żywienie i zdrowie kolcomyszy skalnej to niezbędne czynniki potrzebne do jej prawidłowego rozwoju, rozmnażania i dłuższego życia. Gryzoń ten nie jest wybredny, chociaż często podobnie, jak człowiek ma swoje ulubione potrawy. Pokarm nie odbiega od podawanego myszom domowym czy myszoskoczkom.

Zdrowa żywność

W skład gotowych mieszanek, które dostępne są w sklepach zoologicznych wchodzą rozmaite zboża i nasiona oraz suszone warzywa i owoce. Dominuje w nich żyto, pszenica, proso, kukurydza. Karma powinna być niskotłuszczowa i wysokobiałkowa. Bardzo ważne jest, żeby w pożywieniu znalazło się białko pochodzenia zwierzęcego, szczególnie owady czy mięczaki.

Gryzonie te żyjące blisko osiedli mogą zjadać zmagazynowane ziarno i żywność. W chłodne dni odwiedzają nawet ludzkie domy. Dodatkowo uwielbiają owoce rośliny Ochradenus baccatus, która pochodzi z kapustowatych. Przyczyniają się do rozsiewania jej nasion, ponieważ w stanie naturalnym ich nie trawią.

Dodatkami, za którymi przepada większość tych stworzeń są:

  • orzechy,
  • nasiona słonecznika,
  • chrupki kukurydziane,
  • suszone i sprasowane rośliny zielone.

Dieta powinna zostać uzupełniona świeżymi owocami i warzywami, a także ziołami. W małych ilościach należy podawać warzywa strączkowe i kapustę, ponieważ wywołują wzdęcia. Kolcomysz skalna nie powinna jeść zbyt dużo natki z pietruszki i mniszka lekarskiego, gdyż są to produkty moczopędne. 

Przede wszystkim odpowiednie uzupełnienie diety stanowią liście: rzeżuchy, koniczyny czy babki lekarskiej, które nie powinny być zbierane w bliskiej odległości od dróg. Dodatkowo w porze letniej podawane gryzoniom gałązki z drzew owocowych pomagają w ścieraniu ciągle rosnących siekaczy.

Można umieścić w klatce kamień zawierający sole mineralne lub kostkę wapienną.

Na rynku dostępne są również biszkopty, chrupki i dropsy, specjalnie produkowane dla gryzoni.  Od czasu do czasu wskazane jest podawanie trochę chudego mięsa, ponieważ w naturze lubią owady i ślimaki.

Kolcomysz skalna
By Marcel Burkhard alias cele4 – Own work, CC BY-SA 2.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=376813

Zdrowy tryb życia

Kolcomysz skalna przy zastosowaniu odpowiedniej diety będzie cieszyła się dobrym zdrowiem przez długie lata swojego życia. Na przykład przyczyną chorób najczęściej jest brak zbilansowanej diety. Często opiekun podaje pupilowi pokarm zbyt często lub w nadmiernej ilości. Przyczynia się to do otyłości zwierzęcia.

Kolcomysz skalna trzymana w odpowiednich warunkach rzadko choruje. Jest ona odporna i wytrzymała. Problemy zdrowotne mogą wystąpić w przypadku nieprawidłowej opieki. Gryzoń może być uczulony na niektórą żywność.

Nowy pokarm do jadłospisu trzeba wprowadzać ostrożnie.

U kolcomyszy skalnej w  wieku geriatrycznym zdarzają się nowotwory. Samice zbyt często będące w ciąży mogą mieć stany ropomaciczne lub zapalne macicy. Niemało osobników cierpi na otyłość. Spowodowane jest to niewłaściwym odżywieniem tych zwierząt. Niektóre kolcomyszy mają cukrzycę. W pokarmie zalecana jest mała zawartość tłuszczy. 

Przyczyną przerośniętych siekaczy u gryzonia są małe ilości suchej karmy. Innymi słowy powoduje to, że zęby nie ścierane są w naturalny sposób. Skrócenie zbyt długich siekaczy powinien wykonać weterynarz. Niekiedy u gryzonia może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. W takich przypadkach należy udać się z pupilem do lecznicy dla zwierząt.

Kolcomyszy skalnej w żadnym przypadku nie powinny być podawane lekarstwa, które przeznaczone są dla ludzi. Dodatkowo należy korzystać z porad i zaleceń lekarza weterynarii. Podsumowując odpowiednie żywienie podopiecznego i właściwe warunki bytowania zminimalizują niepożądane choroby i dolegliwości.

Von Johannes Maximilian – Eigenes Werk, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92832888


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]