GeoZoo » Ptak » ŻYWIENIE I ZDROWIE NIMFY
ŻYWIENIE I ZDROWIE NIMFY

ŻYWIENIE I ZDROWIE NIMFY

Żywienie i zdrowie nimfy to podstawa mająca wpływ na rozwój każdego ptaka, który będzie źle reagował na nieświeży pokarm. Nimfa właściwie żywiona i trzymane w czystej i przestronnej klatce lub wolierze, o dobrym oświetleniu zwykle rzadko choruje.

Żywienie i zdrowie nimfy przekłada się na długość życia tego egzotycznego ptaka. Trzeba pamiętać, że nadmiernie wychudzona papuga przy zbilansowanej diecie to sygnał, który świadczy o zarobaczeniu ptaka. Leczenie nie należy podejmować samodzielnie, ponieważ powinien dokonać tego lekarz weterynarii po uprzednim zbadaniu ptasiego kału.

Stołówka nimfy

Żywienie i zdrowie  nimfy ma wpływ na jej wygląd i samopoczucie. W naturze żywią się przeważnie nasionami traw i akacji. Dietę uzupełniają nektarem, pączkami kwiatów i jagodami. Żywienie w niewoli również nie sprawia kłopotów tym bardziej, że w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby papug ozdobnych.

Pokarm suchy – ziarno

Mieszankę dla papug można kupić w sklepie lub sporządzić samodzielnie.

Typowa mieszanka dla  nimf, które są średnimi papugami powinna zwierać:

  • proso 30%,
  • słonecznik 30%,
  • kanar 15%,
  • owsik 15%
  • len 5 %,
  • konopie 5%.

Nie wszystkie składniki muszą w mieszance codziennie występować, ponieważ w środowisku naturalnym ptaki również nie zawsze odżywiają się wszystkim na raz. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie mieszanek różnych firm, ponieważ nie wszystkie są wystarczająco urozmaicone.

Nimfy

Pokarm jajeczny

W żywieniu nimf, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką lub kaszą kukurydzianą czy sucharem. Można dodać jabłko lub startą marchewkę. Jednak owoce czy warzywa najlepiej podawać oddzielnie. Konsystencja takiego pokarmu powinna być sypka.

Owoce i warzywa

W środowisku naturalnym nimfy lubią niedojrzałe jagody, które gaszą pragnienie.  Jagody można zastąpić innymi owocami bogatymi w cukry i witaminy. Słodkie i dojrzałe owoce są dodatkiem pokarmowym, w których znajdują się potrzebne składniki mineralne dla zdrowia wszystkich ptaków. Można podawać różnorodne owoce wraz z egzotycznymi i leśnymi: czarnym bzem, głogiem, jarzębiną czy tarniną.

Papugi lubią jabłka, gruszki, winogrono, banany, czereśnie, brzoskwinie, śliwki czy morele. Z egzotycznych owoców należy unikać podawania awokado. Można im również podawać marchew, sałatę, ogórki czy szpinak. Nie wszystkie owoce czy warzywa będą spożywane, ponieważ papugi posiadają różne gusta. Niekiedy nieznany wcześniej owoc czy warzywo pupil zaczyna jeść dopiero po kilku dniach.

Nimfy

Zielenina i dodatki mineralne

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Nimfy lubią liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia.

Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami, które są zanieczyszczone i szkodzą zwierzętom.

Ptaki te chętnie również jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii, a także mlecz, krwawnik, tasznik czy lebiodę. Jeżeli nie posiadamy przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak, jarmuż czy inne zboża w doniczkach czy kuwetach, ponieważ sklepowymi nowalijkami może dojść do zatrucia papugi.

Ptaki powinny mieć regularne podawane dodatki mineralne. Doskonałym rozwiązaniem są drobno zmielone skorupki kurzych jaj. Związki mineralne niezbędne są do życia, budowy piór i kości oraz do właściwego rozwoju całego organizmu. Natomiast do prawidłowego trawienia potrzebne są ziarna delikatnego piasku lub żwirku, z których ptaki same wybierają odpowiednie kamyczki wspomagające rozcierane pokarmu w żołądku. W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe kostki wapienne.

Brak wapnia może doprowadzić o groźnych powikłań.

Po zakupie papugi w początkowym okresie nie należy dodawać do pokarmu preparatów z minerałami czy witaminami, ponieważ ich zapach może zniechęcić ptaka. Jeżeli właściciel nimfy ma podejrzenie co do stanu jej zdrowia lub ptak nie spożywa jedzenia dłużej niż tydzień, to warto wówczas skontaktować się z weterynarzem, który postawi odpowiednią diagnozę.

Żywienie i zdrowie nimfy ma wpływ na jej wygląd i zachowanie. Menu papugi powinno być prawidłowo ułożone, ponieważ wraz ze świeżą wodą i warunkami higienicznymi w klatce minimalizowany jest nieprawidłowy rozwój ptaka.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych papug, a warto wiedzieć, że nimfy zaliczane są do najbardziej inteligentnych ptaków.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top