GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » RYBY KARPIOWATE
Długa szara ryba w akwarium.

RYBY KARPIOWATE

Ryby karpiowate doskonale nadają się do hodowli dla początkujących akwarystów. Nie nastręczają one problemów przy opiece. Akceptują zwykle każdy rodzaj drobnego pokarmu. Jest to rodzina ryb należąca do rzędu karpiokształtnych. Ryby karpiowate obdarzone są największą liczbą gatunków w świecie kręgowców.

Ryby karpiowate to rodzina znanych hodowlanych organizmów świata podwodnego. Najczęściej są to ryby słodkowodne. Niektóre gatunki żyją w wodach słonawych lub morskich. Nie są to ryby specjalnie wymagające. Jednak trzeba pamiętać o odpowiedniej wodzie i filtracji biologicznej. Wiele gatunków z rodziny karpiowatych ma znaczenie gospodarcze.

Krótka charakterystyka

Ryby karpiowate to rodzina żywych organizmów, które w większości lubią ciepłą wodę. Karpiowate obejmują gatunki roślinożerne, wszystkożerne i drapieżne. Ryby akwariowe nie są wymagające pod względem spożywanego pokarmu. Wszystkie gatunki są jajorodne. Potomstwo ich wykluwa się z jaj poza organizmem matki. Małe gatunki często trzymane są w akwariach.

Samce ryb karpiowatych są mniejsze od samic, zwykle lepiej ubarwione i szybciej osiągają dojrzałość płciową. Ciało karpiowatych przeważnie pokryte jest łuskami, niekiedy nagie. Pęcherz pławy jest dużym narządem dwukomorowym. Pełni on funkcję hydrostatyczną, niekiedy oddechową. Ryby te posiadają dobrze rozwinięte zęby gardłowe i nie mają żołądka.

Karpiowate w większości są nieduże Ich długość wynosi w granicach 2 – 15 cm. Największy przedstawiciel z tego gatunku dorasta do 250 cm długości, natomiast najmniejszy osiąga 1 cm. Ozdobną formą hodowlaną jest coraz częściej karp koi. Posiada on atrakcyjne ubarwienie. Długość dorosłych osobników wynosi od 30 do 70 cm. Ze względu na swoje rozmiary hodowane są w oczkach wodnych i basenach.

Mała ryba z długimi białymi paskami wzdłuż.
By Marrabbio2 – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=296203

Popularne gatunki ryb karpiowatych

Ryby karpiowate należą do popularnych ryb trzymanych w domowych akwariach. Gatunki ryb z tej rodziny są ładnie ubarwione i małych rozmiarów.

Do popularnych gatunków z rodziny karpiowatych należą:

  • Danio pręgowany, który jest rybą towarzyską, bardzo ruchliwą i nieagresywną. Najlepiej czuje się w niedużej grupie. Akceptują każdy rodzaj pokarmu. Długość ciała samicy wynosi 5 cm, natomiast samca 4 cm. Są rybami łagodnymi, ale bardzo żarłocznymi. Jest to gatunek skoczny, dlatego akwarium powinno być przykryte. W Polsce znane są przeważnie czerwone, ale istnieją również zielone i żółte. Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 18 – 24oC. Ryby te żyją również w środowisku naturalnym.
  • Danio malabarski, który nadaje się do akwarium towarzyskiego, ponieważ nie jest rybą agresywną i nie niszczy roślin. Najlepiej trzymać je w grupach od 8 do 10 osobników.  Akwarium należy przykrywać, ponieważ jest to gatunek ruchliwy i skoczny. Samice mają długość 12 cm, natomiast samce od 10 do 11 cm. Jaja należy zabezpieczyć, gdyż mogą je zjeść dorosłe osobniki. Lubią wodę czystą i dobrze filtrowaną, w zbiorniku o długości minimum 100 cm. Temperatura wody w akwarium powinna wynosi w granicach 18 – 25oC. Ryby te żyją również w środowisku naturalnym.
  • Danio perłowy, który jest rybą towarzyską i nieagresywną. Samce osiągają długość 2 cm i są trochę mniejsze od samic, których długość osiąga 2,5 cm.  Zalecane jest trzymanie tych ryb w grupach, liczących od 8 do 10 osobników. Akwarium nie powinno być krótsze, niż 50 cm. W zbyt małym zbiorniku może dochodzić do bójek pomiędzy samcami.  Ryby uwielbiają gęsto zarośnięty zbiornik z dobrze filtrowaną wodą. Akceptują każdy rodzaj pokarmu, najchętniej pływający. Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 20 – 25oC. Występują również w naturze.
  • Brzanka sumatrzańska, która jest rybą agresywną może odgryzać końce ryb innym gatunkom. Najlepiej trzymać je w grupach, nie mniejszych, niż 5 osobników. Samice są nieco większe, grubsze i mniej kolorowe, osiągające długość 7 cm. Natomiast długość samców wynosi 6 cm. Zalecane jest trzymanie tych ryb w akwarium jednogatunkowym o minimalnej długości 60 cm. Akceptują każdy rodzaj pokarmu i są przy tym bardzo żarłoczne. Mogą zjadać niektóre rośliny akwariowe i ikrę złożoną na dnie zbiornika.  Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 20 – 26oC. Występują również w naturze.
  • Brzanka różowa, która są rybami towarzyskimi i nieagresywnymi, ale mogą zjadać roślinność w zbiorniku. Najlepiej trzymać je w grupach  z minimum 6 osobnikami. Mogą przebywać w akwarium z innymi rybami o podobnym rozmiarze i przybliżonym temperamencie. Długość zbiornika nie powinna być mniejsza, niż 100 cm.  Samice są większe i grubsze od samców. Ich długość sięga 10 cm, zaś samców 9 cm. Akceptują każdy rodzaj żywności. Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 18 – 24oC. Występują również w środowisku naturalnym.
  • Brzanka Denisona, która są bardzo szybkimi i aktywnymi rybami. Najlepiej trzymać w grupach, minimum 6 osobników. Samce są trochę mniejsze, szczuplejsze i bardziej kolorowe od samic. Długość ich wynosi 14 cm. . Natomiast samice osiągają 15 cm długości. Akceptują większość dostępnych pokarmów. Dobrze jest zadbać o różnorodną dietę. Akwarium nie może mieć długość mniejszą od 120 cm. Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 15 – 25oC. Nadają się do zbiorników ogólnych. W środowisku naturalnym żyją w ławicach. Na potrzeby rynku akwarystycznego są gatunkiem zagrożonym.
  • Kardynałek chiński, który nie jest rybą agresywną i nie niszczy roślin. Najlepiej hodować je w grupach, minimum 10 osobników. Samce są nieco mniejsze, szczuplejsze i bardziej kolorowe, niż samice. Ich długość wynosi 3 cm. Natomiast samice osiągają długość 4 cm. Ryby te akceptują każdy rodzaj żywności. Długość akwarium nie powinna być mniejsza, niż 60 cm. Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 14 – 22oC. Mogą przetrwać w niższych temperaturach, wynoszących do 5oC. Występują również w środowisku naturalnym w Chinach i Wietnamie. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem.
  • Grubowarg dwubarwny, który jest rybą agresywną, atakującą i zabijającą własny i inny gatunek. Przedstawiciele obu płci prawie niczym się nie różnią i osiągają długość 12 cm. Akceptują każdy rodzaj pokarmu. Zalecana jest hodowla pojedynczych osobników lub par. Ryba ta powinna mieć pokaźne akwarium, którego średnica wynosi minimum 1m na jednego osobnika. W handlu gatunek ten pochodzi z rozrodu przy udziale środków hormonalnych.  Temperatura wody w zbiorniku powinna wynosi w granicach 20 – 26oC. W środowisku naturalnym żyje pojedynczo.

Ryby karpiowate polecane są miłośnikom świata podwodnego. Rybami należy opiekować się sumiennie. Niezbędna jest podstawowa wiedza w zakresie świata fauny i flory. Poza tym warto jest zakupić lekturę na temat życia ryb z rodziny karpiowatych. Przydatna będzie również wiedza w zakresie różnych urządzeń technicznych, potrzebnych w akwarium. Hodowla wszystkich rybek jest interesującym hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]