GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie koliberka hawańskiego
Żywienie i zdrowie koliberka hawańskiego

Żywienie i zdrowie koliberka hawańskiego

Żywienie i zdrowie koliberka hawańskiego wpływa na jego prawidłowy rozwój i długość życia. Zwierzęta te zamieszkują obie Ameryki. Koliberki aktywne są w dzień i prowadzą samotny styl życia. Te śliczne i kolorowe ptaki zachwycają ludzki wzrok. Amerykanie są miłośnikami koliberka hawańskiego.

Żywienie i zdrowie koliberka hawańskiego przekłada się na jego styl życia, rozmnażanie i zdrowie potomstwa. Ptak ten prowadzi samotny tryb życia. Migrując pokonuje bardzo dalekie odległości. Ludzkie wsparcie niezbędne jest koliberkom, gdy brakuje dla nich energetycznego pokarmu. Pomoc człowieka potrzebna jest osłabionym, chorym i okaleczonym osobnikom.  

Stołówka koliberków

Żywienie i zdrowie koliberka hawańskiego wpływa na jego samopoczucie i żywotność. Ptaki te odznaczają się bardzo dużym temperamentem. Posiadają wspaniały wzrok i dobrze rozróżniają wszystkie kolory. Ze względu na swój szybki metabolizm, koliberki błyskawicznie trawią spożywany pokarm. Ptaki te spijają nektar z aloesów i malw. Uzupełnieniem ich diety są chwytane w locie owady.

Ich szybko bijące serce zużywa dużo energii. Niezbędna jest ona tym ptakom również podczas przemierzania dalekich odległości i szybkiego machania skrzydłami. Z tego względu muszą spożywać w ciągu doby pokarm w ilości przewyższającej dwukrotnie masę ich ciała. Posiłek pobierają w specyficzny sposób.

Przy udziale swojego długiego dzioba i języka wysysają nektar z kwiatów. Dziób koliberka działa na zasadzie mikropomki. Wszystkie zwierzęta spożywające nektar przyczyniają się do zapylania kwiatów. Korzystają na tym koliberki i kwiaty. Pisklęta karmi samica mieszkanką z nektaru i owadów.

Pokarm koliberków jest wysoko energetyczny, ale szybko ulega spalaniu.

Żywienie i zdrowie koliberka hawańskiego

Dokarmianie koliberków hawańskich

Żywienie i zdrowie koliberka hawańskiego wpływa na jego wygląd i zachowanie. Ilość pokarmu dla tych ptaków wciąż maleje dlatego zaczęto je dokarmiać. Pożywienie podawane dzikim ptakom często jest nieodpowiednie. Dokarmianie ptaków powinno być prowadzone konsekwentnie.

Należy dokarmiać, tak długo dopóki nie ustaną problemy ze zdobyciem przez nich pożywienia. W ostatnich latach amerykanie dokarmiają te ptaki. Karmniki dla koliberków i nektar można kupić w Stanach Zjednoczonych prawie w każdym sklepie. Specjalne nektary przypominają smakiem i zapachem nektar kwiatowy.

Jednak nie zawsze koliberki hawańskie chcą spijać sklepowy nektar. Pasjonaci ptaków dokarmiają koliberki również roztworem wody z cukrem, który sporządzają samodzielnie. Ptaki bardzo chętnie piją ten roztwór. Należy dbać o czystość poidełek i sprawdzać czy niewypity nektar nie zatyka poidełka.

Roztwór wody z cukrem

Żywienie i zdrowie koliberka hawańskiego wpływa na jego stan psychiczny i fizyczny. Koliberki  świetnie rozróżniają kolory, dlatego do ogrodów przyciągają je barwy: czerwone i różowe. Poidełka powinny być w tych kolorach. Natomiast nektar nie musi być kolorowy. W skład nektaru wchodzi sacharoza, fruktoza lub glukoza. Zawiera on także sól i białko.

Stosunek cukru do wody jest bardzo zróżnicowany w zależności od kwiatów. Nektar spijany z kwiatów przez te małe ptaki może zawierać aż 82 kalorie, a inne kwiaty mogą posiadać zaledwie 10 kalorii. Ludzie sporządzają nektar dla koliberków samodzielnie, wyłącznie z wody i cukru. Powinien on naśladować nektar kwiatów występujących w przyrodzie.

Można przygotować roztwór na bazie cukru i wody w proporcji 1: 1. Dwie szklanki wody i dwie szklanki cukru. Kaloryczność takiej mikstury wynosi około 60 kalorii. Najczęściej sporządzany jest nektar z cukru i wody w proporcji 1:4 czyli 1 szklanka cukru i 4 szklanki wody. Kaloryczność takiego posiłku wynosi około 10 kalorii. Dobrze jest zagotować wodę z cukrem, wystudzić i napełnić podajnik dla koliberków.

Żywienie i zdrowie koliberka hawańskiego przekłada się na jego funkcjonowanie w naturze. Badania wykazały, że ptaki te posiadają wyśmienitą pamięć. Pozostawiają kwiaty pozbawione nektaru, a wracają do tych, gdzie jeszcze go nie brakuje. Zacięcie walczą, broniąc swojego rewiru. Większość walk odbywa się w powietrzu. Koliberki hawańskie bez kwiatów pozostają głodne.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]