GeoZoo » Gryzoń » PIESTRUSZKA STEPOWA
Piestruszka stepowa

PIESTRUSZKA STEPOWA

Piestruszka stepowa to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni, rodzina: chomikowatych i rodzaj: piestruszki. Należy ona do podrodziny karczowników. Jest to małe i sprytne zwierzątko, które żyje w wykopanych przez siebie norach. Znany jest tylko jeden współcześnie żyjący gatunek. Piestruszka stepowa zwana jest również lemingiem stepowym.

Piestruszka stepowajest zwierzęciem stadnym i powadzi nocny tryb życia. Gryzoń ten jest bardzo plenny. W ósmym miesiącu życia jest w pełni dojrzały i dorasta do maksymalnych wymiarów ciała.  Dojrzałość płciową osiąga  bardzo szybko. Młoda samica może zajść w ciążę już po 5 tygodniach życia, która trwa w granicach 21 – 25 dni.  W ciągu roku może mieć młode sześć razy. W miocie rodzi się zwykle 6 osobników, ale może nawet 12.

Zakres  występowania

Piestruszka stepowawystępuje na obszarze Azji. Zwłaszcza w Chinach, Kazachstanie, Mongolii i południowej Rosji. Zamieszkuje również w Europie, zajmując tereny Ukrainy. Bytuje na obszarach stepowych i półpustynnych. Zwierzątko to jest stadne i tworzy w środowisku naturalnym kolonie. Piestruszka mieszka w wykopanych przez siebie norach, gdzie spędza większość dnia.

Żeruje przeważnie porą nocną, ale również w ciągu dnia wychodzi z nory. Piestruszka stepowa jest gryzoniem roślinożernym, ale okazjonalnie zjada także owady. Uważana jest za szkodnika upraw, które niszczy. Występuje na obszarach porośniętych trawą i inną roślinnością, która tworzy rozległe łąki. Na wolności jej dieta nie jest bogata w cukry ani tłuszcze. Pożywieniem tego gryzonia są przeważnie pędy roślin.

Piestruszka stepowa chomikuje zapasy na okres zimowy.  

Wygląd zewnętrzny

Piestruszka stepowajest gryzoniem o ciekawym wyglądzie, przypominającym chomika dżungarskiego.  Ma ciemne i trochę wyłupiaste oczy. Uszy są krótkie i zaokrąglone. Posiada charakterystyczne bardzo długie wibrysy. Natomiast zęby piestruszki rosną przez całe życie, jak u pozostałych gryzoni. W naturze żyje krócej, niż  w warunkach hodowlanych. W niewoli długość ich życia może wynieść około 3 lat.

Gryzoń ten posiada cienkie i małe kończyny. Przednie nogi zakończone są czterema palcami, a tylne pięcioma. Długość tułowia z głową wynosi w granicach 12 – 20 cm. Natomiast ogon jest krótki i pokryty delikatnym meszkiem włosów. Długość ogona dochodzi do 15 mm. Gryzoń waży około 18 g. Jednak bywają osobniki osiągające wagę nawet 33 g. Długość ciała piestruszki wynosi średnio 13 cm.

Ssak ten ma małą podłużną głowę, która jest lekko spłaszczona bocznie. Sierść tego gryzonia z wierzchu jest szarobrunatna, a na brzuszku jaśniejsza. Często mylony jest z chomikiem dżungarskim, ponieważ wzdłuż grzbietu przebiega wąska i czarna pręga.

Piestruszka stepowa jest zwierzęciem hodowlanym i laboratoryjnym.

Piestruszka stepowa

Charakter i temperament

Piestruszka stepowawiększość swojego życia spędza w wykopanych przez siebie norach. Jest zwierzęciem stadnym i nie ma problemu z jej oswojeniem. Piestruszka jest bardzo towarzyska i sympatyczna. Ma duży temperament, ponieważ stale przebywa w ruchu. Przekopuje często ściółkę i ciągle czegoś szuka.

W naturze gryzoń ten zachowuje czujność przed drapieżnikami. Natomiast w warunkach domowych czuje się bezpiecznie i szybko daje się oswoić. Ssaki te są bardzo ciekawskie i lubią zwiedzać okolicę. Gryzonie te swojego opiekuna przeważnie darzą zaufaniem. Piestruszka stepowa jest wdzięcznym obiektem do obserwacji.

Podsumowując piestruszka stepowacieszy się coraz większym zainteresowaniem. Warto ją kupić w sklepie zoologicznym. Przed nabyciem zwierzątka najlepiej zapoznać się z fachową literaturą. Piestruszka stepowa polecana jest miłośnikom zwierząt, a szczególnie hodowcom chomików czy myszoskoczków. Obecnie jest jeden gatunek, dawniej było więcej.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top