GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryby babkowate
Ryby babkowate

Ryby babkowate

Ryby babkowate to królestwo: zwierząt, typ: strunowce i gromada promieniopłetwe. Należą one do rzędu okoniokształtnych i podrzędu babkowców. Jest to największa rodzina ryb morskich. Niektóre gatunki bytują w wodach słodkich. Jest to rodzina należąca do najmniejszych ryb na całym świecie.  

Ryby babkowate posiadają interesujące ubarwienie. Niektóre gatunki nadają się dla poczatkujących akwarystów. Wiele gatunków nie stwarza w hodowli większych problemów. Niektóre z nich trzeba pielęgnować w grupach, a inne można pojedynczo. Niewiele gatunków w warunkach akwariowych ulega pomyślnemu rozmnażaniu. Babkowate obejmują ponad 230 rodzajów i około 1800 gatunków.

Charakterystyka rodziny babkowatych

Ryby babkowate to rodzina żywych organizmów. Niektóre gatunki hodowane są w akwariach. W środowisku naturalnym zamieszkują wody słonawe, słone i rzadko słodkie. Większość gatunków występuje w strefach subtropikalnych i tropikalnych. Ryby babkowate zasiedlają też rejon umiarkowany. Kilka gatunków bytuje w Morzu Bałtyckim.

Jednak najczęściej przebywają w rejonach raf koralowych bądź w pobliżu brzegu. Żerują przeważnie przy dnie, które często penetrują w poszukiwaniu pokarmu. Z tego powodu podłoże akwarium musi być pozbawione ostrych krawędzi. Dno zbiornika najlepiej pokryć piaskiem. Nie należy stosować żwirku.

Ryby babkowate są w większości małych rozmiarów, gdzie długość ich ciała zwykle dochodzi do 10 cm. Zdarzają się osobniki, które osiągają 50 cm. Niektóre z tych ryb żyją w symbiozie z innymi gatunkami. Różnią się pomiędzy sobą najczęściej wielkością. Niektóre gatunki posiadają płetwy uzbrojone w kolce.

Wszystkie gatunki posiadają wspólne charakterystyczne cechy, do których należy zaliczyć:

  • Dużą i szeroką głowę oraz wydłużone ciało.
  • Dobrze rozwinięte płetwy piersiowe, które przyjmują kształt dysku.
  • Zrośnięte płetwy brzuszne, które pozwalają rybom utrzymywać się przy dnie.
  • Łuski cykloidalne albo ktenoidalne, które pokrywają ciało babkowatych.
  • Składanie ikry przy dnie, którą opiekują się samce.

Ryby babkowate
By Eric Engbretson, U.S. Fish and Wildlife Service.

Popularne gatunki babkowatych

Ryby babkowate hodowane są w domowych akwariach. Rodzina ta posiada często atrakcyjne ubarwienie i nie wszystkie gatunki w hodowli są wymagające. Ryby te najczęściej są małych rozmiarów. U większości gatunków widoczny jest dymorfizm płciowy. Niekiedy polecane są początkującym akwarystom.

Przykładami znanych gatunków z tej rodziny są:

  • Poskoczek mułowy to średniej wielkości ryba która w środowisku naturalnym występuje na zachodnich wybrzeżach Afryki. Preferuje wody słonawe, szczególnie mangrowcowe bagna wokół wysp i na wybrzeżu. Obie płcie niczym się między sobą nie różnią i dorastają do 15 cm. Samce można poznać po agresywnym zachowaniu, natomiast samiczki są łagodne. W warunkach akwariowych nie nadają się do rozmnażania. Najlepiej czują się w wodzie lekko zasolonej. Należy karmić te ryby bezkręgowcami wodnymi i lądowymi. Samce są rybami silnie terytorialnymi, potrafią ze sobą walczyć. Poskoczka mułowego można trzymać w zbiorniku pojedynczo. 
  • Babka złota, babka trzmiel to mała ryba, która w naturze występuje w Azji. Zasiedla słodkie i słonawe wody płynące. Bytuje na rozlewiskach, bagnach mangrowcowych, a także u ujściu rzek. Pokarmem jej są bezkręgowce morskie. Samice są większe i dorastają do 4 cm, a samce mniejsze do 3 cm. W kryjówkach skalnych odbywa się tarło, gdzie ikrą opiekuje się samiec. Po wylęga samica również nie zajmuje się potomstwem. Gatunek ten najlepiej czuje się w akwarium jednogatunkowym. Preferują wodę lekko zasoloną. Najlepiej jest hodować w granicach 8-10 osobników. Ryby te potrafią być agresywne. Długość ich życia wynosi 3 lata.
  • Babka łysa, babka gołogłowa to ryba pochodząca z Morza Azowskiego i Czarnego. W Polsce występuje w rzekach z dnem piaszczysto-kamiennym. Zamieszkuje najczęściej słonawe jeziora i zatoki oraz strefę przybrzeżną. Długość jej ciała dochodzi do 16 cm. Głowa jej pozbawiona jest łusek. Natomiast grzbiet i boki pokryte są łuskami cykloidalnymi, a pozostałe ciało łuskami ktenoidalnymi. Samice posiadają większą drugą płetwą grzbietową niż samce. Do rozrodu przystępują od kwietnia do lipca, gdzie ikrę składają na kamieniach. W okresie rozrodczym ubarwienie samców przybiera ciemniejsze kolory. Żywi się głównie bezkręgowcami, ale również drobnymi rybami. Długość życia babki łysej sięga 5 lat.
  • Babka bycza, babka barczysta, babka kamienna, babka czarnopyska, babka okrągła, babka śniadogłowa, babka krągła, babka obła to średniej wielkości ryba, która osiąga około 24 cm długości. Pierwotnie występowała w strefie przybrzeżnej Morza Azowskiego, Czarnego i Kaspijskiego. Obecnie zamieszkuje Europę i Wielkie Jeziora Amerykańskie. Zasiedla strefę przydenną morskich wód przybrzeżnych, a także ujścia rzek i zatok. Preferuje nieduże głębokości. Tolerują wodę o małej zawartości tlenu. Do rozrodu przystępuje od kwietnia do czerwca. Ciało jej pokryte jest łuską cykloidalną. Pożywieniem tych ryb są bezkręgowce. Ikrą i wylęgiem opiekują się samce. Babka bycza dożywa do 4 lat.  
  • Babka tęczowa, to nieduża ryba, która w środowisku naturalnym zamieszkuje Azję. Długość jej ciała wynosi w granicach 6,5-7 cm. Jest gatunkiem jajorodnym o łagodnym usposobieniu. Można jej podawać pokarm mrożony, glony, pokarm roślinny, suchy i żywy. W akwarium dochodzi czasami do tarła, ale odchowanie narybku jest prawie niemożliwe. Preferują w zbiorniku liczne kryjówki. Długość życia tych ryb wynosi od 2 do 3 lat. Zwierzęta te nie są polecane początkującym akwarystom, ponieważ są dosyć trudne w hodowli. Posiadają specjalne wymagania żywieniowe i duże zapotrzebowanie na tlen.

Podsumowując ryby babkowate znane są na całym świecie i chętnie hodowane są w akwariach morskich. Niektóre gatunki są drapieżnikami a pozostałe planktonożerne. Należy rzetelne i systematycznie opiekować się rybami. Babkowate polecane są miłośnikom rybich gatunków. Hodowla żywych organizmów świata podwodnego to bardzo ciekawe zajęcie.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...