Żółw Caretta caretta to królestwo: zwierząt, gromada: gadów i rząd: żółwi. Pochodzi on z podrzędu żółwi skrytoszyjnych i rodziny żółwi morskich. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju Caretta. To piękny okaz, który zaliczany jest do największych żółwi morskich na świecie. Warto zobaczyć go w jego naturalnym środowisku.
Żółw Caretta caretta jest jednym z siedmiu żyjących współcześnie żółwi morskich. Zwierzęta te preferują ciepłą wodę i delikatny plażowy piasek. Żółwie Caretta caretta zamieszkują Pacyfik, Ocean Atlantycki i również Morze Śródziemne. W Europie można je spotkać na Cyprze, w Turcji i na greckiej Wyspie Zakynthos, gdzie są bardzo znane i podziwiane.
Wygląd zewnętrzny
Żółw Caretta caretta to olbrzymie stworzenie morskie, którego długość sięga 120 cm. Natomiast masa ciała wynosi około 80-200 kg. Istnieją jednak osobniki znacznie masywniejsze, których waga sięga 500 kg. Dosyć duża głowa pokryta jest równomiernie tarczkami rogowymi. Żółwie te wyposażone są w potężne szczęki, które świetnie dają sobie radę z twardymi pancerzami ofiar.
Karapaks czyli twarda, zewnętrzna powłoka grzbietowa żółwia nie posiada typowej budowy. Wyposażona jest w 5 par rogowych tarcz żebrowych. Inne gatunki żółwi mają 4 pary. Natomiast nosowe tarczki rogowe u Caretta caretta występują w ilości 4 sztuk, a u innych żółwi morskich są zaledwie dwie.
Kończyny przekształcone są w szerokie i płaskie płetwy i posiadają po dwa pazury brzeżne. Inne gatunki wyposażone są tylko w jeden pazur. Przednie kończyny pełnią rolę napędu, a tylne są sterem. Pancerz żółwia jest w różnych odcieniach brązu, a część brzuszna karapaks czyli plastron ma kolor żółty. Caretta caretta nie posiada zdolności chowania głowy i kończyn w pancerzu, podobnie jak pozostałe żółwie morskie.
Styl życia żółwi Caretta caretta
Żółw Caretta caretta większość swojego życia spędzają w samotności. Dopiero w wieku 17-33 lat, kiedy osiągają dojrzałość płciową rozpoczynają wędrówki w poszukiwaniu partnera płci przeciwnej. Żółwice zwykle składają jaja w miejscach, gdzie same się wylęgały. Samice swoje wędrówki urządzają co 2-3 lata.
Żółw Caretta caretta preferuje pokarm zwierzęcy. Jego pożywieniem są najczęściej ryby i nieduże stworzenia morskie, takie jak małże, kraby czy ostrygi. Niekiedy spożywają glony i inne rośliny morskie. Żółwie te są świetnymi pływakami. Prawie całe swoje życie spędzają w wodzie. Żółwice na powierzchnię wychodzą wyłącznie w celu rozrodu.
Żółw Caretta caretta prowadzi dzienny tryb życia. Spędza czas na żerowaniu i na odpoczynku na dnie morza. Pod wodą bez wynurzania mogą wytrzymać nawet do 5 godzin. Nie hibernują, a noc spędzają na spaniu. Dorosłe żółwie migrują, często w poszukiwaniu pożywienia. Długość życia żółwi Caretta caretta waha się w granicach 40-70 lat.
Żółwie na Zakynthos
Żółw Caretta caretta to symbol Wyspy Zakynthos. Wiele miejsc zdobionych jest wizerunkami tych gadów. W sklepach nie brakuje również pamiątek ze zdjęciami żółwia Caretta caretta. Można je łatwo znaleźć w Zatoce Laganas. Najlepszym sposobem na obserwację tych zwierząt jest rejs w ich poszukiwaniu. Trwa on zwykle około 3 godzin.
Zobaczenie wypływającego z wody tak wspaniałego żółwia, to niesamowita atrakcja Wyspy Zakynthos. Zwierzęta te oddychają powietrzem i z tego względu średnio co 30 minut wynurzają się na powierzchnię wody. Osoby, które potrafią nurkować mogą podziwiać Caretta caretta na żywo w ciepłych wodach wyspy.
Żółwie Caretta caretta żyjące na Wyspie Zakynthos rozmnażają się raz w roku, w miesiącu maju. Pokonują ogromne odległości w celu rozrodu. Samice wychodzą nocą na plaże: Sekania, Dafni, Kalamaki i Gerakas. Składają tam jaja w wykopanych przez siebie zagłębieniach. Żółwice mogą złożyć do 150 jaj. Okres lęgowy trwa w granicach 40-60 dni.
Młode są malutkie i mają zaledwie 3-5 cm długości. Po dotarciu do wody ich pożywieniem jest plankton. Po pewnym czasie zaczynają spożywać ślimaki, skorupiaki i mięczaki. Przez długi czas przebywają w przybrzeżnych wodach, najczęściej aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej.
Na niektórych plażach miejsca lęgów oznaczone są palikami przez wolontariuszy i pracowników Narodowego Parku Morskiego Zakynthos. Turyści są zobowiązani przestrzegać oznaczonych miejsc i nie hałasować. Najlepiej dać żółwiom spokój i nie spacerować w tych okolicach, tym bardziej, że populacja tych zwierząt ciągle maleje.
Żółw Caretta caretta są pod ochroną, ponieważ zwierzętom tym grozi wyginięcie. Po przyjściu na świat bardzo niewiele żółwi przeżywa, ponieważ często zostają ofiarami drapieżników. Przebywając na wyspie trzeba zadbać o dobrostan żółwi. Nie można zaśmiecać plaż i należy omijać miejsca, gdzie złożone zostały jaja. Kochajmy zwierzęta i chrońmy je przed wymarciem.