GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie gurami dwuplamiego
Żywienie i zdrowie gurami dwuplamiego

Żywienie i zdrowie gurami dwuplamiego

Żywienie i zdrowie gurami dwuplamiego przekładają się na jego dobrostan. Dieta wszystkich ryb powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Gurami dwuplamy to w większości spokojna ryba społeczna. Jednak zdarzają się również osobniki bojownicze. Gurami dwuplamy jest słodkowodną rybą, która hodowana jest także w akwarystyce.

Żywienie i zdrowie gurami dwuplamiego wpływają na wygląd i zachowanie  ryby. Bardzo ważne w życiu rybich okazów jest profesjonalna  opieka nad nimi i właściwie urządzone akwarium. Należy dwa razy dziennie sprawdzać wygląd i zachowanie ryb. Trzeba też pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu zbiornika i znajdującego się w nim sprzętu. Ryby objęte właściwą i troskliwą opieką oraz racjonalnie żywione nie chorują często.

Stołówka gurami dwuplamistego

Żywienie i zdrowie gurami dwuplamiego wywierają znaczący wpływ na jego rozwój i kondycję. Monotonna dieta może być przyczyną wielu schorzeń i niedomagań, a nawet śmierci ryb. Menu gurami  nie powinno być jednolite pomimo, że ryby te pod względem żywieniowym nie są wymagające. Najlepszym rozwiązaniem jest żywienie ryb pokarmem suchym i roślinnym.

Trzeba także zadbać o sposób podawania posiłków. Narybek karmiony mikro pokarmem, a następnie żywym posiłkiem rozwija się prawidłowo i dość szybko rośnie. Pokarm w formie pyłu czy płynu jest najbardziej odpowiedni dla narybku. W jadłospisie dorosłych osobników poza suchym pożywieniem warto jest uwzględnić  pokarm mrożony.

Podawanie posiłków

Żywienie i zdrowie gurami dwuplamiegoto to bardzo ważne aspekty w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Karmienie żywych organizmów świata podwodnego powinno odbywać się o ściśle określonych porach. Karmę najlepiej podawać dwa razy na dobę: rano i wieczorem. W porze rannej ryby te są najbardziej aktywne.

Niedużą ilość porcji ryba powinna zjeść w ciągu kilku minut. Pokarm roślinny może pozostać w zbiorniku do dwóch dni. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują o zmierzchu i nocą. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem dobrego zdrowia gurami dwuplamistego.

Żywienie i zdrowie gurami dwuplamiego

Choroby gurami

Żywienie i zdrowie gurami dwuplamiego to ważne aspekty w życiu tego rybiego taksonu. Chore osobniki należy odizolować od pozostałych ryb i skutecznie leczyć. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę. Panuje zasada, że ryby pochodzące z odłowu należy trzymać oddzielnie. Gurami dwuplamy należy do ryb labiryntowych.

W każdym, nawet najlepiej utrzymanym akwarium istnieje możliwość pojawienia się chorób i niedomagań ryb. Bagatelizowanie schorzeń i odstąpienie od leczenia rybich pacjentów powoduje duże straty w hodowli. Wina często leży po stronie akwarysty. Każdy zaangażowany opiekun powinien poświęcać codziennie trochę czasu swym podopiecznym.

Do znanych schorzeń ryb gurami należy zaliczyć:

  • Przeziębienie, czyli za niska temperatura wody dla wymagań gurami dwuplamistego. Objawy to brak apetytu, częściowy zanik ubarwienia i stulenie płetw. Przeziębione ryby pływają chwiejnie i apatycznie. Należy stopniowo podnieść temperaturę wody do wymagań tego gatunku.
  • Choroby związane z błędami żywieniowymi popełnianymi zwłaszcza przez niedoświadczonych akwarystów.  Są one najczęściej spotykanymi przyczynami pośrednimi pojawienia się rozmaitych chorób. Do powszechnie spotykanych schorzeń, które związane są z niewłaściwym karmieniem ryb należą:
    • Otłuszczenie narządów wewnętrznych, głównie wątroby u ryb w wieku geriatrycznym. Otrzymują one zwykle nadmierną ilość pokarmu, który jest jednolity. Czasami skutkiem ubocznym tej choroby jest bezpłodność. Rozwój tego schorzenia przebiega zwykle bezobjawowo. Sygnałami otłuszczenia narządów wewnętrznych mogą być: wzdęcia brzuszne bądź przekrwienie gałek ocznych.
    • Zapalenie przewodu pokarmowego, którego przyczyną jest podawanie tylko jednego rodzaju pokarmu lub wyłącznie suchej karmy. Nadmierna ilość białka może spowodować uszkodzenie ścianek przewodu pokarmowego. Objawy to obrzęk przedniej części ciała, blednięcie ubarwienia, zaczerwienienie okolic odbytu i ciągniecie się za rybą białawego śluzu z otworu odbytowego. Zapalenie przewodu pokarmowego może nastąpić, jeżeli pokarm pochodzący z ziemi nie będzie dostatecznie oczyszczony.
  • Choroby wirusowe i bakteryjne. Jedną z dobrzerozpoznanych chorób wirusowych jest limmfocystoza, która objawia się zmianami nowotworowymi na zewnątrz rybiego ciała. Widoczne są narośla lub białawe guzki.  Innymi chorobami bakteryjnymi są:
    • Mykobakterioza, którą wywołują różne patogenne bakterie, jeżeli hodowla ryb nie jest właściwie prowadzona. Choroba może rozwijać się od 2 tygodni do 4 miesięcy. Objawy to: apatia, wychudzenie, postrzępione płetwy oraz utrata barw i apetytu. W późniejszym okresie występuje wyraźne zapadanie brzucha.
    • Fleksibakterioza, która jest chorobą powłok zewnętrznych, jamy gębowej, skrzeli, a także narządów wewnętrznych. Jest to choroba bakteryjna. Najczęściej bakterie przenoszone są przez chore osobniki. Objawy przeważnie pojawiają się po przeniesieniu ryb do świeżej wody lub po transporcie.
    • Wrzodzienica czyli choroba wrzodowa, którą wywołują różne bakterie. Niektóre z nich najlepiej rozwijają się w temperaturze 28oC.
  • Choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza, która występuje rzadko. Powodem pleśniawki jest zbyt niska temperatura dla hodowanych w akwarium ryb.
  • Choroby pasożytnicze, do których zaliczane są:
    • Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce, atakujące przeważnie skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla narybku i podrostków. U dorosłych osobników schorzenie może być ostre lub przewlekłe.
    • Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skrzelach i skórze. Odżywia się komórkami. Po przebyciu ospy ryby nabywają na nią odporność, która ulega osłabieniu przez stres.
    • Gyrodaktyloza i daktylogyroza, które są chorobami wywołanymi przez pasożyty atakujące skórę ryb i skrzela. Przyczyną gyrodaktylozy jest żyworodny płaziniec, natomiast daktylogyrozy jajorodne przywry. Prawidłowe zdiagnozowanie tych dwóch chorób możliwe jest tylko poprzez pobranie wycinka z chorych miejsc i obejrzenie ich pod mikroskopem.
    • Choroba neonowa czyli Plistoforoza. Choroba spowodowana jest pasożytami przenoszonymi przez zainfekowane ryby i ich odchody. Zarażenie następuje przez układ pokarmowy. Zakażone ryby powinny być odseparowane od pozostałych. Choroba ta powoduje śnięcie ryb i uznawana jest za nieuleczalną.
    • Kapilarioza czyli choroba przewodu pokarmowego ryb, wywołaną przez jajorodne nicienie.
    • Spironukleoza, którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryb. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita, a także atakują narządy wewnętrzne ryb.

Jedyną formą przeciwdziałania tym chorobom jest prawidłowo wyważona dieta. Ważne jest, żeby posiłki były pełnowartościowe i podawane w małych porcjach. Każdy akwarysta opiekujący się gurami dwuplamym powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników.

Podsumowując żywienie i zdrowie gurami dwuplamiego w warunkach akwariowych przekłada się na długość życia tego gatunku. Ryby te nie chorują często. Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią tym okazom świata podwodnego zdrowy styl życia. Zwierząt nie należy leczyć samodzielnie ani podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi