GeoZoo » Gryzoń » Piżmak amerykański
Piżmak amerykański

Piżmak amerykański

Piżmak amerykański to królestwo: zwierząt, gromada: ssaki, typ; strunowce, rząd: gryzonie. Należy on do rodziny chomikowatych i rodzaju piżmaków. Gryzonie te pochodzą z różnych części Ameryki Północnej w zależności od podgatunku. Obecnie w środowisku naturalnym zamieszkują również w Europie, Azji i na całym terenie Polski.

Piżmak amerykański nazywany jest także szczurem piżmowym, piżmoszczurem i piżmakiem. Gryzoń ten należy do podrodziny karczowników. Jest to gatunek ziemno-wodny, który nie wchodzi w interakcję z człowiekiem. Łatwo przystosowuje się do panujących warunków. Piżmak obejmuje 15 podgatunków.

Krótka historia piżmaka

Piżmak amerykański jest zwierzęciem stadnym. Został on opisany po raz pierwszy w 1766 roku przez szwedzkiego przyrodnika i lekarza Karola Linneusza. Żyje w koloniach, liczących kilkanaście sztuk.

Piżmak został wprowadzony sztucznie do:

  • większości krajów Europy,
  • Północnej i Środkowej Azji,
  • Chińskiej Republiki Ludowej,
  • Rosyjskiego Dalekiego Wschodu,
  • Południowego Chile,
  • Japonii,
  • Południowej Argentyny,
  • Północno-wschodniej Korei.

Do Europy piżmak amerykański trafił z Ameryki Północnej w 1905 roku. Sprowadził go tam jako zwierzę futerkowe książę z rodziny szlacheckiej Colloredo-Mansfeld. Cała obecna populacja tych gryzoni żyje w Europie, ponieważ uciekła z farmy znajdującej się w Czechach. W Polsce zagościły te zwierzęta w latach 30 ubiegłego stulecia.

Piżmak amerykański

Wygląd zewnętrzny

Piżmak amerykański to niemały gryzoń o krępej sylwetce i pięknym, gęstym futrze. Długość ciała dorosłego gryzonia mieści się w przedziale 27-35 cm, a ogon jest płaski i mierzy 20-28 cm. Waga jego waha się w granicach 0,7-1,8 kg. Posiada dużą głowę i krótką szyję.

Ma małe oczy koloru czarnego i również nieduże uszy zaokrąglone na końcach i gęsto porośnięte sierścią. Posiada chwytne przednie kończyny. Natomiast tylne stopy piżmaka zakończone są długimi palcami, które porośnięte są po bokach włosami. Ułatwia to zwierzęciu pływanie.

Futro jest gęste, szczeciniaste i wodoodporne, zwykle koloru ciemnobrunatnego na głowie i grzbiecie. Sierść na brzuchu ma barwę szaro-rdzawą. Palce i ogon pozbawione są sierści. Piżmaki są zwierzętami roślinożernymi.

Piżmak amerykański

Charakter i temperament

Piżmak amerykański to bardzo aktywny gryzoń, który prowadzi nocny tryb życia. Jego aktywność zwiększa się już w godzinach popołudniowych. Do domu piżmaka prowadzą nory, który sam kopie na płytkiej wodzie, przy brzegach jezior czy rzek. Takie nory mogą osiągać długość około 12 metrów i znajdują się pod wodą.

Prowadzą one do komnaty gryzonia, która umieszczony jest na twardym gruncie. Dom piżmaka zbudowany jest z ziemi i roślin. Wysokość jego nad poziomem wody wynosi 1-1,5 m. W swoim mieszkaniu piżmak gromadzi pokarm na zimę. Pożywieniem jego są rośliny wodne, a także kukurydza z pól. Rzadko spożywa skorupiaki i mięczaki, na które żeruje w pobliżu zbiornika.

Potrafi skonsumować w ciągu doby więcej niż wynosi jego masa ciała. Piżmak amerykański rozmnaża się kilka razy w roku. Samica chodzi w ciąży około 4 tygodni. Na świat przychodzi potomstwo w ilości około 7 osobników. Maluchy rodzą się ślepe, dopiero po 10 dniach zaczynają widzieć. Noworodki karmione są przez samicę trzy tygodnie. Po 5 miesiącach samica zdolna jest do rozrodu.

Podsumowując piżmak amerykański świetnie pływa i może pod wodą przebywać do 10 minut. Zwierzęta te często wywołują szkody niszcząc stawy z rybami i groble przeciwpowodziowe. Zagrożeniem dla tego gryzonia jest norka amerykańska z rodziny łasicowatych. Z tego względu na przestrzeni lat zmniejszyła się liczebność piżmaków. Dawniej zwierzęta te cenione były ze względu na swoje gęste futro.


ZOBACZ TAKŻE

Kot himalajski

Kot himalajski

Kot himalajski to niepospolitej urody sympatyczny drapieżnik z rodziny kotowatych. Jest to średni lub duży kot, który przypomina wyglądem persa ...
Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami

Opieka nad ślimakami wymaga wiedzy i zaangażowania. Warto jest kupić specjalistyczny podręcznik w zakresie życia tych zwierząt, ich wymagań i ...
Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki?

Czy ryby wydają dźwięki? To nie jest prawda, że ryby głosu nie mają. Ryby w zależności od gatunku wydają różne ...
Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...