GeoZoo » Ryba » Zmienniak plamisty
Zmienniak plamisty

Zmienniak plamisty

Zmienniak plamisty to królestwo: zwierząt, typ: strunowce i gromada: promieniopłetwe. Należy do rzędu karpieńcokształtnych i rodziny piękniczkowatych. Jest to nieduża, słodkowodna ryba akwariowa. Zmienniaki plamiste nadają się do hodowania w akwarium towarzyskim.

Zmienniak plamisty nazywany jest również platką albo platynką. Ryby te występują w Ameryce Północnej i Środkowej. W naturze zasiedlają głównie wody Meksyku, Nikaragui, Hondurasu i Gwatemali. Występują w wielu innych miejscach, gdzie zostały sztucznie stworzone poprzez zawleczenie. Gatunek ten żyje w środowisku: rzek, strumieni, kanałów, zarośniętych cieków wodnych.

Bytuje także w sadzawkach i w strefach przybrzeżnych jezior. Akwarium należy właściwie urządzić i zapewnić rybom odpowiedni pokarm. Leczenie ryb polega wyłącznie na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników. Ryby ozdobne zostały udomowione w Chinach około 3 tysięcy lat temu. Temu procesowi były początkowo poddawane azjatyckie karasie. To od nich pochodzą dzisiejsze złote rybki.

Wygląd i rozmnażanie

Zmienniak plamisty to mała ryba, gdzie samica jest trochę większa i mniej smuklejsza od samca. Długość ciała samca dochodzi do 5 cm, a samicy nawet to 8 cm. Samce charakteryzują się zmodyfikowaną płetwą odbytową czyli gonopodium, służące do zapładniania samicy.

Ryby te hodowane w niewoli mają przeważnie jaskrawe zabarwienie. Zmienniaki występują w kilku odmianach hodowlanych, np. niebieskiej, pomarańczowej czy czerwonej. Zmienniaka plamistego można pomylić z innym gatunkiem ryb piękniczkowatych, zwłaszcza ze zmienniakiem wielobarwnym.

Zmienniak plamisty jest rybą jajożyworodną. Oznacza to, że po wewnętrznym zapłodnieniu, zarodki pozostają w błonach jajowych w organizmie samicy. Odżywiają się żółtkiem, które jest ich materiałem budulcowym. Ciąża trwa w granicach 30-40 dni. Po tym czasie na świat przychodzi od 20 do 80 młodych ryb. W ostatniej fazie ciąży samicę należy odizolować od pozostałych ryb.

Młode powinny urodzić się w oddzielnym zbiorniku hodowlanym. Jest to niezbędne dla bezpieczeństwa narybku, który w głównym akwarium może być zjedzony przez dorosłe osobniki, a nawet przez własną matkę. Wśród zmienniaków plamistych odnotowano kanibalizm.

Zmienniaki plamiste chętnie krzyżują się z innymi rybami z rodziny piękniczkowatych.

Zmienniak plamisty

Wymagania i temperament

Zmienniak plamisty zasiedla środkowe piętro akwarium. Narybek wymaga roślin pływających. Najlepiej jak zbiornik obsadzony jest bujną roślinnością. Ryby te są wszystkożerne. Na wolności pokarmem ich są; drobne bezkręgowce wodne, glony i zooplankton. W niewoli możne podawać: pokarm suchy, żywy i mrożony. Ryby te chętnie zjadają pokarm roślinny i glony. Wymagają również dużej przestrzeni do pływania.  

Zmienniak plamisty powinien być hodowany w zbiorniku o minimalnej długości 60 cm. Temperatura wody może wahać się w granicach 20-25oC, a jej odczyn powinien mieścić się w przedziale pH 7-8. Natomiast twardość  wody powinna wynosić 9-19on. Samce bywają agresywne względem swojej płci. Z tego powodu najlepiej jest hodować jednego samca w gronie kilku samic.

Podsumowując zmienniak plamisty jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych. Jest zwierzęciem stadnym. Dobrze czuje się w małym haremie, złożonym z jednego samca i kilku samic, w ilości do 10 osobników. Zmienniak plamisty to mało wymagająca i bardzo żywotna ryba, którą warto hodować w domowym akwarium. Gatunek ten jest spokojny i pokojowo nastawiony do innych ryb. Zmienniak plamisty nadaje się dla początkujących akwarystów.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...
Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa

Psychiczny trening dla psa pobudza go do myślenia. Inteligencja czworonoga wyrażona jest w jego reakcjach świadczących o samodzielnym myśleniu. Należy ...
Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową

Opieka nad amazonką żółtogłową dotyczy ptaków hodowlanych i chowanych w domowych warunkach. Papugi te mają swoje wymagania, którym należy sprostać ...
Kocie spacery

Kocie spacery

Kocie spacery są bardzo ważne w życiu kota. Pomagają w rozwoju psychicznym i fizycznym zwierzęcia. Jednak nie wszystkie koty wychodzą ...
Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta

Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi ...