GeoZoo » Ryba » Zmienniak plamisty
Zmienniak plamisty

Zmienniak plamisty

Zmienniak plamisty to królestwo: zwierząt, typ: strunowce i gromada: promieniopłetwe. Należy do rzędu karpieńcokształtnych i rodziny piękniczkowatych. Jest to nieduża, słodkowodna ryba akwariowa. Zmienniaki plamiste nadają się do hodowania w akwarium towarzyskim.

Zmienniak plamisty nazywany jest również platką albo platynką. Ryby te występują w Ameryce Północnej i Środkowej. W naturze zasiedlają głównie wody Meksyku, Nikaragui, Hondurasu i Gwatemali. Występują w wielu innych miejscach, gdzie zostały sztucznie stworzone poprzez zawleczenie. Gatunek ten żyje w środowisku: rzek, strumieni, kanałów, zarośniętych cieków wodnych.

Bytuje także w sadzawkach i w strefach przybrzeżnych jezior. Akwarium należy właściwie urządzić i zapewnić rybom odpowiedni pokarm. Leczenie ryb polega wyłącznie na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników. Ryby ozdobne zostały udomowione w Chinach około 3 tysięcy lat temu. Temu procesowi były początkowo poddawane azjatyckie karasie. To od nich pochodzą dzisiejsze złote rybki.

Wygląd i rozmnażanie

Zmienniak plamisty to mała ryba, gdzie samica jest trochę większa i mniej smuklejsza od samca. Długość ciała samca dochodzi do 5 cm, a samicy nawet to 8 cm. Samce charakteryzują się zmodyfikowaną płetwą odbytową czyli gonopodium, służące do zapładniania samicy.

Ryby te hodowane w niewoli mają przeważnie jaskrawe zabarwienie. Zmienniaki występują w kilku odmianach hodowlanych, np. niebieskiej, pomarańczowej czy czerwonej. Zmienniaka plamistego można pomylić z innym gatunkiem ryb piękniczkowatych, zwłaszcza ze zmienniakiem wielobarwnym.

Zmienniak plamisty jest rybą jajożyworodną. Oznacza to, że po wewnętrznym zapłodnieniu, zarodki pozostają w błonach jajowych w organizmie samicy. Odżywiają się żółtkiem, które jest ich materiałem budulcowym. Ciąża trwa w granicach 30-40 dni. Po tym czasie na świat przychodzi od 20 do 80 młodych ryb. W ostatniej fazie ciąży samicę należy odizolować od pozostałych ryb.

Młode powinny urodzić się w oddzielnym zbiorniku hodowlanym. Jest to niezbędne dla bezpieczeństwa narybku, który w głównym akwarium może być zjedzony przez dorosłe osobniki, a nawet przez własną matkę. Wśród zmienniaków plamistych odnotowano kanibalizm.

Zmienniaki plamiste chętnie krzyżują się z innymi rybami z rodziny piękniczkowatych.

Zmienniak plamisty

Wymagania i temperament

Zmienniak plamisty zasiedla środkowe piętro akwarium. Narybek wymaga roślin pływających. Najlepiej jak zbiornik obsadzony jest bujną roślinnością. Ryby te są wszystkożerne. Na wolności pokarmem ich są; drobne bezkręgowce wodne, glony i zooplankton. W niewoli możne podawać: pokarm suchy, żywy i mrożony. Ryby te chętnie zjadają pokarm roślinny i glony. Wymagają również dużej przestrzeni do pływania.  

Zmienniak plamisty powinien być hodowany w zbiorniku o minimalnej długości 60 cm. Temperatura wody może wahać się w granicach 20-25oC, a jej odczyn powinien mieścić się w przedziale pH 7-8. Natomiast twardość  wody powinna wynosić 9-19on. Samce bywają agresywne względem swojej płci. Z tego powodu najlepiej jest hodować jednego samca w gronie kilku samic.

Podsumowując zmienniak plamisty jest jedną z najpopularniejszych ryb akwariowych. Jest zwierzęciem stadnym. Dobrze czuje się w małym haremie, złożonym z jednego samca i kilku samic, w ilości do 10 osobników. Zmienniak plamisty to mało wymagająca i bardzo żywotna ryba, którą warto hodować w domowym akwarium. Gatunek ten jest spokojny i pokojowo nastawiony do innych ryb. Zmienniak plamisty nadaje się dla początkujących akwarystów.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]