GeoZoo » Gryzoń » KOLCOMYSZ SKALNA
Kolcomysz skalna

KOLCOMYSZ SKALNA

Kolcomysz skalna to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni i rodzina: myszowatych. To małe zwierzątko często nazywane jest egipską lub kairską myszą kolczastą. Gryzoń ten najbardziej aktywny jest nocą.

Kolcomysz skalna jest zwierzęciem społecznym, które żyje w grupie z dominującym samcem. Nie przeszkadza to, aby gryzonie te chowane były parami. W środowisku naturalnym rozmnażają się w porze deszczowej, gdzie można bez problemu zdobyć pożywienie. Potomstwo przychodzi na świat od września do kwietnia i opiekuje się nim cała rodzina. Ciąża trwa od 5 do 6 tygodni.

Zasięg występowania

Kolcomysz skalna występuje w Afryce. Można ją spotkać w Egipcie, Erytrei, południowo-wschodnim Maroku, w północnym Sudanie i Etiopii. Poza tym żyje jeszcze w: zachodniej Algierii, północno-wschodniej Mauretanii oraz północnej i środkowej Saharze Zachodniej. Może żyć na bardzo suchych terenach, ponieważ odżywia się soczystymi owocami, które zastępują zapotrzebowanie na wodę. 

Kolcomysz skalna bytuje na obszarach skalistych. Żyje również na suchych terenach w wapiennych górach i stepach, które porośnięte są karłowatymi zaroślami. Czasami zajmuje piaszczyste obszary z palmami. Jest to stworzenie ciepłolubne. Przede wszystkim w hodowli optymalna temperatura wynosi w granicach: 22 – 25oC. Potomstwo kolcomyszy skalnej staje się dorosłe w wieku od dwóch do trzech miesięcy. 

Kolcomysz skalna
Von Andy Mabbett – Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30405743

Charakterystyka

Kolcomysz skalna  w środowisku naturalnym żyje od dwóch do trzech lat. Natomiast w niewoli długość jej życia może przedłużyć się do pięciu lat. Zajmuje ona szczeliny skalne i nory, wykopane przez inne zwierzęta. Prowadzi naziemny tryb życia. Jednak potrafi skakać po niskich zaroślach i krzewach.

Największą aktywność wykazuje zaraz po zmierzchu. 

Długość  ciała kolcomyszy skalnej wynosi około 12 cm, tyle co jej ogon. Gryzoń ten waży od 40 do 85 g. Głowa myszy jest szczupła i spiczasta w kształcie klina. Ma duże oczy i uszy. Porusza się bardzo szybko i zwinnie. Lubi również przebywać w kryjówkach. Gatunek ten odznacza się dużym temperamentem.

Młode osobniki po urodzeniu są dosyć dobrze rozwinięte.

Kolcomysz skalna posiada na grzbiecie charakterystyczne dla tego gatunku kolczaste włosy. Na przykład mogą one być nastroszone, co nadaje gryzoniowi oryginalny wygląd. Długi ogon tego gatunku nie jest owłosiony. Dodatkowo sierść myszy ma ubarwienie piaskowe lub brązowe.

Jest to sympatyczne i delikatne stworzenie o łagodnym usposobieniu.

W przeciwieństwie do myszy domowej mocz kolcomyszy skalnej nie ma intensywnego zapachu. Duża część osobników tego gatunku przebywa na zabudowanych obszarach miejskich i wiejskich. W warunkach hodowlanych najlepiej zapewnić jej życie w stadzie mieszanym. Nie jest to gatunek zagrożony. Populacja myszy utrzymuje się na stałym poziomie.

Podsumowując kolcomysz skalna jest ruchliwym i zwinnym gryzoniem, który dobrze skacze. Dodatkowo stworzenie to można łatwo oswoić. Kolcomysz skalna polecana jest miłośnikom zwierząt, najlepiej małych gryzoni z rodziny myszowatych. Jednak przed nabyciem zwierzęcia warto jest zapoznać się z fachową literaturą. Zdrowy i radosny pupil wniesie do domu wiele ciepła.

By Marcel Burkhard alias cele4 – Own work, CC BY-SA 2.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=376813


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top